Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej śmierć Michała Landego

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej śmierć Michała Landego

reklama
📅 Data: środa, 12 grudnia 2018

⏰ Godzina rozpoczęcia: 14:30

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, ulica Krakowskie Przedmieście 89 (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop


W dniu 8 kwietnia 1861 r,, na Placu Zamkowym w Warszawie, odbyła się wielka patriotyczna manifestacja Polaków i Żydów. Krwawo stłumiona przez Rosjan zabrała życie dziesiątków bezbronnych osób i przeszła do historii jako akt męczeństwa i wspólnoty obu narodów w obliczu zaboru Ojczyzny i carskiej niewoli.
Opinię krajową i europejską poruszył szczególnie bohaterski czyn Michała Landego. Ten siedemnastoletni uczeń sławnej Warszawskiej Szkoły Rabinów i Gimnazjum Realnego został śmiertelnie ranny niosąc na czele pochodu krzyż upuszczony przez pobitego kolbami zakonnika. Rannego chłopca przeniesiono do apteki w Kamienicy Johna. Zmarł tej samej nocy w Szpitalu Św. Rocha. Pogrzeb odbył się na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Okopowej pod nadzorem policji.
Manifestacja z 8 kwietnia 1861 r. była przełomem otwierającym drogę do Powstania Styczniowego. Pamięć o tamtym zbrataniu Polaków i Żydów unieśmiertelnił Cyprian K. Norwid wierszem "Żydowie Polscy".
Trzy lata temu, z inicjatywy ambasadora Jerzego Chmielewskiego, grupa osobistości życia kulturalnego i naukowego zawiązała Komitet Społeczny im. Michała Landego i postanowiła upamiętnić manifestację z 8 kwietnia 1861 r. oraz ofiarę polskich i żydowskich patriotów złożoną w walce o wolną Polskę.

Tablicę, której uroczyste odsłonięcie nastąpi w dniu 12 grudnia 2018 r.(środa) o godz.14.30 na fasadzie Kamienicy Johna, przy Krakowskim Przedmieściu 89, zaprojektował architekt i rzeźbiarz Tomasz Lec. Tekst polski napisał prof. Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego (Żydowski Instytut Historyczny jest inwestorem projektu). Przetłumaczył na angielski Jakub Chmielewski.
Tablicę ufundowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W imieniu Organizatorów uroczystości i rodziny Michała Landego serdecznie zapraszam wszystkich, którym droga jest pamięć tamtych ofiar i przesłanie Cypriana K. Norwida.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: inne


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę