Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wernisaż: Tadeusz Wański "Lato nad Adriatykiem"

Wernisaż: Tadeusz Wański "Lato nad Adriatykiem"

reklama
📅 Data: czwartek, 11 kwietnia 2019

⏰ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Leica 6x7 Gallery, Mysia 3 (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop


6x7 Leica Gallery Warszawa zaprasza na wystawę fotografii Tadeusza Wańskiego (1894-1958), na której zaprezentujemy prace z jego wyprawy na Półwysep Bałkański w latach 30-tych XX wieku. To pierwsza tak obszerna prezentacja zdjęć, powstałych w czasie artystycznej podróży autora na wybrzeże Adriatyku. Zgromadzone na wystawie fotografie pochodzą z kolekcji Wojciecha Jędrzejewskiego.

Tadeusz Wański, uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich fotografów krajobrazu XX w. Jest on przedstawicielem nurtu zwanego piktorializmem (ang. pictorial - obrazowy, malarski), który zakładał zbliżenie środków fotograficznych do tych, stosowanych w malarstwie. Styl fotografii Wańskiego często określano jako miękki, akwarelowy, sugestywnie nastrojowy. Charakteryzuje go odrealnienie krajobrazu, idealizacja motywu, doskonała kompozycja, a przede wszystkim niezwykła świetlistość, którą artysta uzyskiwał poprzez werniksowanie fotografii, a następnie usuwanie werniksu ze świateł obrazu.

Sam Wański tak opisywał swoją twórczość podczas wystawy na Pierwszym Międzynarodowym Salonie Fotografii Artystycznej w 1927 r.:

"Kocham i podziwiam motywy wielkie, klasyczne, dobrze obmyślane, odznaczające się czarem gry świateł i cieni, które obok kultury i wyobraźni uwidoczniają również wysiłek twórczy artysty.
(...) Tyle jest piękna wokół nas w przyrodzie, że naprawdę nie pojmuję, jak można znajdować zadowolenie w odtwarzaniu rzeczy banalnych, chociaż technicznie doskonale sfotografowanych…".

Fotografie z cyklu Lato nad Adriatykiem, zostały wykonane najprawdopodobniej w I połowie lat 30-tych XX w. Projekt ten, bardzo spójny stylistycznie i tematycznie, dobitnie ilustruje przekonania artysty, znajdujące się w opozycji do nurtów awangardowych, zdobywających popularność w międzywojennej Europie. Architektura i krajobraz są na zdjęciach Wańskiego ukazywane w zjawiskowy sposób, a intensywność południowego słońca w kontraście z głębokimi cieniami zaułków bałkańskich miast pozwala artyście w niemal dowolny sposób zabawiać się grą świateł. Sylwetki ludzkie w wielu obrazach sprowadzone są do roli sztafażu i stają się elementami krajobrazu, tak przecież egzotycznego dla mieszkańców Polski lat 30-tych.

---

Tadeusz Wański

Urodził się 27 października 1894 r. w Środzie Wielkopolskiej. Kształcił się w Wągrowcu, gdzie ukończył gimnazjum typu humanistycznego. Był przemysłowcem, właścicielem palarni kawy i sklepu z artykułami kolonialnymi w Poznaniu. Z fotografią zetknął się w 1922 r. Już w następnym roku został wyróżniony na wystawie fotograficznej „Światłocień” w Poznaniu. W 1926 r. został członkiem Towarzystwa Miłośników Fotografii, a cztery lata później jego prezesem.

W latach międzywojennych należał Wański do najpopularniejszych fotografów polskich. Wystawiał swoje prace na krajowych i międzynarodowych salonach fotografii artystycznej, zdobywał tam wiele wyróżnień. Podczas drugiej wojny światowej działał w konspiracji, aby wrócić do fotografowania natychmiast po zakończeniu wojny. Zajął się wówczas intensywnie działalnością popularyzującą fotografię – był czynnym członkiem i działaczem organizacji i stowarzyszeń fotograficznych, organizował wystawy i konkursy. Zmarł 17 grudnia 1958 roku w Gdyni. Przed śmiercią przygotował zdjęcia na indywidualną wystawę, która odbyła się w Gdańsku wiosną 1959 r.

---

Wernisaż: 11.04. (czwartek), godz. 19:00
Wystawa: 12.04 - 25.05.2019
Więcej informacji nt. wystawy → link

Leica 6×7 Gallery Warszawa, Mysia 3, II piętro
Godziny otwarcia galerii:
poniedziałek–sobota 10–20
niedziela handlowa 12–18

Wstęp bezpłatny

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę