Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

newsletter waw4free fanpage instagram
reklama
reklama

Równość - w prawie i w życiu. Kwestia równouprawnienia kobiet w II Rzeczpospolitej

Równość - w prawie i w życiu. Kwestia równouprawnienia kobiet w II Rzeczpospolitej

reklama
data Data: 13 grudnia 2018, czwartek

godzina Godzina rozpoczęcia: 18:00

miejsce Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Anielewicza 6 (pokaż na mapie)
Opti Taxi
Czy uzyskanie biernego i czynnego prawa wyborczego rzeczywiście dało kobietom równouprawnienie? Wykład o równości politycznej i życiu codziennym w II Rzeczpospolitej wygłosi Katarzyna Sierakowska z Instytutu Historii PAN.

Walka o równouprawnienie kobiet na ziemiach polskich nie rozpoczęła się wraz z odzyskaniem niepodległości. Przyznanie kobietom praw politycznych przez odrodzone państwo stanowiło zakończenie starań o polityczną równość. Jak do tego doszło? Czy uzyskanie biernego i czynnego prawa wyborczego rzeczywiście dało kobietom równouprawnienie?

Przedstawicielki kobiet dostały się do sejmu i senatu, głosowały w wyborach parlamentarnych i lokalnych. Czy i w jaki sposób definiowały one swoją rolę obywatelek? Wreszcie - co oznaczała dla nich równość w codziennym życiu? Czy rzeczywiście miały poczucie partnerstwa w działaniu z mężczyznami? I czy rzeczywiście II Rzeczpospolita była takim samym domem dla mieszkańców obu płci i wszystkich narodowości?

Wykład w języku polskim z tłumaczeniem symultanicznym na język angielski.
Wydarzenie towarzyszy wystawie "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości".

Dr hab. Katarzyna Sierakowska, profesor w Instytucie Historii PAN. Zajmuje się historią społeczną XIX i XX wieku, przede wszystkim okresu I wojny światowej i dwudziestolecia międzywojennego z uwzględnieniem aspektów gender, ciała i emocji. Jest autorką licznych książek, m.in.: Rodzice, dzieci, dziadkowie. Wielkomiejska rodzina inteligencja w Polsce 1918-1939 (2003), Działaczki społeczne, feministki, obywatelki…: samoorganizowanie się kobiet na ziemiach polskich po 1918 r. T. 1 i 2 (z. A. Janiak-Jasińską i A. Szwarcem, 2008-2009), From the Partitions to an Independent State. The Feminist Movement in Poland in the First Half of the 20th Century (Od rozbiorów do niezależnego państwa. Ruch feministyczny w Polsce w 1. połowie XX wieku [w:] Women’s Movements. Networks and Debates in post-communist Countries in 19th and 20th Centuries, 2006).
 udostępnij tweetnij wykop
newsletter
Podoba Ci się to wydarzenie?
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco ze wszystkimi!
zgłoś błąd/zmianę w tym ogłoszeniu
dodaj swoje wydarzenie


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
check the English version of our site