Film wolumetryczny. Rzeczywistość post-wirtualna?
24.05.2019, 18:00
Goethe-Institut, ul. Chmielna 13a
Warszawa
Wstęp wolny
Kulisy powstania filmu nakręconego pionierską na skale światową techniką wolumetryczną pt. „Sen Cezara“ z Arkadiuszem Jakubikiem i Jakubem Gierszałem w rolach głównych, wg filmu niemego „Gabinet Dr. Caligari“. Film powstał w Studiu UFA X w Babelsbergu.
W spotkaniu udział wezmą twórcy filmu:
➡ Fabian Mrongowius, producent z UFA X
➡ Justin Michael La Vallee, kompozytor, projektant dźwięku, współzałożyciel Q.works
Prowadzenie:
➡ Edwin Bendyk, dziennikarz, Polityka
Film wolumetryczny to jedna z najnowszych form rzeczywistości wirtualnej, kluczowa dla przestrzennej technologii informatycznej, dzięki której tworzy się figury przestrzenne (hologramy) aktorów, które mogą być umieszczone zarówno w przestrzeni rzeczywistej (augmented reality), jak i wirtualnej (virtual reality).
„Sen Cezara” to pierwsza w historii kinematografii adaptacja filmu niemego w technologii filmu wolumetrycznego. Arcydzieła filmowego sprzed 100 lat będzie można doświadczyć w formie trójwymiarowej wirtualnej instalacji.
Film jest wolną interpretacją klasyka niemej kinematografii „Gabinet doktora Caligari” Roberta Wienego, którego głównym bohaterem jest somnambulik Cezar. Zwiedzający towarzyszą jemu oraz doktorowi Caligari w ich wzajemnej grze osadzonej pomiędzy snem a jawą, między wolnością a kontrolą.
Dzięki wykorzystaniu technologii filmu wolumetrycznego bazującego na zastosowaniu hologramów zwiedzający będą mogli poruszać się po filmie, wejść w świat aktorów i znaleźć się w centrum wydarzeń. To pozwala na aktywny i całkowicie indywidualny odbiór filmu.
W filmie występują Arkadiusz Jakubik oraz Jakub Gierszal.
Producent Fabian Mrongowius
Reżyser: Sebastian Mattukat
Autor: Floris Asche
Doradca merytoryczny: Muzeum Filmu i Telewizji Deutsche Kinemathek - Museum für Film und Fernsehen
Produkcja: Studio Volucap Babelsberg
Spotkanie będzie tłumaczone na j. polski.
----
Wyobraźnia i Laboratorium Wyobraźni to wspólny projekt Goethe-Institut i Teatru Powszechnego w Warszawie. Artyści, kuratorzy i badacze mierzyć się będą podczas otwartych debat z wyzwaniami jakie stawiają rzeczywistość społeczna i współczesna kultura w trakcie epokowej przemiany. Wkroczyliśmy w antropocen – epokę człowieka. Świat jaki znaliśmy skończył się, musimy wytężyć wyobraźnię, by zrozumieć świat, który nadchodzi. Pomogą w tym uczestnicy dyskusji prowadzonych w siedzibie Goethe-Institut oraz w przestrzeni Sceny DAS Teatru Powszechnego. (Edwin Bendyk, kurator projektu)
Fot. © UFA X
To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach:
spotkanie
[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]