Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

CafePolon: Pierwiastki żeńskie

CafePolon: Pierwiastki żeńskie
📅 Data: piątek, 8 marca 2019

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Freta 16 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Wśród odkrywców pierwiastków chemicznych znajdujemy zaledwie pięć kobiet: Marię Skłodowską-Curie, Harriet Brooks, Lise Meitner, Idę Noddack oraz Margeurite Perrey. Tylko dwie z nich doczekały się pierwiastków nazwanych na swoją cześć: Curium (1944) i Meitnerium (1982). "Pierwiastki żeńskie" to opowieść o tych właśnie pięciu wyjątkowych kobietach, które poprzez swoje badania i odkrycia, uzupełniły tablicę Mendelejewa.

NASZ GOŚĆ w #CafePolon: dr hab. Tomasz Pospieszny (Wydział Chemii UAM): pasjonat nauki; zajmuje się upamiętnianiem i popularyzacją wkładu kobiet w rozwój nauk ścisłych. Autor książek, m.in. "Nieskalana sławą. Życie i dzieło Marii Skłodowskiej-Curie" oraz "Radowa księżniczka. Historia Ireny Joliot-Curie", oraz licznych wykładów popularno-naukowych.

Układ okresowy pierwiastków chemicznych jest chyba jednym z najważniejszych osiągnięć nauki, bowiem zawiera wszystkie znane pierwiastki występujące we Wszechświecie, jak i te, które do tej pory otrzymał w laboratorium człowiek. Układ okresowy pierwiastków zawdzięczamy geniuszowi Dymitrija Mendelejewa, który sformułował jego podstawy w 1869 roku. W bieżącym roku przypada 150. rocznica powstania układu okresowego pierwiastków, dlatego br. został ogłoszony przez UNESCO i Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Międzynarodowym Rokiem Układu Okresowego Pierwiastków Chemicznych (IYPT2019).

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
🤍 Adoptuj flaminga! ❤️