Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Dr Hatif Janabi – benefis poety

Dr Hatif Janabi – benefis poety
📅 Data: piątek, 07 czerwca 2019

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Sala Schayera, Wydział Orientalistyczny UW (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Serdecznie zapraszamy na benefis dra Hatifa Janabiego, który będzie również uroczystością pożegnalną. Po wielu latach pracy w Katedrze Arabistyki i Islamistyki Uniwersytetu Warszawskiego dr Janabi kończy pracę na uczelni. Pracownicy i studenci katedry pragną uhonorować dorobek poetycki wykładowcy.

Podczas benefisu wystąpią tłumacze i badacze literatury, między innymi prof. Marek Dziekan, którzy opowiedzą o twórczości dra Janabiego. Sam poeta również wygłosi przemowę, a także odczyta swoje utwory. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa twórczości dra Janabiego. Przewidziany jest też poczęstunek.

HATIF JANABI jest znanym dwujęzycznym arabsko-polskim poetą, pisarzem, eseistą, tłumaczem literatury polskiej na arabski i arabskiej na polski, arabistą, polonistą, teatrologiem i wykładowcą na Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się językiem, literaturą, kulturą arabską, polską oraz literaturą i kulturą emigracyjną.

Urodził się w Iraku, a w sierpniu 1976 roku Irak opuścił. W 1972 roku ukończył arabistykę na Uniwersytecie Bagdadzkim. W 1979 r. otrzymał tytuł magistra filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, a w 1983 r. doktoryzował się w zakresie teatrologii. Jest związany z orientalistyką od roku akademickiego 1979/80 (pracował na godzinach zleconych). Od roku 1988 Jest pracownikiem na czas nieokreślony w Katedrze Arabistyki i Islamistyki UW. W latach 1985-1988 pracował na Uniwersytecie Tizi-Ouzu w Algierii. Najpierw był wykładowcą literatury arabskiej i dramatu, a w latach 1987-1988 Associated Prof. W okresie 1993-1994 był Visiting Scholar w Indiana University w Bloomington, USA.

Jest autorem 30 opublikowanych tomów poezji, opracowań krytycznych i przekładów. Jest członkiem polskich i zagranicznych stowarzyszeń twórczych i naukowych, m.in. członkiem Polskiego PEN CLUB-u (był członkiem Zarządu do końca 2003 r.). Poza arabskim i polskim, jego poezja jest tłumaczona m.in. na angielski, francuski, hiszpański, duński, chiński, czeski, grecki, kurdyjski, niemiecki, perski, rosyjski i słowacki.

Brał udział w około dwustu spotkaniach autorskich, konferencjach naukowych oraz festiwalach literacko-artystycznych. Dzięki temu miał okazję do podróżowania po świecie.

Jest laureatem wielu nagród, m.in. nagrody The University of Arkansas Press Annual Award for Literature za najlepszą książkę roku 1995 w kategorii literatury arabskiej. W roku 1997 otrzymał również Nagrodę Literacką polskiego czasopisma „Metafory” w kategorii poezja. Jest także zdobywcą Nagrody ZAiKS za przekłady literatury polskiej na język arabski (2003) oraz Nagrody im. Witolda Hulewicza za całokształt twórczości (Warszawa 2003). Ponadto był kilkukrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury Polskiej (styczeń 1997 – czerwiec 1998, czerwiec – grudzień 2000, styczeń – czerwiec 2002 oraz styczeń – czerwiec 2008). Niedawno został wyróżniony Nagrodą w dziedzinie literatury U. Miasta Warszawa za 2018, a w kwietniu 2019 r. otrzymał Medal Homera – European Medal of Poetry and Art.

Tłumaczył utwory ponad pięćdziesięciu poetów, pisarzy i krytyków polskich, m.in. Mickiewicza, Słowackiego, Sępa Szarzyńskiego, L. Staffa, Broniewskiego, Iwaszkiewicza, Gałczyńskiego, Grochowiaka, Miłosza, Różewicza, Herberta, Szymborskiej, Marii Pawlikowskiej, Haliny Poświatowskiej, Leszka Kołakowskiego, Zygmunta Hübnera, J. Grotowskiego, Z. Osińskiego, Julii Hartwig, Artura Międzyrzeckiego, Urszuli Kozioł, Ewy Lipskiej, Adama Zagajewskiego, E. Stachury, Rafała Wojaczka, Jana Leończuka, K. Karaska, Bruno Schulza, Dariusza Tomasza Lebiody, Pawła Huelle, Olgi Tokarczuk, Daniela Odiji i wielu innych.

Jego twórczość poetycka była przedmiotem zainteresowań krytyków i badaczy literackich.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę