Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Dzień wykładów otwartych - "Podaruj czas na święta"

Dzień wykładów otwartych - "Podaruj czas na święta"
📅 Data: piątek, 07 grudnia 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 10:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Instytut Psychiatrii i Neurologii, Sobieskiego 9 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Co 40 sekund ktoś na świecie popełnia samobójstwo. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że corocznie jest to nawet 800 tysięcy osób. W Polsce, w zeszłym roku statystycznie każdego dnia odbierało sobie życie piętnaścioro osób. Wobec tak dojmującej skali tego zjawiska, potrzebne jest rozpowszechnianie wiedzy na temat możliwych sposobów pomocy w kryzysie psychicznym.

Dnia 7 grudnia w ramach kampanii społecznej „Życie warte jest rozmowy”, na terenie Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie odbędzie się kolejna odsłona Wykładów Otwartych poświęconych tematowi prewencji samobójstw. Organizatorami wydarzenia są: Polskie Towarzystwo Suicydologiczne, Instytut Psychiatrii i Neurologii oraz Wydział Artes Liberales. Tym razem wszystkie prelekcje spajać będzie wspólna idea - pomoc tym, którzy doświadczają kryzysu i potrzebują wsparcia w czasie świąt Bożego Narodzenia.

Chociaż święta większości kojarzą się z rodzinną atmosferą, pysznymi potrawami i śpiewaniem kolęd, dla wielu osób to wyjątkowo przygnębiający okres. Ciężko mierzyć się ze stereotypem powszechnej szczęśliwości. W istocie, niemała grupa ludzi doświadcza właśnie wtedy kryzysu i ciężkiej depresji, co nierzadko kończy się podjęciem próby samobójczej. Przyczyną takiego
stanu rzeczy jest dotkliwiej odczuwana w tym okresie samotność. Świąteczna depresja nie jest zależna od wieku, pozycji społecznej, czy miejsca zamieszkania – może dotknąć każdego z nas.

Świadomość, że kryzys może dotknąć każdego, pozwala podjąć działania, umożliwiające zapobieganie temu zjawisku. Dlatego warto dowiedzieć się jak go rozpoznawać, jak zapobiegać pogłębianiu, oraz w jaki sposób rozmawiać z osobami, które gnębią myśli samobójcze.

Forma wykładów otwartych pozwoli na stworzenie przestrzeni do swobodnego dialogu i wymiany wiedzy oraz doświadczeń. W tym celu na wydarzenie zaprosiliśmy ekspertów, którzy w ciągu około 30 minutowych wykładów omówią różne aspekty poruszanego problemu. Po każdej wypowiedzi słuchacze będą mieli około 15 minut na zadawanie pytań i rozmowę z prelegentem.

Równolegle do wykładów przez cały czas trwania wydarzenia, możliwe będzie dla każdego skorzystanie z konsultacji i porad u dyżurujących w Pokojach Wsparcia specjalistów.
Będą to sale: 3.30 i 3.31

Wydarzenie odbywać się będzie w sali konferencyjnej KPS.

Rejestracja na wydarzenie odbywa się na stronie: link (prosimy o wybranie terminu konferencji 7 grudnia 2018 r.).

Plan:
10:00 – 10:15 Halszka Witkowska – otwarcie wydarzenia
10:15 – 11:00 Małgorzata Łuba – wykład pt. „Jak wesprzeć rodzinę i przyjaciół po samobójczej śmierci bliskiej osoby”
11:00 – 11:45 Marlena Stradomska – wykład pt. „Jak reagować w bezpośrednim kontakcie z osobą w kryzysie?”
11:45 – 12:00 przerwa
12:00 – 12:45 Włodzimierz Adam Brodniak – wykład pt. „Erozja więzi społecznych jako jeden z czynników ryzyka suicydalnego”
12:45 – 13:30 Anna Kieszkowska – wykład pt. „Udział młodego pokolenia w profilaktyce samobójstw seniorów”
13:30 – 14:15 przerwa na lunch
14:15 – 15:00 ks. Witold Kawecki – wykład pt. „Rola duszpasterska w pomocy osobom myślącym o samobójstwie”
15:00 – 15:45 Krzysztof Rosa – wykład pt. „O konsekwencjach zachowań samobójczych”
15:45 – 16:30 kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, ks. Tomasz Trzaska – wykład pt. „Kościół jako wspólnota towarzysząca”

Wydarzenie jest częścią kampanii społecznej pod hasłem Życie Warte Jest Rozmowy.
Z organizatorami współpracują m.in.: Fundacja Pogotowie Kryzysowe, Fundacja „Nagle Sami” oraz Centrum Wsparcia.
Zadanie finansowane jest ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016–2020, jako konferencja dla realizatorów 3 celu operacyjnego – Profilaktyka problemów zdrowia psychicznego i poprawa dobrostanu psychicznego społeczeństwa – Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego.
strona internetowa: suicydologia.org/zycie-warte-jest-rozmowy

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: wykład inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę