Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Kolonialna historia - postkolonialne społeczeństwa. O polityce wybiórczej pamięci w Europie

Kolonialna historia - postkolonialne społeczeństwa. O polityce wybiórczej pamięci w Europie
📅 Data: piątek, 23 listopada 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:30

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Anielewicza 6 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Jak wytłumaczyć europejską reakcję na kryzys uchodźczy? W jaki sposób kraje starego kontynentu traktowały kolonizowaną ludność i co z tego wynika? Kim dziś jest Europa i co powinna sobą reprezentować? Jak państwa europejskie wyobrażają sobie własne wspólnoty polityczne? O polityce wybiórczej pamięci opowie prof. Gurminder K. Bhambra z Uniwersytetu Sussex.

Wykład stanowi część Who is Europe? | konferencja międzynarodowa CoHERE
Wykład w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski.

Zapaść finansowa 2008 roku i związana z nim polityka oszczędności na przestrzeni ostatniej dekady wpędziła Europę w kryzys. Sytuację dodatkowo pogorszył kryzys uchodźczy, a w ostatnim czasie – Brexit. Wynikły z tych zmian, widoczny w całej Europie silny zwrot na prawo, nie jest nowym zjawiskiem, ale można dostrzec w nim wyraźną intensyfikację. Wynika ona przynajmniej częściowo z histerii, która została wywołana w odpowiedzi na kryzys uchodźczy. Z czego jednak ten ostatni kryzys wynika?

W wyniku przyjęcia przez Unię Europejską uchodźców i przyznania azylu osobom ubiegającym się o niego, jej populacja wzrosła o 0,31% od 2015 roku. Czy jest to więc kryzys poznawczy – wynik wyolbrzymienia niewielkiego wzrostu? Jak wytłumaczyć zaistniałą reakcję na wzmożone migracje? W swoim wykładzie prof. Bhambra sugeruje, że wywodzi się ona z długiej tradycji, zgodnie z którą kolonialna Europa i jej systemy społeczne nie traktowały ludów wchodzących w skład tworzonych przez siebie szerszych politycznych wspólnot jako równych sobie.

Po dekolonizacji i formalnym zmierzchu imperiów, państwa europejskie oczyściły swoje narracje historyczne, zamieniając je w historie narodowe i wyobrażając sobie swoje wspólnoty polityczne jako złożone z ludzi związanych ze sobą krwią i tradycją. W tym kontekście pojawia się niezgoda na współodpowiedzialność za ludzi, którzy wcześniej zostali zdominowani w ramach kolonii. Na tym polega polityka wybiórczej pamięci, którą można obecnie obserwować w Europie. Być może pytanie o to, kim jest Europa i co powinna sobą reprezentować, powinno wybrzmieć teraz silniej niż dotąd.

Gurminder K. Bhambra jest profesorem studiów postkolonialnych i studiów o dekolonizacji w School of Global Studies na Uniwersytecie Sussex. Jej zainteresowania badawcze dotyczą przede wszystkim socjologii postkolonialnej i nauk społecznych w globalnym, historycznym wymiarze. Obecnie zajmuje się sprawiedliwością epistemiczną i odszkodowaniami wojennymi. Jest autorką licznych książek i artykułów, a także redaktorką i współredaktorką tomów zbiorowych, m.in. monografii Rethinking Modernity: Postcolonialism and the Sociological Imagination (Przemyśleć nowoczesność na nowo: postkolonializm i wyobraźnia socjologiczna, 2007). W książce zatytułowanej Connected Sociologies (Socjologie powiązane, 2014, znajdującej się w otwartym dostępie pod tym linkiem) sformułowała postulat dostrzegania ‘historii powiązanych’ przy rekonstrukcji socjologii historycznej na poziomie globalnym.

Konferencja "Who is Europe?" jest częścią projektu finansowanego przez Komisję Europejską "Critical Heritages: performing and representing identities in Europe – CoHERE".
The project has received funding from the European Union's Horizon 2020 research and innovation programme under grant agreement No 693289.
Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧