Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Transformator innowacyjności - konferencja

Transformator innowacyjności - konferencja
📅 Data: piątek, 23 listopada 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 9:30

📌 Miejsce: Warszawa - Praga Południe, Uniwersytet SWPS w Warszawie, ul. Chodakowska 19/31 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


1918 rok – Polska odzyskuje niepodległość, a Kazimierz Szpotański zakłada Fabrykę Aparatów Elektrycznych (FAE). Ambitny inżynier do dziś jest wzorem dobrego zarządzania, przedsiębiorczości i innowacyjności. Podczas konferencji „Transformator innowacyjności” przybliżymy FAE oraz jej założyciela, a także zaprezentujemy przedsiębiorczość i innowacyjność współczesnej Pragi. Wydarzenie obowiązkowe nie tylko dla miłośników prawobrzeżnej części Warszawy.

Aby wziąć udział w konferencji należy wypełnić formularz zgłoszeniowy: link

KAZIMIERZ SZPOTKAŃSKI, TWÓRCA FAE – INNOWATOR, SPOŁECZNIK, PRZEDSIĘBIORCA

W tym roku mija 100 lat od otwarcia Fabryki Aparatów Elektrycznych (FAE). Jej założycielem i wieloletnim dyrektorem był Kazimierz Szpotański, pionier polskiego przemysłu aparatów elektrycznych, nazywany również „polskim Siemensem”. Szpotański zaczynał od skromnego warsztatu w dwupokojowym mieszkaniu przy ulicy Mirowskiej. Zatrudniał dwie osoby i początkowo produkował włączniki do światła. Dziesięć lat później zakład ma nową siedzibę, na Kamionku, i zatrudnia około 1100 robotników, w tym około 100 inżynierów. W latach 30. FAE produkowała około 400 typów wyrobów i stała się jedną z najlepiej prosperujących fabryk w kraju. W czym tkwi tajemnica sukcesu? Szpotański był otwarty na wszelkie nowinki technologiczne, a jego inżynierowie z uwagą śledzili zagraniczną konkurencję. Bezsprzeczne był też wielkim innowatorem, o czym świadczy m.in. fakt, że w jego fabryce przerabiano samochody z silnikiem spalinowym na samochody elektryczne. W FAE ściśle przestrzegano, by wszystkie wyroby spełniały kryteria określone w JEEN-ach. Stawiano więc na jakość, estetykę, ekonomiczność i nowoczesność. I dobre zarządzanie. Szpotański traktował fabrykę jak wielką rodzinę, pracownicy podkreślali panującą w niej atmosferę życzliwości i wzajemnego zaufania.

Szpotański patrzył zawsze bardzo szeroko, wychodząc ze swoimi działaniami poza fabryczne mury i wspierając lokalną społeczność, spoglądał też stale bardzo daleko – snując plany daleko w przód, postanowiliśmy 100 lat jego Fabryki uczcić w gronie współczesnych lokalnych przedsiębiorców, innowatorów i społeczników.

Podejście Szpotańskiego do prowadzenia biznesu jest nie tylko aktualne, lecz także pożądane w obecnych realiach rynkowych. W trakcie konferencji wrócimy do jego idei i zastanowimy się, co można zrobić, by stały się one powszechne we współczesnych przedsiębiorstwach.

"Kazimierz Szpotański od początku realizował model biznesowy, w którym główną rolę odgrywała współpraca z nauką, a dominującą wartością nakierowaną na człowieka była innowacja. Wierzył głęboko w najnowsze technologie i siłę postępu, dlatego 100-lecie Fabryki Aparatów Elektrycznych chcemy uczcić w niecodzienny sposób – nie tylko będziemy wspominać, lecz także spoglądać w przyszłość. Wydaje nam się, że w taki sposób Szpotański chciałby być upamiętniany."
- dr Konrad Maj, Komitet Organizacyjny

PROGRAM

9.30 Otwarcie konferencji:
- red. Agnieszka Gozdyra (Polsat)
- prof. dr hab. Roman Cieślak (Rektor Uniwersytetu SWPS)
- dr Konrad Maj (Centrum Innowacji, Uniwersytet SWPS).

9.45 Przedsiębiorcza Praga wczoraj i dziś.
- Zbigniew Filinger - Minęło 100 lat od uruchomienia Fabryki Szpotańskiego.
- Beata Szpotańska-Wróblewska - Moje wspomnienia o dziadku
- Jacek Szpotański - Kazimierz Szpotański - ojciec i przedsiębiorca
- Adam Lisiecki, Jolanta Wiśniewska, Patrycja Labus - Sidor (Muzeum Warszawskiej Pragi) - Przedsiębiorstwa z prawego brzegu
- dr Tomasz Olejniczak, dr Anna Pikos (Akademia Leona Koźmińskiego) - Historia biznesu jako źródło innowacji: Doświadczenia międzynarodowe i potencjał polskich firm

11.20 Przerwa kawowa

11.40 Innowacje - miasto – lokalność
- dr Konrad Maj (Centrum Innowacji, Uniwersytet SWPS) - Innowacje społeczne w społecznościach lokalnych
- Agata Stafiej-Bartosik (Ashoka) - Od działania lokalnego do zmiany systemowej
- Maciej Czeredys (Zastępca dyrektora ds. inwestycji, Sinmfonia Varsovia) - Orkiestra Sinfonia Varsovia globalnie i lokalnie. Znaczenie instytucji dla Kamionka w kontekście budowy nowej sali koncertowej

12.40 Panel dyskusyjny, prowadzenie: Martyna Obarska (Magazyn „Miasta”, SOI Uniwersytet SWPS), uczestnicy: Agata Stafiej Bartosik (Ashoka), Aleksandra Kielan (Zastępca dyrektora Orkiestry Sinfonia Varsovia)

13.25 Przerwa obiadowa

14.15. Przyszłość innowacji, innowacje przyszłości
- Bartosz Sokoliński (Biuro Rozwoju i Innowacji, Agencja Rozwoju Przemysłu) - A co jeśli świat będzie wyglądał inaczej
- Adrian Perdjon, Marcin Panek (Virthu) - Wirtualni ludzie, czyli jak będzie rozwijała się Sztuczna Inteligencja w kontekście interakcji z prawdziwymi ludźmi
- Mateusz Kierepka (Art-App) - Wykorzystanie technologii do poprawy pracy lekarzy
- Joanna Skorupska (Radicalzz) - Wszystko już było

15.45. Panel dyskusyjny, prowadzenie: dr Maksymilian Bielecki (Centrum Innowacji, Uniwersytet SWPS), uczestnicy: Iwona Gawrycka (Centrum Transferu Wiedzy, Uniwersytet SWPS), Bartosz Sokoliński (Biuro Rozwoju i Innowacji, Agencja Rozwoju Przemysłu), Kamil Wyszkowski (UN Global Compact)

*Program może jeszcze ulec niewielkim zmianom.

KOMITET ORGANIZACYJNY
- dr Konrad Maj
- dr Małgorzata Wawrzyniak
- dr Magdalena Kaczmarek
- dr Maksymilian Bielecki
- inż. Zbigniew Filinger
- mgr Wojciech Brzeski

ORGANIZATORZY
Centrum Innowacji Uniwersytetu SWPS

PARTNERZY
- Stowarzyszenie Elektryków Polskich
- Muzeum Warszawskiej Pragi
- Ashoka
- Digital University
- Mazowiecka Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa

Termin i miejsce:
23 listopada 2018 r. (piątek), godz. 9.30-16.30, sala S303
Uniwersytet SWPS w Warszawie, ul. Chodakowska 19/31

Zapraszamy! :)

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Praga Południe lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧