Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wolałbyś nie wiedzieć?

Wolałbyś nie wiedzieć?
📅 Data: poniedziałek, 10 czerwca 2019

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Big Book Cafe, ul. J. Dąbrowskiego 81 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Anna Bikont i Mikołaj Grynberg mówią o tym, jakie wyzwania ich książki stawiają Polakom, jak wyłania się nowa wiedza o historii i jak broni się stare. O przebudowywaniu pamięci i trudnych konsekwencjach pisania. Pytania zadaje Paulina Wilk.

Anna Bikont – dziennikarka, reporterka i pisarka, z wykształcenia psycholożka. Od pierwszego do ostatniego numeru (1982–1989) pracowała w zespole „Tygodnika Mazowsze”, pisma podziemnej Solidarności, współtworzyła też „Gazetę Wyborczą”, z którą związana jest do dzisiaj. Autorka kilkunastu książek, m.in. Pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny Wisławy Szymborskiej (1997, wraz z Joanną Szczęsną) oraz Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu (2006, także z Joanną Szczęsną), za którą otrzymały Wielką Nagrodą Fundacji Kultury. W 2012 wydała głośną książkę My z Jedwabnego, za którą otrzymała nagrodę historyczną „Polityki” oraz Europejską Nagrodę Książkową. Wydanie amerykańskie znalazło się na liście stu najważniejszych książek 2016 roku według „New York Timesa” i zostało nagrodzone National Jewish Book Award. W 2017 roku wydała biografię Sendlerowa. W ukryciu, za którą otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, Poznańską Nagrodę Literacką, Nagrodę Literacką m.st. Warszawy, Ołówek Moczarskiego, czyli Nagrodę Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego, a także znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike, półfinale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i finale Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej. W 2017 roku otrzymała także doktorat honoris causa uniwersytetu w Göteborgu. Każda z jej ostatnich książek była wydarzeniem: „My z Jedwabnego”, „Sendlerowa”, „Jacek” (we współautorstwie z Heleną Łuczywo).

Mikołaj Grynberg (ur. 1966) – fotograf i pisarz, z wykształcenia psycholog. Jego zdjęcia były prezentowane niemal na całym świecie. Autor albumów „Dużo kobiet” (2009), „Auschwitz – co ja tu robię?” (2010) oraz „Ocaleni z XX wieku” (2012). Wydał zbiór rozmów „Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne” (2014) oraz tom opowiadań „Rejwach” (2016). Od lat zajmuje się problematyką i historią polskich Żydów w XX wieku. W całej swojej twórczości przyjmuje szczególną perspektywę dialogu, koncentrując się na spotkaniu z innymi, otwarciu na ich osobiste przeżycia i historie.

Start: godz. 19
Wstęp wolny!
Podczas spotkania można będzie kupić książki obojga autorów.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę