Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

III Ogólnopolski Kongres Energetyki Obywatelskiej

📅 Data: czwartek, 16 maja 2019

⌚ Godzina rozpoczęcia: 10:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Rektorska 4 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Transformacja energetyczna – czas przełomu

Na przełomie roku cała Polska emocjonowała się ustawą „prądową”, a zwłaszcza tym, ile miliardów naszych wspólnych, publicznych pieniędzy wpompować w anachroniczny i coraz mniej wydajny system energetyczny oparty na węglu. Jak na razie rządowi nie udało się obronić przed podwyżkami samorządów i przedsiębiorców, a gospodarstwa domowe mają trochę spokoju jedynie do końca roku. Nikt nie ma wątpliwości, że podwyżki będą, będą spore i że dotkną wszystkich. Ile tych podwyżek jeszcze będzie w kolejnych latach? I jak mocno odczuje to cała gospodarka i społeczeństwo? To doświadczenie bardzo dobitnie pokazuje, że tak dłużej się nie da i ten najwyższy czas na zmianę właśnie teraz nadszedł.

Unijna polityka klimatyczno-energetyczna od dawna kieruje nas w stronę odnawialnych źródeł energii, efektywności energetycznej i odchodzenia od węgla. Już wiadomo, że celów na 2020 rok Polska nie spełni. Będzie to nas kosztowało kolejnych kilka miliardów. Od przyszłego roku zaczną obowiązywać nowe cele do roku 2030 negocjowane właśnie z państwami członkowskimi w postaci tzw. Krajowych Planów na rzecz Energii i Klimatu. Nasz polski projekt Planu daleko odstaje od celów unijnych i jest mało prawdopodobne, że Komisja zaakceptuje go w takim kształcie. Nie możemy już narzekać, że Polska jest za biedna na transformacje energetyczną. Pieniądze są! Z unijnego systemu handlu emisjami (ETS) do budżetu państwa już płynie szeroki strumień środków na niskoemisyjną modernizację energetyki, a w kolejnych latach będzie ich znacznie, znacznie więcej (teraz przeznaczono je m.in. na rekompensaty dla wysokoemisyjnych spółek energetycznych za brak podwyżek prądu). Obecnie negocjowany nowy budżet unijny 2021-2027 również będzie priorytetowo traktował klimat, efektywność energetyczną, OZE i PROSUMENTÓW.

Próbę zrozumienia powyższych okoliczności widać w zapowiedzi rządowego programu Energia Plus firmowanego przez panią minister Jadwigę Emilewicz. Planuje się tam ułatwienia administracyjne i rozszerzenie kategorii prosumentów o małych i średnich przedsiębiorców. Wobec skali potrzeb projekt programu nie wygląda rewolucyjnie, ale w tej sytuacji każda jaskółka niech czyni wiosnę! Bo to właśnie działania oddolne, zdecentralizowana energetyka rozproszona oparta na źródłach odnawialnych i efektywności energetycznej jest receptą na obecny kryzys i dobrą przyszłość.

Co na to politycy? Podwójny rok wyborczy to na pewno dobry czas na odważne i przełomowe decyzje. Debata kandydatów do Parlamentu Europejskiego to specjalny punkt tegorocznego Kongresu. Obyśmy byli nie tylko świadkami, ale i aktywnymi uczestnikami przełomu!

W imieniu ruchu „Więcej niż Energia” serdecznie zapraszamy na Kongres. Do zobaczenia!

PROGRAM i REJESTRACJA na stronie wydarzenia (link poniżej).

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę