Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Typologia warszawskiej architektury. Wykład Radosława Gajdy

📅 Data: czwartek, 28 lutego 2019

⏰ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście
   udostępnij tweetnij wykop


Czego potrzeba, by zaprojektować teatr? Co musi znaleźć się w każdej szkole? Czy warszawskie wieżowce wyróżniają się czymś szczególnym? W cyklu ośmiu wykładów architekt Radosław Gajda, współautor bestsellerowej książki „Archistorie. Jak odkrywać przestrzeń miast?” oraz programu „Architecture is a good idea” przyjrzy się podstawowym typom budynków, jakie znajdziemy we współczesnych miastach – opowie o ich historii i przedstawi najciekawsze warszawskie przykłady.

Miejsce:
Zodiak Warszawski Pawilon Architektury
Pasaż Stefana Wiecheckiego "Wiecha" 4

Program:

14 lutego – Muzea: Skąd wzięły się muzea? Jak podchodzono do ich projektowania kiedyś, a jak dzisiaj? Jak „boom muzealny” początku XXI wieku w Polsce odbił się na muzealnictwie warszawskim?

28 lutego – Szkoły i uczelnie: Szkoła to dla wielu osób pierwsze zetknięcie z dużym, specjalistycznym gmachem. Jak projektuje się szkoły, by były funkcjonalne i bezpieczne? Czym z punktu widzenia architekta różni się szkoła podstawowa lub liceum od szkoły wyższej? Jak najlepsze warszawskie gmachy akademickie prezentują się na światowym tle?

14 marca –Wieżowce: Warszawa to już jedno z „najwyższych” miast europejskich, a nowe wieże wciąż rosną. Jak to się stało, że amerykański wynalazek z II połowy XIX wieku stał się w naszym mieście synonimem nowoczesności i rozwoju u progu wieku XXI?

28 marca –Mieszkanie i blok cz. 1: Kształtowanie się bloku jako typu zabudowy oraz domy jednorodzinne – ikony modernizmu. W jaki sposób realizowała się w Warszawie modernistyczna idea?

11 kwietnia –Mieszkanie i blok cz. 2: Odbudowa i rozbudowa miasta. Jak światowe tendencje późnomodernistyczne wkroczyły do Warszawy?

16 maja – Obiekty handlowe: W miastach polskich, wzorem prowincjonalnych miast amerykańskich zakupy przenoszą się z ulic do wielkich centrów handlowych położonych często na przedmieściach. Jakie konsekwencje ma to dla struktury miast? Jak wyglądała organizacja handlu w Warszawie w ujęciu historycznym? W jakich budynkach robiliśmy i robimy zakupy?

30 maja – Place: Plac to salon miasta, najważniejsza przestrzeń publiczna, na której powinna skupiać się społeczna aktywność mieszkańców. Jak powstawały najważniejsze warszawskie place i czego możemy nauczyć się od najsłynniejszych placów świata?

13 czerwca –Architektura widowiskowa: Wstęp do jednej z najciekawszych, ale i najtrudniejszych do zaprojektowania grup obiektów – kin, teatrów, stadionów, sal koncertowych. Skąd wzięły się poszczególne typy? Jakie warunki muszą spełniać? Warszawskie perełki architektury widowiskowej i ich cechy wyróżniające.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę