Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama
reklama

Wernisaż wystawy prac Martyny Borowieckiej

Wernisaż wystawy prac Martyny Borowieckiej
📅 Data: sobota, 27 kwietnia 2019

⌚ Godzina rozpoczęcia: 11:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Pawilon Sztuki ERGO Hestia, Kostrzewskiego 1 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
   udostępnij tweetnij wykop
reklama


Wystawa "Czasami stojąc przed obrazem widzę ruch"

wernisaż: 27 kwietnia 2019, sobota, godz. 11.00
Pawilon Sztuki ERGO Hestia / Kostrzewskiego 1 / Warszawa
wystawa trwa do 10 czerwca 2019

Motyw zasłony to niezwykle ważny symbol w kulturze europejskiej. Kotara oddziela to co jawne od tego co zwykle pozostaje ukryte. Jest nie tylko elementem zakrywającym, ale także oddzielającym – w ikonografii chrześcijańskiej kotara oddziela świat sacrum od profanum. Rozgraniczenie to odnosi się nie tylko do strefy ludzkiej czy boskiej – zasłona oddziela także przestrzeń domową (znaną i naszą) od tego, co zewnętrzne (nieznane i obce). Chroni przed tym, co nieznane i niebezpieczne, jednocześnie prowokując do eksplorowania.
W malarstwie artystki motyw kotary został uwspółcześniony Na pierwszy rzut oka widać niemal barokowe, czarne flausze i aksamity, jest to jednak artystyczne oszustwo. Borowiecka portretuje folię – śliską i zimną, rozciągającą swoje krawędzie na niemal całą powierzchnię blejtramu. Czarne kawałki materiału częściowo zakrywają elementy ramy i płótna, folia rzadko pokrywa w całości malarską przestrzeń. Znów obserwujemy zabawę w ukryte i jawne, tym razem jednak cały proces odbywa się z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów.
Martyna Borowiecka tworzy uwspółcześnioną wersję trompe l’oeil - malarstwa iluzji, które oszukuje widza pozorem realności i rzeczywistości w namalowanym świecie. To, co widzimy nie jest do końca oczywiste – iluzoryczny sposób malowania oszukuje ludzkie oko, stwarzając wrażenie prawdziwości i namacalności.
„Czasami stojąc przed obrazem widzę ruchu” to zestawienie jednego z ostatnio realizowanych cykli artystki. Dogłębne badania kulturowe i świadomy dobór symboliki nadają pracom artystki dodatkową głębię i warstwę interpretacyjną. Od średniowiecza do czasów współczesnych materiałowa kotara oddziela widzów od ukrytych prawd.

Tradycyjnie otwarciu wystawy będzie towarzyszyło śniadanie z artystką. Nieformalna atmosfera wydarzenia pomoże skrócić dystans pomiędzy widzami a autorką prac. To również świetna okazja do rozmowy z artystką.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: wystawa


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama

Sprawdź też inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Postaw nam kawę