Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

newsletter waw4free fanpage instagram
reklama
reklama

Kolekcja DNA. 200 lat Gabinetu Zoologicznego Uniwersytetu Warszawskiego

Kolekcja DNA. 200 lat Gabinetu Zoologicznego Uniwersytetu Warszawskiego

reklama
data Data: 07 grudnia 2018, piątek

godzina Godzina rozpoczęcia: 10:00

miejsce Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Pałac Tyszkiewiczów, Stary BUW, Krakowskie Przedmieście 32 (pokaż na mapie)
Opti Taxi
Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza wystawę "Kolekcja DNA. 200 lat Gabinetu Zoologicznego Uniwersytetu Warszawskiego".
Wystawa będzie się składała z dwóch części. Pierwsza, poświęcona historii Gabinetu, znajdzie się w holu Starego BUW-u. Druga, prezentująca zabytkowe okazy zwierząt, będzie pokazywana w Sali Jadalnej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich.

Gabinet Zoologiczny, formowany od 1818 roku, należał do najznamienitszych zbiorów naukowych Uniwersytetu Warszawskiego. Był jedną z licznych uczelnianych kolekcji (wspomnieć należałoby również m.in. Gabinety Mineralogiczny, Numizmatyczny, Rycin, Odlewów Gipsowych), budujących prestiż i znaczenie warszawskiego ośrodka wiedzy. Ich rozwój skomplikowały lub przerwały polityka zaborców i lata II wojny światowej. Choć kolekcja Gabinetu przetrwała do naszych czasów w okrojonej formie, nadal pozostaje jednym z najważniejszych osiągnięć rodzimej zoologii. Dla współczesnego badacza stanowi niezastąpione źródło informacji z dziedziny genetyki i anatomii, szczególnie że niektóre ze zgromadzonych okazów należą już do gatunków wymarłych.
Ideą wystawy jest zapoznanie widza z burzliwymi dziejami Gabinetu, znaczeniem jego zbiorów i z sylwetkami związanych z nim badaczy. Poprzez bezcenne eksponaty – uwzględniające obiekty z XVIII i XIX wieku – chcemy opowiedzieć o formowaniu się Gabinetu, wyprawach badawczych w celu rozwijania kolekcji (Algieria, Peru, Gujana) czy dawnych technikach preparatorskich, wpływających na wyjątkowość zasobu. Na wystawie znajdą się m.in. żubr z czasów Feliksa Pawła Jarockiego, kierującego Gabinetem w latach 1819-1862, bielik z najstarszej kolekcji Sylwiusza Münkwitza, pancernik – efekt podróży wybitnego badacza i eksploratora Jana Sztolcmana po Ameryce Południowej, przedstawiciele wymarłych gatunków ptaków amerykańskich - gołębia wędrownego i papugi karolińskiej czy wreszcie żuraw i kapibara uwiecznione na zdjęciach z akcji ratowniczej po wielkim pożarze Gabinetu w 1935 roku.

Wystawę w Sali Jadalnej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich i holu Starego BUW-u uzupełni wystawa internetowa stworzona przez Muzeum i Instytut Zoologii PAN, partnera Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w realizacji całego projektu.

wystawa dostępna: 7.12.2018 - 1.03.2019
 udostępnij tweetnij wykop
newsletter
Podoba Ci się to wydarzenie?
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco ze wszystkimi!
zgłoś błąd/zmianę w tym ogłoszeniu
dodaj swoje wydarzenie


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
check the English version of our site