Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama
reklama

Noc Muzeów w Łazienkach Królewskich 2019

Noc Muzeów w Łazienkach Królewskich 2019

reklama
📅 Data: sobota, 18 maja 2019

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Łazienki Królewskie (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop


Koncert zespołu jazzowego Marcin Wasilewski Trio, multimedialny pokaz filmu Muzeum Utracone, wystawa bezcennych eksponatów z węgierskich zbiorów narodowych, pokazy wykonywania odlewów gipsowych i sztuki mincerskiej to atrakcje tegorocznej Nocy Muzeów w Łazienkach Królewskich 🦉⭐🌛

Nasza Noc Muzeów rozpocznie się o godz. 19.00 i potrwa do godz. 1.00 w nocy (ostatnie wejście do obiektów ok. godz. 0.30). W tym czasie dla naszych gości otwarte zostaną Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki, Stara Oranżeria, Podchorążówka oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa


🌟Królewska kolekcja Stanisława Augusta🌟

Zwiedzanie Pałacu na Wyspie, Pałacu Myślewickiego i Starej Oranżerii odbywać się będzie szlakiem "gwiazd" z królewskiej kolekcji Stanisława Augusta. Uczestnicy Nocy Muzeów zobaczą najcenniejsze obrazy i rzeźby, m.in. "Praczkę" pędzla Gabriela Metsu, wyjątkowe obrazy mistrzów flamandzkich i holenderskich oraz słynną "Dianę" dłuta Jean-Antoine’a Houdon’a.

Dodatkowo w formierni w Starej Oranżerii między godz. 19.00 a 1.00, co 30 minut, odbywać się będą pokazy wykonywania odlewów gipsowych.

Historia królewskich kolekcji dzieł sztuki przedstawiona zostanie również w Polskim Języku Migowym. W godz. 19.00-20.00 oprowadzanie w PJM odbędzie się w Pałacu na Wyspie (start - przed wejściem do Pałacu na Wyspie, od strony tarasu), a w godz. 21.00-22.00 w Starej Oranżerii i w formierni (start - przed wejściem do Starej Oranżerii, od strony Ogrodu Oranżeryjnego)


🌟Wystawy stałe i czasowe🌟

Noc Muzeów będzie również okazją do zwiedzenia wystawy "Bratanków dzieje wspólne. Unikaty ze zbiorów budapesztańskich", przybliżającej historię stosunków polsko-węgierskich od średniowiecza do XX w. W Podchorążówce zobaczymy bezcenne eksponaty z węgierskich zbiorów narodowych, w tym m.in. pamiątki związane z królem Stefanem I Batorym, Siedmiogrodzianinem i twórcą militarnej potęgi Rzeczpospolitej Obojga Narodów, oraz z generałem Józefem Bemem, jednym z największych bohaterów narodowych Węgier. Szczególny charakter będzie miała prezentacja jednej z najbardziej unikatowych i najcenniejszych monet na świecie - 100 dukatów w złocie Zygmunta III Wazy z Muzeum Narodowego w Budapeszcie (Magyar Nemzeti Múzeum)

Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa udostępni zwiedzającym swoje stałe ekspozycje, takie jak: polski salon myśliwski z XIX-XX w., zwierzęta leśne, ptaki oraz trofea egzotyczne, a także wystawę czasową „Był taki szpital. Dzieje szpitala ujazdowskiego”. Warto zwrócić uwagę na dwa eksponaty: rzeźbę Żubr Magdaleny Gross, uhonorowaną złotym medalem na Światowej Wystawie Sztuki i Techniki w Paryżu w 1937 r., oraz pas kontuszowy z drugiej połowy XVIII w.

🌟Multimedialny pokaz filmu Muzeum Utracone🌟

Zapraszamy na trawnik przy Restauracji Belvedere od strony ul. Gagarina (Ogród Modernistyczny) na multimedialny pokaz filmu Muzeum Utracone 2019 ,,Pamięć jest Kluczem"

Tegoroczna, jubileuszowa odsłona serii filmów Muzeum Utraconego, które od 10 lat można zobaczyć w Noc Muzeów, na specjalnych pokazach, odchodzi od wykorzystywanej wcześniej formy animacji, eksplorując mniej zbadane przestrzenie onirycznego teledysku.
„Pamięć jest kluczem” to niekonwencjonalna, pełna zgrzytów i niedomówień podróż w krainie pamięci, przez którą w rytm elektronicznej muzyki, wiodą widza jak drogowskazy wizje dzieł sztuki - obrazów, rysunków i rzeźb. Polskich dzieł - utraconych w wyniku II wojny światowej.

Jak główny bohater odnajdzie klucz do swojej pamięci i odzyska swoją tożsamość? Tego dowiemy się już podczas najbliższej Nocy Muzeów, 18 maja.

W tym roku najważniejsze jest podsumowanie 10 lat działalności projektu. Uświadomienie odbiorcom, jakie najważniejsze działa Polska utraciła podczas II wojny światowej i jakie udało się odzyskać.

Harmonogram pokazu:
14:00 - 19:00 pokaz filmów Muzeum Utracone z poprzednich lat
21:00 Powitanie gości oraz wystąpienia
21:30 Multimedialny pokaz ,,Pamięć jest kluczem"
22:00 Zakończenie części oficjalnej pokazu
22:00-01:00 Powtarzająca się projekcja filmu


🌟Koncert Marcin Wasilewski Trio🌟

Kolejną atrakcją tegorocznej Nocy Muzeów w Łazienkach Królewskich będzie koncert polskiej gwiazdy jazzu, Marcina Wasilewskiego Trio. Zespół uznawany jest przez międzynarodowych krytyków za jedną z najwybitniejszych i najbardziej unikalnych formacji jazzowych swojego pokolenia, ciesząc się jednocześnie uznaniem fanów jazzu na całym świecie. Marcin Wasilewski Trio od lat nagrywa dla prestiżowej wytwórni ECM Records z Monachium, znany jest też z ponad 20-letniej współpracy z Tomaszem Stańko w jego słynnym Kwartecie. Członkowie zespołu współpracowali ponadto, jako trio lub osobno, z największymi nazwiskami w jazzie, takimi jak: Charles Lloyd, Al Foster, Branford Marsalis, Jan Garbarek, Joe Lovano, Gianluigi Trovesi, Nils Petter Molvær, John Surman, Louis Sclavis, Bernt Rosengren, Dino Saluzzi, Bobo Stenson, Anders Jormin, Manu Katché i Jon Christensen.

Koncert z okazji Nocy Muzeów rozpocznie się o godz. 21.30 pod Pomnikiem Chopina. Występ Marcin Wasilewski Trio (godz. 22.00) poprzedzi krótki recital Aleksandry Świgut, utalentowanej pianistki młodego pokolenia, laureatki międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów, m.in. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych (II nagroda) i 47. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (II nagroda, nagroda specjalna za najlepsze wykonanie solowego utworu Roberta Schumanna)


🌟Pamiątkowe żetony🌟

Podczas Nocy Muzeów odbędzie się również pokaz sztuki mincerskiej Mennica Polska przed Pałacem na Wyspie. Nasi goście zobaczą, jak wybija się numizmaty, a na pamiątkę otrzymają okolicznościowe żetony.

***
Partnerem Nocy Muzeów w Łazienkach Królewskich jest Mennica Polska, współorganizatorem koncertu - Stołeczna Estrada
Pokaż mniej

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: dla dzieci film koncert wystawa inne


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama

Sprawdź też inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Postaw nam kawę