Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Homofobia, seksualność i religia. Wykład Pawła Leszkowicza

Homofobia, seksualność i religia. Wykład Pawła Leszkowicza

reklama
📅 Data: wtorek, 26 marca 2019

⏰ Godzina rozpoczęcia: 18:30

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum nad Wisłą, Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop


Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na wykład dr hab. Pawła Leszkowicza towarzyszący wystawie: Daniel Rycharski. Strachy.

Tematem wykładu będzie umiejscowienie twórczości i najnowszej wystawy Daniela Rycharskiego w kontekście międzynarodowej sztuki poświęconej przemocy i dyskryminacji wobec osób nieheteronormatywnych.

Problematyka ta zostanie ukazana zarówno w perspektywie globalnej jak i historycznej. W centrum rozważań znajdzie się kwestia homofobii jako tematu w sztuce najnowszej i w historii sztuki, ale i problem homofobicznych reakcji na sztukę queer oraz homofobicznych tendencji w samej sztuce współczesnej.

Drugim zagadnieniem wykładu będzie rola religii, religijności, wiary i mistycyzmu w sztuce dotyczącej homoseksualności i tego, w jaki sposób teologiczno-wizualna refleksja nad systemami religijnymi z perspektywy seksualności stała się narzędziem emancypacji społecznej i osobistej.

W interpretacjach twórczości Daniela Rycharskiego dominuje perspektywa narodowa i prowincjonalna, tymczasem jego sztukę można rozważać w globalnym kontekście narastających fundamentalizmów. Wykład będzie zatem próbą wyjścia poza Polskę w analizie tej twórczości. Będzie to ponadto próba stworzenia narzędzi do denacjonalizacji współczesnej sztuki polskiej i jej wystawiennictwa, czyli uwolnienia się z pułapki narzuconej przez obecną politykę kulturalną.

Prowadzenie: dr hab. Paweł Leszkowicz
Wstęp bezpłatny
Wydarzenie towarzyszy wystawie "Daniel Rycharski. Strachy". Więcej o wystawie: link

Dr hab. Paweł Leszkowicz
wykładowca akademicki na UAM i niezależny kurator specjalizujący się w obszarze sztuki i kultury współczesnej, wystawiennictwa i studiów LGBT. Zorganizował wystawy "Miłość i demokracja" (2006), "Vogue" (2009), "Ars Homo Erotica" (2010), "Love is Love. Sztuka jako aktywizm LGBTQ od Wielkiej Brytanii do Białorusi" (2011), "Civil Partnerships. Feminist and Queer Art and Activism in the UK" (2012), "Wojna i pokój" (2015).

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę