Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama
reklama

Spotkanie w sercu dżungli - Polacy i Guarani w Argentynie

Spotkanie w sercu dżungli - Polacy i Guarani w Argentynie
📅 Data: czwartek, 06 czerwca 2019

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Południk Zero, ul. Wilcza 25 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
   udostępnij tweetnij wykop
reklama


Trailer: link

Pewnie mało kto się spodziewa, że w Ameryce Południowej najlepsze pierogi z kapustą i grzybami można zjeść w góralskiej chacie w tropikalnej dżungli prowincji Misiones w Argentynie. To właśnie tam możemy spotkać się z potomkami Polaków, którzy od stu lat z ogromną determinacją starają się zachować polską tożsamość poprzez kuchnię, tańce folklorystyczne czy też inscenizacje filmowe.
Zapraszamy na projekcję filmu o tajemniczym tytule: “Jejou” który w dialekcie Mbya języka Tupí Guaraní oznacza “spotkanie”. Film został zrealizowany przez Mauricio Holca, Gabriela Enríqueza i Virginię Forster, młodych członków Stowarzyszenia Polskiego z Oberá. Jest próbą zrozumienia i opowiedzenia historii społecznej argentyńskiej prowincji Misiones, gdzie na przestrzeni ostatnich 200 lat, wskutek masowej imigracji z Europy, w tym w znacznej mierze z Polski, ukształtowały się zasady pokojowego współistnienia między przedstawicielami bardzo odległych kultur. Dzisiaj ta różnorodność jest częścią argentyńskiej tożsamości narodowej. „Jejou” to mocny przekaz wizualny i historia magiczna, przeplatająca i łącząca ludowe tradycje Indian Guaraní Mbya, pierwszych mieszkańców Misiones i polskich osadników, przybywających do tej prowincji od końca XIX wieku w poszukiwaniu lepszej przyszłości. Pokaz zostanie poprzedzony prelekcja i prezentacją zdjęć prowadzoną przez Maję Tyborską, która przez pięć ostatnich lat mieszkała w Argentynie, realizując liczne projekty kulturalne.

MAJA TYBORSKA
Choć ukończyła historię sztuki, dalsze losy zdecydowała się spleść z inną profesją, choć bez wątpienia wykształcenie i rozległa wiedza wielokrotnie przydają się jej w pracy. Maja Tyborska to bowiem niekwestionowana znawczyni kultury latynoamerykańskiej. Ameryka Południowa, jak i zresztą Ameryka Łacińska to regiony, którym oddała się bez reszty. Dość wspomnieć, że przez 3 lata mieszkała w Meksyku, a ostatnich 5. spędziła w Argentynie – w Buenos Aires pracowała w Ambasadzie Polskiej.
Podróżniczka i pilotka wypraw m.in. przez Chile, Paragwaj, Urugwaj, zaangażowana w popularyzowanie wiedzy o Polakach, którzy podczas II wojny światowej wyemigrowali do Ameryki Łacińskiej. Prowadzi projekt Tak los rzucał nami – to seria filmów dokumentalnych, które sama wyreżyserowała. W wolnych zaś chwilach Maja Tyborska oddaje się żywiołowemu tangu i jodze.
Maja Tyborska zabiera Was na wyprawę do Argentyny i Chile, Paragwaju i Urugwaju.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film slajdowisko


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama

Sprawdź też inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Postaw nam kawę