Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Spotkanie z Moniką Fabijańską

Spotkanie z Moniką Fabijańską
📅 Data: sobota, 27 kwietnia 2019

⌚ Godzina rozpoczęcia: 13:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, lokal_30, Wilcza 29A / 12 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy na bardzo szczególne spotkanie z Moniką Fabijańską, kuratorką wystawy „The Un-Heroic Act: Representations of Rape in Contemporary Art in the U.S.” („Akt nieheroiczny. Przedstawienia gwałtu we współczesnej sztuce kobiet w USA”), prezentowanej w 2018 r. w John Jay College of Criminal Justice, CUNY w Nowym Jorku.

„The Un-Heroic Act” to wystawa artystek reprezentujących różne pochodzenie etniczne i trzy pokolenia, w tym Jenny Holzer, Suzanne Lacy, Any Mendiety, Yoko Ono, i Kary Walker, która miała na celu wypełnić lukę w historii sztuki, gdzie temat gwałtu jest obecny w niezliczonych historycznych przedstawieniach autorstwa mężczyzn, nazwanych ‘heroicznymi’ przez Susan Brownmiller („Against Our Will: Men, Women, and Rape”, 1975). Tymczasem prace kobiet skupiają się nie na dramatycznej akcji, ale trwałym psychologicznym okaleczeniu ofiary: jej cierpieniu, milczeniu, wstydzie i poczuciu osamotnienia. Najnowsze prace kobiet podejmują także temat odzyskiwania kontroli nad własną seksualnością i psychiką oraz odzyskiwania narracji kulturowej przez kobiety. Zatrważająco liczne, często uderzająco piękne, prace te są rzadko pokazywane lub ich prawdziwe znaczenie jest ukrywane. „The Un-Heroic Act” jest nie tyle wystawą o gwałcie, co o ikonografii gwałtu. Wybór prac poddaje analizie jednocześnie pięć elementów: trzy pokolenia artystek; różne pochodzenie etniczne (Inuitka, Afroamerykanki, Latynoski, Amerykanki pochodzenia azjatyckiego, białe Amerykanki); wszystkie media (od rysunku po praktyki społeczne); tematy, które zainspirowały artystki (od bajek i historii sztuki po zbrodnie wojenne); wreszcie zróżnicowane języki ekspresji.

Hyperallergic ogłosił tę wystawę piątą najlepszą wystawą sztuki w Nowym Jorku w 2018 r., znalazła się również wśród najważniejszych wydarzeń artystycznych roku Vogue Polska. Znakomite recenzje ukazały się m.in. w The New York Times, Artforum, Art in America, The Brooklyn Rail i Art Papers. The New Yorker opublikował zainspirowany wystawą esej, a Hyperallergic, Bomb, Art Critical i Wysokie Obcasy– wywiady z kuratorką.

Monika Fabijanska jest historyczką sztuki i kuratorką, która specjalizuje się w sztuce feministycznej i sztuce kobiet. Mieszka i pracuje w Nowym Jorku. W latach 2000-2005 była wicedyrektorką, a w latach 2005-2010 dyrektorką Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę