Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Przegląd filmów Sama Peckinpaha

Przegląd filmów Sama Peckinpaha
📅 Data: niedziela, 10 lutego 2019

⌚ Godzina rozpoczęcia: 14:00

📌 Miejsce: Warszawa - Targówek, Wysockiego 11 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Sam Peckinpah to jeden z najbardziej kontrowersyjnych reżyserów amerykańskich. Uznawany za twórcę "antywesternowego". Z jednej strony opowiadał o bohaterach wyjętych spod prawa i tworzył swego rodzaju "mitologię wyrzutków”, z drugiej jednak realizował westerny nietypowe, w których podkreślał odchodzenie Zachodu od dawnych wartości. Stąd był już tylko krok do galerii antybohaterów, którzy buntowali się przeciwko sztywnym przepisom prawa i niejednokrotnie szokowali publiczność.
Stworzył własny styl - filmował często w zwolnionym tempie, a brutalnym scenom akcji nadawał baletowy niemal wymiar. Kłócił się z szefami wytwórni i producentami, ale był zawsze lojalny wobec swoich aktorów i ekipy technicznej. Pozostał też wierny własnym przyzwyczajeniom - do końca żył pełnią życia, nie stronił od alkoholu i narkotyków. Zmarł 28 grudnia 1984 w wyniku udaru w wieku 59 lat.


Program pokazów:

2 II g. 14.00
Film z 1961 r., 93 min.
Południowy zachód USA kilka lat po wojnie secesyjnej. Były oficer armii Unii szuka człowieka, który go kiedyś ciężko poranił, wreszcie go znajduje. Jego dawny wróg wraz ze swoim kumplem trudni się bandytyzmem. Oficer przyłącza się do nich, proponując napad na słabo strzeżony bank. W strzelaninie przypadkiem zabija dziesięcioletniego chłopca. Oszalała z bólu matka chce pochować syna obok ojca, w innym miasteczku. Oficer próbuje odkupić swój czyn przez eskortowanie wszystkich, problemem jednak jest, że pogrzeb odbywa się na terytorium Indian...

3 II 14.00
Film z 1962 r., 91 min.
To drugi kinowy film Sama Peckinpaha. Premiera filmu odbyła się w 1962 r.W 1992 r. film wpisano na listę National Film Registry - listę filmów stanowiących dziedzictwo kulturalne Stanów Zjednoczonych. W filmie stosowane są rozwiązania techniczne i pojawiają się tematy, które w przyszłości staną się cechą rozpoznawczą Peckinpaha; zderzenie ideałów z twardą rzeczywistością, czy podważenie mitu o honorowym Dzikim Zachodzie.

9 II 14.00
Film z 1969 r., 145 min.
To klasyczny western z 1969 roku w reżyserii Sama Peckinpaha, który zyskał przydomek „Krwawy Sam”. Film był nominowany do Oscara za scenariusz i muzykę. Akcja westernu toczy się w roku 1913. Do teksaskiego miasteczka San Rafael przybywa z Meksyku grupa bandytów. Przestępcy zamierzają napaść na biuro zarządu linii kolejowej i zrabować stamtąd pieniądze. Zastawiono na nich jednak pułapkę

10 II 14.00
Film z 1970 r., 121 min.
Jeden z najlepszych filmów Sama Peckinpaha, mistrza westernów. Tytułowy bohater, ogołocony i porzucony przez kompanów na pustyni, cudem natrafia na źródło czystej wody. Wkrótce jego eksploatacja daje mu ogromne zyski, a także miłość atrakcyjnej prostytutki Hildy. Mimo że wszystko układa się dobrze, bohaterowi trudno jest zapomnieć o bolesnej przeszłości. Nieustanna chęć zemsty z każdym dniem przybliża go do tragicznego końca. Nie uznający żadnych autorytetów powoli zaprzepaszcza swoje szczęście...

17 II 14.00
Film z 1972 r., 122 min.
Po kilku latach więzienia, dzięki staraniom swojej żony były gangster wychodzi na wolność. Jednakże wcześniejsze zwolnienie ma swoją cenę. Na zlecenie teksańskiego polityka, który skrócił mu wyrok musi dokonać napadu na bank. Niestety, akcja się nie udaje. Planowany jako bezkrwawa operacja napad przeradza się w strzelaninę, w której ginie jeden ze strażników. Z walizką pełną pieniędzy i z piękną żoną u boku gangster ucieka w stronę granicy z Meksykiem. Jego śladem podąża policja, mafia i rządny zemsty wspólnik. W 1973 roku film zdobył nominację do Złotego Globu w kategorii "najlepsza muzyka" (Quincy Jones).

24 II 14.00
Film z 1983 r., 116 min.
Dziennikarz wpada na ślad tajnej organizacji działającej na rzecz ZSRR. Odkrywa, że są w niej jego przyjaciele. Ekranizacja książki Roberta Ludluma (autora m.in. trylogii Bournea) była powrotem Sama Peckinpaha do filmowego fachu po pięcioletniej przerwie.

2 III 14.00
Film z 1973 r., 122 min.
Kiedy były rewolwerowiec jako szeryf staje do śmiertelnego pojedynku ze swoim przyjacielem, oznacza to, że Dziki Zachód czeka już tylko powolna śmierć. Jeden z najlepszych antywesternów w historii kina. Odarta z romantycznej otoczki historia, ilustrowana refleksyjną muzyką Boba Dylana (tu również w roli aktora), kończy się pełną gorzkiej ironii sceną z początku XX wieku, którą Peckinpah po raz kolejny udowadnia swój niesłychany zmysł egzystencjalisty i filozofa westernu.

3 III 14.00
Film z 1974 r., 112 min.
Nieletnia Meksykanka Teresa spodziewa się dziecka. Jej potężny i zamożny ojciec, gorliwy katolik, uważa sytuację córki za rodzinną hańbę. Przemocą wyciąga od dziewczyny nazwisko ojca nienarodzonego wnuka. Rozwścieczony i złakniony zemsty bogacz żąda jego głowy i wyznacza za nią milion dolarów nagrody. Wyzwanie przyjmuje wielu - awanturnicy, łowcy nagród, płatni zabójcy.

9 III 14.00
Film z 1977 r., 133 min.
To film jednoznacznie antywojenny, a także opowieść o konflikcie dwóch silnych, skrajnie różnych osobowości. Sam Peckinpah wykreował wizję wyjątkowo posępną i zarazem przekonującą. Po raz kolejny udowodnił też, że jest prawdziwym poetą filmowej przemocy - podobnie jak w swoich westernach inscenizuje sceny batalistyczne niczym krwawy, okrutny, a jednocześnie wyrafinowany balet. Bohaterami filmu są żołnierze Wehrmachtu walczący w 1943 roku na Froncie Wschodnim.

10 III 14.00
Film z 1978 r., 106 min.
Współczesny western, w którym zamiast koni i prerii na ekranie pojawia się asfaltowa szosa, gdzie krążą samochody ciężarowe. Kierowca ciężarówki zwany "Gumowym Kaczorem" jest popularnym w swoim środowisku królem szos. Gdy jeden z kierowców zostaje niesłusznie ukarany przez policję, „Gumowy Kaczor” organizuje bunt. Wyprowadza całą armadę ciężarówek do bitwy z kontrolującą autostrady policją.

Wstęp wolny.
Tytuły filmów w grupie: link

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Targówek lub w kategoriach: film
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧