Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Pokaz filmów krótkometrażowych, dokumentów oraz remiksów - REMAPPING EUROPE

Pokaz filmów krótkometrażowych, dokumentów oraz remiksów - REMAPPING EUROPE
📅 Data: czwartek, 28 sierpnia 2014

⌚ Godzina rozpoczęcia: 20:30

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Plac Defilad (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” zaprasza na pokaz filmów krótkometrażowych, dokumentów oraz remiksów zrealizowanych przez młodych twórców z Polski i Europy.

cz. 1 REMAPPING EUROPE
28 sierpnia (czwartek) 20.30

Młodzi twórcy wzięli na warsztat funkcjonujący w Europie obraz migrantów. Mieszkają w Polsce, Wielkiej Brytanii, Turcji, Hiszpanii a ich historie kreślą nową mapę współczesnej Europy. Remiksy są próbą zmierzenia się z wciąż funkcjonującymi stereotypami narodowymi, etnicznymi lub religijnymi. W debacie publicznej lokalny i osobisty punkt widzenia imigrantów jest pomijany, a informacjom o migracjach właściwych dla danego kraju lub regionu brak niuansów. Wyłączenie punktu widzenia migrantów z mediów głównego nurtu zmniejsza też potencjał twórczy i kulturowy – nie pasuje do idei kreatywnej i włączającej Europy.
link


Moja Ukrainka - reż. Krzysztof Janiak
Internet to dziś najważniejszy z doradców. Pytamy o zdanie niezliczone masy użytkowników gdy chcemy kupić nowy piekarnik, poradzić się w kwestii szczepienia dziecka lub remontu domu. Kzysztof Janiak przejrzał dziesiątki komentarzy na polskich forach dla osób poszukujących pomocy domowej z Ukrainy. W Polsce z jednej strony od dawna trwa migracja zarobkowa na zachód, z drugiej – od kilku lat przyjeżdżają tu ukraińskie kobiety, zatrudniane w domach klasy średniej jako pomoce domowe. Pracują na czarno, poniżej swojego wykształcenia i kompetencji. Ten remiks to opowieść o ich pracodawcach i próba wyobrażenia sobie – co by było, gdyby anonimowość a forach był niemożliwa. To opowieść o sile słów.
ABC Przemytnika

Mińsk – wideoprzewodnik – reż. Magdalena Pytlakowska
Na Białorusi łamanie praw człowieka jest na porządku dziennym. Magdalena Pytlakowska, Polka pracująca na co dzień w niezależnej białoruskiej telewizji Bielsat, sięga do jej archiwów by w przewrotny sposób sportretować to miasto. Krótkie video mogłoby być wyświetlane w propagandowej telewizji jako przynęta na turystów gdyby nie to, że narrator zaprasza w nim do miejsc, które kojarzą się z bezwzględnym reżimem Łukaszenki (m.in. przypominając kwestię kary śmierci na Białorusi).

Cudzoziemiec do wynajęcia – reż. Agnieszka Małek
„Pracujesz w mediach? Organizujesz imprezę i chcesz nadać jej egzotycznego charakteru? Ta oferta jest dla Ciebie! Tylko teraz – cudzoziemiec do wynajęcia!”
Video autorstwa Agnieszki Małek to wariacja na temat teleshoppingu. Tym razem zamiast odkurzacza w ofercie są…cudzoziemcy. Inspiracją dla autorki było doświadczenie, z jakim spotyka się wiele organizacji i instytucji pracujących z migrantami. Zdarza się, że z ich pracownikami kontaktują się media, szukające sposobu na wypełnienie czasu antenowego. Migranci traktowani są przez nie jak chwilowy news, ich kultura – jako egzotyczna ciekawostka, zaś problemy, z jakimi mierzą się w wyniku biurokracji praktycznie nie istnieją.

Ojczyzny – reż. Anahita Rezaei
- Co jecie w przedszkolu na obiad? – pyta 3-letnią Anahitę ojciec. – Ziemniaki – odpowiada dziewczynka. Coś jeszcze?- dopytuje tata. – Ziemniaki, ziemniaki i ziemniaki – pada odpowiedź.
Anahita Rezaei, obecnie studentka na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (PL), sięga po domowe archiwa video kręcone namiętnie przez ojca, Irańskiego lekarza. W latach 80-tych przyjechał z rodziną do Warszawy, by po kilku latach wrócić do Iranu, a po kilkunastu – ponownie z całą rodziną osiedlić się w Polsce. W „Ojczyznach” śledzimy te dwa światy oczami amatorskiej kamery video i bohaterki nagrań – małej dziewczynki, która po latach będzie protestować przeciwko przypisaniu się do jednej ojczyzny. Polska to smak ziemniaka, Iran – kukurydzy. Każda ojczyzna jest tą najważniejszą.

Dowód – reż. Alicja Plachówna – Vasilevska
Czy mąż słodzi herbatę? Jaki kolor ma szczoteczka do zębów żony? A po której stronie łóżka śpi żona?Odpowiedzi na te pytania Alicja Plachówna (PL) mogłaby udzielić bez zająknięcia, obudzona w środku nocy. Dzięki temu jej mąż Bojan nie jest w Polsce „nielegalny”.
„Dowód” to nieco żartobliwa, choć przejmująca opowieść o egzaminie z miłości. Autorka filmu opowiada w nim prawdziwą historię mierzenia się z biurokracją, wizytami w urzędach oraz odwiedzinami funkcjonariuszy państwowych – cała ta machina została uruchomiona, gdy wyszła za mąż za mieszkańca Macedonii, z którym zamieszkała w Polsce.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧