Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Transformacja - spotkanie o sztuce w Europie Środkowo-Wschodniej po 1989 roku

Transformacja - spotkanie o sztuce w Europie Środkowo-Wschodniej po 1989 roku

reklama
📅 Data: środa, 27 lutego 2019

⏰ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2 (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop


„Transformacja”
Spotkanie o sztuce w Europie Środkowo-Wschodniej po 1989 roku

Udział biorą: prof. dr hab. Anna Markowska i dr hab. Andrzej Szczerski
Moderacja: Bogna Świątkowska

Laboratorium, Sala Kolebkowa
Wstęp bezpłatny

Podczas spotkania będzie można kupić publikację Andrzeja Szczerskiego „Transformacja. Sztuka w Europie Środkowo-Wschodniej po 1989 roku”

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza na spotkanie wokół najnowszej książki dr. hab. Andrzeja Szczerskiego „Transformacja. Sztuka w Europie Środkowo-Wschodniej po 1989 roku”. Autor analizuje wybrane zjawiska na scenach artystycznych w obszarze od krajów bałtyckich po Bałkany, które pozwalają opisać specyfikę czasów po upadku komunizmu i związane z tym przemiany kulturowe. Wśród omawianych zagadnień znalazły się kwestie sztuki politycznej, zaangażowania artystów na rzecz odzyskiwania wolności w 1989 roku i współcześnie oraz problematyka ambiwalentnej pamięci o czasach komunizmu i odmiennych interpretacji historii. Książka podkreśla także aktualne znaczenie tak różnorodnych tendencji jak groteska, surrealizm, historie alternatywne, a także odniesienia do narodowych i europejskich kontekstów dla współczesnej sceny artystycznej.
Więcej na: link

dr hab. Andrzej Szczerski – historyk sztuki, wykładowca w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wykładał też na Uniwersytecie Goethego we Frankfurcie nad Menem i Uniwersytecie St.Andrews. Wiceprezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA (2013-2015) i prezes Sekcji Polskie ACIA (2009-2017). Autor publikacji poświęconych sztuce XIX i XX wieku oraz sztuce współczesnej, w tym książek „Modernizacje. Sztuka i architektura w nowych państwa Europy Środkowo-Wschodniej 1918-1939” (Łódź 2010), „Vies of Albion. The Reception of British Art. And Design in Central Europe, 1890-1918” (Oxford 2015) i „Cztery nowoczesności. Teksty o sztuce i architekturze polskiej XX wieku” (Kraków 2015). Kurator wystawy m.in. „Symbolism on Poland and Britain” w Tate Britain w Londynie (2009), „The Power of Fantasy. Modern and Contemporary Art. From Poland” w BOZAR Centre for Fine Arts w Brukseli. (2011), „Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm” w Muzeum Architektury we Wrocławiu (2016-2017) i „#dziedzictwo” w Muzeum Narodowym w Krakowie (2017-2018).

Anna Markowska – historyczka sztuki, obecnie związana z Uniwersytetem Wrocławskim. Specjalizuje się m.in. w sztuce PRL-u (Dwa przełomy. Sztuka polska po 1955 i 1989 roku, Toruń 2012), ostatnio wydała „Sztukę podręczną Wrocławia” (Wrocław 2018).

Bogna Świątkowska – pomysłodawczyni, fundatorka i prezeska zarządu Fundacji Bęc Zmiana, z którą zrealizowała kilkadziesiąt projektów poświęconych przestrzeni publicznej, architekturze i projektowaniu, a także konkursów adresowanych do architektów i projektantów młodego pokolenia. Inicjatorka i redaktorka naczelna czasopisma NOTES.NA.6.TYGODNI. Wcześniej naczelna pierwszego popkulturalnego miesięcznika „Machina” (1998–2001), autorka licznych tekstów, wywiadów, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych współczesnej kulturze popularnej. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014). Członkini Społecznej Rady Kultury przy prezydencie m.st. Warszawy (2012-2015), Rady Architektury i Przestrzeni Publicznej Warszawy (2015-2018), a także Zespołu Eksperckiego ds. Kultury Lokalnej przy Narodowym Centrum Kultury (2015-).

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie wykład


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę