Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Dyskusja z cyklu Hajnt: o niepodległości

Dyskusja z cyklu Hajnt: o niepodległości
📅 Data: środa, 21 listopada 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Centrum Społeczności Żydowskiej JCC Warszawa, ul. Chmielna 9A (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Hajnt to cykl spotkań i debat, przeznaczony zarówno dla profesjonalistów z różnych dziedzin, jak i osób, które są zainteresowane dialogiem judaizmu ze współczesnością.

21 listopada 2018 o 19:00 zapraszamy na Hajnt o niepodległości!

W tym roku przypada okrągła, stuletnia rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości i o jej znaczeniu dla polskich Żydów będziemy tym razem rozmawiać.
O postawach polskich Żydów wobec kwestii niepodległości kiedyś i dziś, o znaczeniu i wadze niepodległości dla żydowskiej mniejszości narodowej, ale i o naszej tożsamości.

W dyskusji udział wezmą: Tamara Sztyma, rabin Stas Wojciechowicz, Piotr Wiślicki oraz Michał Trębacz, a rozmowę poprowadzi Szymon Gebert.

Wstęp wolny!

O dyskutujących:

Rabin Stas Wojciechowicz (1977), urodził się w Taszkiencie w Uzbekistanie w rodzinie o polsko-żydowskich korzeniach. Po upadku Związku Radzieckiego wyjechał na studia do Stanów Zjednoczonych, gdzie uczestniczył w programie wspomagającym rozwój młodych demokracji w krajach postkomunistcznych. W ramach wymiany studenckiej zamieszkał u żydowskiej rodziny w Randallstown w stanie Maryland. W 1994 wyemigrował do Izraela, przez pierwszy rok pracował i studiował hebrajski w religijnym kibucu Kwucat Jawne. W latach 1995–1998 odbył studia licencjackie na Wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu Hajfy. Następnie przez trzy lata służył w Siłach Obronnych Izraela w Korpusie Młodzieży i Edukacji. W 2001 rozpoczął studia rabinackie na Hebrew Union College w Jerozolimie, gdzie otrzymał smichę w 2006. W latach 2004–2006, jako student rabinacki, pracował dla kongregacji Esz-Dawid w Aszdod, brał udział w programie szkolącym liberalnych rabinów do pracy w krajach byłego bloku wschodniego oraz kilkukrotnie odwiedzał podczas świąt reformowane kongregacje w byłym Związku Radzieckim. Był także przez pewien czas rabinem pomocniczym na letnich obozach Netzer w Kijowie. Jego praca dyplomowa,"The History of the Development and Main Focus of the English Reform Prayer Book", była poświęcona reformowanej liturgii w znanej West London Synagogue. W latach 2007–2010 był rabinem kongregacji Shaarei Shalom w Petersburgu. Od października 2010 jest pierwszym postępowym rabinem Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, gdzie pełni funkcję rabina Centrum Społeczności Postępowej i Synagogi Ec Chaim.

Tamara Sztyma, historyczka sztuki, kuratorka wystaw poświęconych historii i kulturze żydowskiej, autorka publikacji na temat artystów żydowskich z Europy Wschodniej w XIX/XX wieku. Wraz z zespołem Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny współtworzyła wystawę stałą Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Obecnie pracuje w POLIN jako kuratorka wystaw czasowych. Od 8 listopada w muzeum prezentowana jest współkurowana przez nią wystawa „W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości”

Piotr Stefan Wiślicki (ur. 6 grudnia 1951r. w Warszawie) – syn Alfreda Wiślickiego i Janiny Królikowskiej (Kurzrok). Absolwent Politechniki Warszawskiej z tytułem magistra. Od 2001 roku Członek Gminy Wyznaniowo Żydowskiej w Warszawie. Od 2009 r. Vice Przewodniczący Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny, od tego momentu czynnie uczestniczy w procesie powstawania Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Od 2011 r. pełni funkcje Przewodniczącego Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce – organizacji pozarządowej, która w 1993 r. zainicjowała projekt Muzeum POLIN i dzięki wsparciu prywatnych darczyńców prowadziła go, jako partnerstwo publiczno-prywatne. Członek i jeden z założycieli polskiej B'nai B'rith, działającej ponownie od 2006 r. Uczestniczył w zakładaniu Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce z ramienia Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Członek prezydium Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego. Bezustannie wspiera kulturę żydowską, zaangażowany w działalność Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma, w tym szczególnie w program Oneg Szabat i wystawę „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”. Kontynuuje działalność społeczną po swoim dziadku, Wacławie Wiślickim, który był czterokrotnie posłem na Sejm II Rzeczypospolitej, członkiem “Koła Żydowskiego” oraz prezesem Centrali Związków Kupców Żydowskich. Piotr Wiślicki zawodowo od 1983r. współwłaściciel i wiceprezes firmy Dantex, która działa na rynku deweloperskim. Wszystkie funkcje w organizacjach żydowskich pełni społecznie.

Michał Trębacz jest doktorem historii, kierownikiem Działu Naukowego w Muzeum POLIN oraz adiunktem w Centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łódzkiego. Jego zainteresowania badawcze obejmują: historię społeczno-polityczną XX w., ze szczególnym uwzględnieniem dziejów Żydów oraz biografistyki. Był uczestnikiem kilku międzynarodowych grantów z dziedziny historii międzywojnia oraz II wojny światowej, m.in. „Archiwum Ringelbluma – pełna edycja”. Opublikował książkę Izrael Lichtenstein (1883-1933). Biografia żydowskiego socjalisty, jest redaktorem tomów: Zagłada Żydów na polskiej prowincji oraz Józef Zelkowicz. Notatki z getta łódzkiego (1941-1944).

Szymon Gebert jest dziennikarzem, przewodnikiem i tłumaczem. Dla fundacji Taubego tworzył i prowadził programy edukacyjne, w ZIH zajmował się genealogia. Interesują go polska etnohistoria i kwestie tożsamości grupowych.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧