Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama
reklama

Karawana między mostem a murem. Kryzys migracyjny w Ameryce Łacińskiej

Karawana między mostem a murem. Kryzys migracyjny w Ameryce Łacińskiej

reklama
📅 Data: środa, 08 maja 2019

⌚ Godzina rozpoczęcia: 13:15

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Uniwersytet Warszawski, Gmach Audytoryjny (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop


Serdecznie zapraszamy Państwa na seminarium organizowane przez Ośrodek Analiz Politologicznych Uniwersytetu Warszawskiego pt. Karawana między mostem a murem. Kryzys migracyjny w Ameryce Łacińskiej.

Zajęci w Europie własnymi problemami zdajemy się nie dostrzegać największego kryzysu migracyjnego w historii Ameryki Łacińskiej. Kryzysu wywołanego nie wojną, ale trzema różnymi konfliktami: w Wenezueli, Nikaragui oraz tzw. Północnym Trójkącie, na który składają się Salwador, Gwatemala i Honduras.

Najpoważniejsze konsekwencje wywołuje migracja wenezuelska, która także przyciąga względnie duże zainteresowanie świata. Z ogarniętej kryzysem gospodarczym i politycznym Wenezueli od 2014 roku uciekło już 3,5 mln osób, a do końca 2019 roku liczba ta może wzrosnąć do 5-8 mln, co sprawia, że jest to jeden z największych i najszybszych przepływów ludzi na świecie.

Do kryzysu migracyjnego na kontynencie latynoamerykańskim przyczynia się również sytuacja polityczna w Nikaragui: rządowe represje wobec opozycji w tym kraju skłoniły tysiące obywateli do ucieczki za granicę. Ponadto ubóstwo i przemoc w krajach Ameryki Środkowej zmuszają część ich zdesperowanych mieszkańców do nielegalnego przekraczania granicy Stanów Zjednoczonych. Tworzą oni liczne „karawany" wędrujące przez Meksyk na północ, w stronę amerykańskiej „Ziemi Obiecanej", gdzie nikt nie czeka z otwartymi ramionami.

Wydarzenie odbędzie się 8 maja 2019 r. w godzinach 13.15-14.45 w Auli im. prof. Jana Baszkiewicza w Collegium Politicum (Kampus Główny UW).

Podczas seminarium podejmiemy dyskusję o przyczynach i przebiegu kryzysów migracyjnych w regionie, o innowacjach w polityce migracyjnej krajów Ameryki Łacińskiej, które muszą zmierzyć się z przyjęciem ciągle rosnącej liczby migrantów z sąsiednich krajów, ale również o tym, jakie lekcje z kryzysu migracyjnego w Ameryce Łacińskiej płyną dla innych części świata.

W spotkaniu udział wezmą: dr hab. Karol Derwich (Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego), dr Joanna Gocłowska-Bolek (Ośrodek Analiz Politologicznych Uniwersytetu Warszawskiego) oraz dr hab. Paweł Kaczmarczyk (Ośrodek Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego).
Debatę poprowadzi: Agata Kasprolewicz (Polskie Radio).

Wstęp wolny.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Sprawdź też inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Postaw nam kawę