Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Sztuka Rosyjska

Sztuka Rosyjska
📅 Data: wtorek, 2 kwietnia 2019

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Dom Aukcyjny DESA Unicum (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Fotel projektu Wasilija Pietrowicza Szutowa z serii, która trafiła także na dwór cara Aleksandra III oraz najpiękniejsze wyroby złotnicze i porcelana sygnowane przez najwybitniejszych twórców epoki carskiej Rosji. W tym obiekty wykonane przez Piotra Karola Fabergé, którego słynne jaja carskie są podziwiane na całym świecie. Unikatowe ikony, z których najstarsze datowane są na XVIII wiek. To wszystko już od 19 marca można oglądać na wystawie Sztuka Rosyjska: Ikony, Rzemiosło, Malarstwo w DESA Unicum.

Styl sztuki i rzemiosła carskiej Rosji był niezwykle bogaty i do dziś zachwyca swoim przepychem. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych zakładów złotniczych działających w tamtych okresie była pracownia Fabergé. W 1885 roku Aleksander III złożył w firmie pierwsze prestiżowe zamówienie na carski prezent wielkanocny w formie jajka. Obdarowana nim cesarzowa Maria Fiodorowna nazwała Piotra Karola Fabergé swoim ukochanym złotnikiem, a zakład otrzymał tytuł dostawcy dworu carskiego. Jaja Fabergé są dziś jednymi z najdroższych i najbardziej pożądanych dzieł sztuki na świecie. Ich ceny są zawrotne. Najdroższe jajo kosztowało ok. 30 mln dolarów.
Każde stworzone w zakładzie Fabergé dzieło jest unikalne. Na wystawie w DESA Unicum pojawi się m.in. lustro wykonane na początku XX wieku, które zachwyca niezwykłą starannością i precyzją wykonania.

Dla rosyjskich carów produkty złotnicze wykonywała również firma Pawła Akimowa Owczynnikowa. Był on jednym z pierwszych moskiewskich fabrykantów, którzy założyli przy swoim przedsiębiorstwie szkołę kształcącą złotników. Zakład jako pierwszy zaczął produkować obiekty nawiązujące do rosyjskiej ludowości. Doskonale jest to widoczne w ornamentach zdobiących kubek z podstawką z 1873 roku, który prezentowany jest na wystawie. Wyjątkowym obiektem jest również fotel z końca XIX wieku autorstwa petersburskiego producenta mebli Wasilija Pietrowicza Szutowa. Fotel nawiązuje do życia chłopów – oparcie wykonane jest w formie łuku i nawiązuje do części uprzęży końskiej, podłokietniki mają kształt toporów, a siedzisko przypomina plecionkę. Jeden z takich foteli stał na dworze samego cara Aleksandra III.

Na wystawie zaprezentowany zostanie również bogaty zbiór ikon. Najstarsze z nich datowane są na XVIII wiek. To m.in. wizerunki Matki Boskiej Kazańskiej czy Matki Boskiej Włodzimierskiej. Zobaczyć będzie można również wyjątkowy „Portret młodzieńca” pędzla Oresta Adamowicza Kiprienskiego. Artysta ten jest zaliczany do najważniejszych malarzy rosyjskich XIX wieku. W 1827 roku Kiprienski sportretował Aleksandra Puszkina. To najbardziej znane dzieło artysty. Poeta odwdzięczył się malarzowi wierszem na jego cześć. Wszystkie obiekty trafią na aukcję w DESA Unicum 2 kwietnia.

Wystawa: Sztuka Rosyjska: Ikony, Rzemiosło, Malarstwo: 19 marca - 2 kwietnia 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Aukcja: Sztuka Rosyjska: Ikony, Rzemiosło, Malarstwo: 2 kwietnia 2019, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

Więcej informacji oraz katalog aukcyjny -> link

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: targi wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧