Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

newsletter waw4free fanpage instagram
reklama
reklama

I Warszawskie Spotkania Onkoprzestrzeń Filmowa

I Warszawskie Spotkania Onkoprzestrzeń Filmowa

reklama
data Data: 23 lutego 2019, sobota

godzina Godzina rozpoczęcia: 11:30

miejsce Miejsce: Warszawa - Żoliborz, ul. Zajączka 7, KINO ELEKTRONIK (pokaż na mapie)
Opti Taxi
I WARSZAWSKIE SPOTKANIA „ONKOPRZESTRZEŃ FILMOWA”, czyli zdrowienie przez sztukę!

Czy sztuka może pomóc w chorobie nowotworowej? Czy chorobie można zagrać na nosie? Czy można wytańczyć sobie zdrowie? Tak! Z takiego założenia wyszli organizatorzy I Warszawskich Spotkaniach Onkoprzestrzeń Filmowa, które już 23 lutego b.r. odbędą się w Kinie Elektronik przy Warszawskiej Szkole Filmowej. W programie projekcje filmów, zajęcia terapeutyczne, wystawa rysunku i malarstwa, spotkania z ciekawymi gośćmi, a także potańcówka!

ONKOPRZESTRZEŃ KREATYWNA, której pomysłodawcą jest Maria Poszwińska, pacjentka sprzed prawie 20 lat, to warsztatowo-filmowy projekt terapeutyczno-artystyczny promujący arteterapię, techniki relaksacyjne i antystresowe oraz różne formy aktywności w procesie leczenia onkologicznego. Ideą inicjatywy jest przywracanie w pacjentach nadziei i afirmacji życia dzięki wykorzystaniu szeregu kreatywnych i relaksacyjnych technik artystycznych.
Celem jest także kreowanie pozytywnego myślenia wśród osób zmagających się z chorobą, co jest niezwykle istotne w procesie leczenia, a także wsparcie ich bliskich i osób na co dzień zawodowo zajmujących się pracą z chorymi (psychoonkolodzy, terapeuci, lekarze).

„Kiedy dotyka nas choroba powinniśmy uświadomić sobie naszą podmiotowość, zmobilizować siły i przekierować swoją uwagę z choroby w kierunku zdrowia”- mówi Maria Poszwińska pomysłodawczyni projektu ONKOPRZESTRZEŃ KREATYWNA – Dlatego naszym celem jest pobudzić świadomość i uczyć osoby z nowotworami, ich bliskich i przyjaciół, że aktywna postawa wobec życia może ich wspierać w trudnych chwilach i pomagać powrócić do normalnego życia.”
Jak pokazują liczne badania wyjście naprzeciw lękom, bezradności, poczuciu przygnębienia czy osamotnienia mobilizuje układ odpornościowy i wzmacnia efekt leczenia medycznego. Dlatego też ONKOPRZESTRZEŃ KREATYWNA ma promować nowe rozumienie zdrowienia i nowe kreatywne postawy wobec choroby, tak aby słowo „rak” nie kojarzyło się z wyrokiem śmierci i wycofaniem z wszelkiej społecznej i kreatywnej aktywności. W ramach projektu prowadzone są warsztaty twórcze i spotkania terapeutyczno-artystyczne, a przede wszystkim realizowane są filmy pokazujące pozytywne historie życia z i po chorobie nowotworowej.
Jednym z elementów szerszego przedsięwzięcia Onkoprzestrzeń Kreatywna są I Warszawskie Spotkania Onkoprzestrzeń Filmowa realizowane w partnerstwie z Warszawską Szkołą Filmową.

23 lutego b.r. w należącym do kampusu Uczelni Kinie Elektronik odbędzie się bezpłatny pokaz filmów poświęconych tematyce arteterapii i psychoonkologii, a także spotkania z ich twórcami i zaproszonymi gośćmi. W programie m.in. dokumenty Kantata na cztery skrzydła, Muzykoterapia - zdrowienie przez sztukę, Amazonki, Wewnętrzna moc, Hałasowanie. Dla uczestników spotkań możliwe będzie także udział w warsztatach aktorskich z Judy Turan (Jak wyobraźnia może pomóc w zdrowieniu) i muzykoterapii z dr Elżbietą Galińską (Rysunek muzyczny), a dla chętnych wieczorna potańcówka z Jackiem Hałasem. Spotkania poza walorem edukacyjnym, mają być też platformą wymiany doświadczeń i przestrzenią wzajemnego wsparcia w chorobie.

Udział w I Warszawskich Spotkaniach Onkoprzestrzeń Filmowa jest bezpłatny. Ze względu na kameralny charakter warsztatów konieczne są zapisy.
Szczegółowy program wydarzenia dostępny na stronach organizatorów.

Zapisy na warsztaty:
aktorskie Judy Turan: judyturan@gmail.com
muzykoterapii dr Elżbiety Galińskiej: elgal@sadyba.elartnet.pl
a także przez wiadomości w grupie facebookowej Onkoprzestrzeń Kreatywna i aplikację do zapisów: link

Organizatorami wydarzenia jest Fundacja Twórczość i Dokumentacja w partnerstwie z Warszawską Szkołą Filmową i Kinem Elektronik.
Patronami wydarzenia są: Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Federacja Stowarzyszeń Amazonki, Pol-ilko – Polskie Towarzystwo Stomijne, Sarkoma – Stowarzyszenie Chorych na Mięsaki, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Fundacja Bądź Małgosi Braunek, Fundacja Act 4 Art imienia Meisnera.
Patronat medialny: Rynek Zdrowia, Zwrotnikraka.pl
Wydarzenie pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego.

REJESTRACJA NA WYDARZENIE: link

-----

Program:

11:30 - 14:00 Otwarcie, pokaz filmów część 1
11:30 - 12:00 Otwarcie wydarzenia i warszawskie spotkania Onkoprzestrzeń filmowa, otwarcie wystawy uczestników warsztatów malarskich w Sierakowie,
12:00 - 12:30 Pokazy krótkich filmów Onkoprzestrzeń kreatywna
12:30 - 13:30 Pokaz filmu: Muzykoterapia - zdrowienie przez sztukę
13:30 - 14:00 Spotkanie z dr Elżbietą Galińską

14:00 - 15:30 Warsztaty dla Pacjentów i Terapeutów
14:00 - 15:00 WARSZTATY DLA PACJENTÓW I TERAPEUTÓW:
AKTORSKIE: Jak wyobraźnia może pomóc w procesie zdrowienia
- z JUDY TURAN MUZYKOTERAPII: Rysunek muzyczny
- z DR ELŻBIETA GALIŃSKA
15:00 - 15:30 Przerwa

15:30 - 20:00 Pokaz filmów część 2 oraz z panel dyskusyjny.
15:30 - 16:30 pokaz filmu: Wewnętrzna moc
16:30 - 17:30 pokaz filmu: Amazonki
17:30 - 18:00 spotkanie z Maria Poszwińska
18:00 - 19:00 panel dyskusyjny
19:00 - 19:40 pokaz filmu: Onkoprzestrzeń kreatywna. Hałasowanie
19:40 - 20:00 spotkanie z Jackiem Hałasem

REJESTRACJA NA WYDARZENIE: link

-----

Informacje o wybranych filmach:

Tytuł: WEWNĘTRZNA MOC
Scenariusz i reżyseria: Maria Poszwińska, Stefan Żuchowski
Zdjęcia: Tomasz Samosionek
Montaż: Paweł Suchta
Muzyka i opracowanie dźwięku: Tadeusz Sudnik
Wizualizacja: Teresa Wysocka
Współpraca operatorska: Karol Kostrzewski, Leszek Wesołowski, Stefan Żuchowski
Produkcja: Maria Poszwińska, 2005

Film próbuje się zmierzyć z tematem choroby nowotworowej. Ma na celu wsparcie osób dotkniętych rakiem. Wskazuje wiele skutecznych metod radzenia sobie z chorobą: psychologicznych, behawioralno – poznawczych i psychoterapeutycznych. Prezentuje różne proste sposoby i techniki terapeutyczne, które każdy może zastosować sam – zwiększając skuteczność konwencjonalnego leczenia. Dotyczy nadziei, roli pozytywnego myślenia i aktywnego udziału w procesie samouzdrawiania.
"Wewnętrzna moc" to wielopłaszczyznowa, subiektywna wypowiedź artystyczna na temat roli pozytywnego myślenia i samouzdrawiania, skłaniająca do przyjmowania wobec choroby nowotworowej postawy nacechowanej wolą życia i optymizmem, zgodnie z tezą, że niezależnie od choroby życie może być godne, spełnione i pełne sensu, ale nie roszcząca sobie pretensji do całościowego objęcia i obiektywnego przedstawienia pełnej problematyki leczenia.

Tytuł: Amazonki
Scenariusz i reżyseria: Maria Poszwińska
Zdjęcia: Tomasz Samosionek
Współpraca operatorska: Leszek Wesołowski, Olga Żuchowska, Stefan Żuchowski
Montaż: Piotr Sroka
Muzyka i opracowanie dźwięku: Piotr Sroka
Produkcja: Fundacja Twórczość i Dokumentacja, 2018

Kiedy dotyka nas choroba nowotworowa powinniśmy uświadomić sobie naszą podmiotowość w walce z chorobą, nie być tylko biernym przedmiotem zabiegów medycznych. Psychoonkologia w Polsce jest dziedziną niedocenianą i często pomijaną w lecznictwie onkologicznym. Tymczasem stan psychiczny pacjenta chorego na raka często decyduje o jego życiu, wpływa na stosunki społeczne, funkcjonowanie rodzinne, towarzyskie i zawodowe, a przede wszystkim na odzyskanie pełnosprawności oraz na długość życia. Funkcjonowania psychiczne człowieka i umiejętność uruchomienia własnego potencjału zdrowienia mają fundamentalne znaczenie w zdrowieniu. Często decyduje o powodzeniu leczenia, nawet wtedy, gdy rokowania są złe.
Amazonki to film inspirujący do przyjmowania wobec choroby nowotworowej postawy nacechowanej nadzieją, wolą życia i optymizmem, bowiem niezależnie od choroby życie może być godne, spełnione i pełne sensu. Film zawiera wypowiedzi wielu pacjentek zrzeszonych w klubach Amazonek w całej Polsce. Jednym głosem mówią o tym, że w każdej sytuacji można pielęgnować optymizm, budować wiarę i żyć dalej, tak samo dobrze i szczęśliwie, a może nawet lepiej, bo bardziej świadomie i dojrzale.
Film jest istotnym elementem wsparcia w trudnych chwilach diagnozy i leczenia, pozwala wzbudzić instynkt zdrowienia, odnowienie chęci i radości życia, mówi o rozwijaniu motywacji, sposobach reagowania na stres oraz o inicjowaniu pozytywnych przemian świadomościowych otwierających umysł i wrażliwość, zmierzających do nadania życiu nowego znaczenia i wartości, pozwala odnaleźć drogę do zdrowia, szczęścia, miłości, harmonii i spokoju ducha, bowiem większe szanse na wyzdrowienie mają ludzie radośni i silni duchem, wspierający innych, dający im uśmiech i budzący nadzieję, wspiera rozumienie siebie i otaczającego świata, a także obudzenie wewnętrznych możliwości kierowania własnym życiem oraz ma za zadanie zdystansować człowieka do jego lęków, pokazać, że drzemiąca w nas energia i siła wewnętrzna mogą czynić cuda.

Tytuł: MUZYKOTERAPIA, ZDROWIENIE PRZEZ SZTUKĘ
Scenariusz i reżyseria: Maria Poszwińska
Zdjęcia i montaż : Tomasz Samosionek
Muzyka i opracowanie dźwięku: Tadeusz Sudnik
Współpraca: Leszek Wesołowski, Olga Żuchowska, Stefan Żuchowski
Produkcja: Fundacja Twórczość i Dokumentacja, 2017

Skuteczność muzykoterapii jest bezspornym faktem. Dla ludzi chorych jest wspaniałym mechanizmem rozpoznania własnej osobowości i jest formą terapii tożsamości. Może być narzędziem do wewnętrznej przemiany siebie, stając się źródłem wielu głębokich przeżyć nadających życiu nowy sens. Muzykoterapia jest metodą obejmującą bogactwo różnorodnych technik (kierowana wyobraźnia, relaksacja, interakcje muzyczne, portret muzyczny, psychodrama muzyczna, techniki głosowe techniki z użyciem instrumentów muzycznych i głosu itd.).
Filmy o metodzie muzykoterapeutycznej dr Elżbiety Galińskiej są pierwszym w Polsce dziełem filmowym, którego celem jest przybliżenie chorym i ich rodzinom informacji na temat muzykoterapii jako metody wspomagającej leczenie, pozwalającej zrozumieć mechanizmy osobowościowe i sposoby ich terapii. Daleka od sztywnego dydaktyzmu forma przekazu ważkich treści, muzyka, inspirujący nastrój pełen życzliwości dla odbiorcy, a także piękno obrazów przyrody i towarzysząca im medytacja, stanowią dodatkowe a niebagatelne wartości filmu.

Tytuł: „ONKOPRZESTRZEŃ KREATYWNA. HAŁASOWANIE”
Scenariusz i reżyseria: Maria Poszwińska
Zdjęcia i montaż : Tomasz Samosionek
Muzyka i opracowanie dźwięku: Jacek Hałas, Tadeusz Sudnik
Współpraca: Piotr Cieślik, Leszek Wesołowski, Olga Żuchowska, Stefan Żuchowski,
Produkcja: Fundacja Twórczość i Dokumentacja, 2018

Łączenie zabawy, nauki i terapii może poprawić jakość życia pacjentów i ich bliskich oraz nauczyć, jak korzystać z najlepszego źródła "odnawialnej energii", jaką jest twórcze spotkanie. Taniec, muzyka, śpiew, pomaga rozładować stres i wyrazić emocje, to zaś ma ogromny wpływ na funkcjonowanie ciała. Ciało zaś, z którym jesteśmy w przyjaźni, daje nam energię i siłę, by nabywać nowych umiejętności i doświadczać nowych emocji. Warsztaty - niezależnie od tematu głównego, który wytycza ich ogólny kierunek - traktowane są przez prowadzącego warsztaty Jacka Hałasa jako proces. Nie mają z góry ustalonej formy i rozwijają się rytmem, który wynika z potrzeb (często nieuświadomionych) i możliwości (często nierozpoznanych) uczestników. Doświadczenie, intuicja oraz wszystkie "narzędzia" z których korzysta w czasie tych spotkań - ruch, taniec, głos, śpiew, kontakt fizyczny, opowieść, zmęczenie, żart, zmiana przestrzeni, suspens - są użyte po to, by każdy doświadczając własnych ograniczeń (fizycznych czy emocjonalnych), miał szansę je przekroczyć i otworzyć się na nowe doświadczenia oraz umiejętności. W swojej pracy Jacek Hałas korzysta przede wszystkim ze źródeł "tradycyjnych" - ludowych tańców, zabaw tanecznych w terenów Polski i centralnej Europy, muzyki, piosenek i pieśni ludowych ze źródeł pisanych, nagrań archiwalnych oraz własnych zbiorów. Uczestnicy mają więc okazję, by doświadczyć piękna, różnorodności i bogactwa naszej rodzimej tradycji w kontakcie bezpośrednim - jako słuchacze, uczestnicy, wykonawcy - i stają się w pewnym sensie jej kontynuatorami. Integralnym elementem spotkania jest muzyka wykonywana na oryginalnych tradycyjnych instrumentach (akordeon, bęben, pasterski flet, lira korbowa, drumla) obłaskawiająca zastaną przestrzeń, by tworzyć z niej na czas spotkania strefę magiczną. Dzięki tym wszystkim elementom w czasie warsztatowym, składającym się zarówno ze spotkań "oficjalnych", jak i prywatnych, tańców, śpiewów i opowieści udaje się przez kilka dni wspólnej pracy i zabawy wyzwolić taki rodzaj "potencjału grupy", który każdemu z jej członków daje zastrzyk energii i wiary w życie, i w siebie.

Tytuł: „KANTATA NA CZTERY SKRZYDŁA”
Zdjęcia i reżyseria: Kamil Dobrowolski
Produkcja: Fundacja Act 4 Art: Judy Turan, Aleksandra Walusiak , Monika Bartoszewicz
oraz Centrum Promocji Kultury Praga Płd.

Film z rozpuszczania skrzydeł" jest reportażem dokumentującym projekt Fundacji Act 4 Art im. Meisnera dedykowany młodym w wieku 16-26 lat. Przedstawiając sylwetki uczestników warsztatów aktorskich, jak i prowadzących warsztaty, którzy są zarówno twórcami prezentowanego w filmie spektaklu "Kantata na cztery skrzydła" w reżyserii Łukasza Lewandowskiego, film opowiada o aktorskiej technice Meisnera. Technika ta daje ogromne możliwości w pracy rozwojowej na sobą oraz swoją wyobraźnią. Prezentując film oraz dając możliwość uczestniczenia w otwartych zajęciach aktorskich techniki Meisnera w trakcie I Warszawskich Spotkań Onkoprzestrzeni Filmowej, pragniemy pokazać, że narzędzia aktorskie mogą stanowić mocny filar w procesie zdrowienia w trakcie choroby nowotworowej.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
 udostępnij tweetnij wykop
newsletter
Podoba Ci się to wydarzenie?
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco ze wszystkimi!
! zgłoś błąd/zmianę w tym ogłoszeniu
+ dodaj swoje wydarzenieSprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
waw4free zachęca do adopcji! :)
check the English version of our site