Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Adam Lipszyc "Freud: logika doświadczenia. Spekulacje marańskie"

Adam Lipszyc "Freud: logika doświadczenia. Spekulacje marańskie"
📅 Data: środa, 12 czerwca 2019

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Austriackie Forum Kultury, Próżna 7/9 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Adam Lipszyc: "Freud: logika doświadczenia. Spekulacje marańskie", Wydawnictwo Instytutu Badań Literackich PAN, 2019

Z ADAMEM LIPSZYCEM i EWĄ MODZELEWSKĄ-KOSSOWSKĄ rozmawia KUBA MIKURDA

"Freud: logika doświadczenia. Spekulacje marańskie" to próba wydobycia z pism Sigmunda Freuda filozoficznej koncepcji człowieczeństwa. W siedmiu kolejnych studiach autor szczegółowo analizuje wybrane prace założyciela psychoanalizy, nierzadko koncentrując się na płodnych sprzecznościach, w które teksty te obfitują. W swoich analizach przywołuje na pomoc późniejszych teoretyków psychoanalizy, a także myślicieli nawiązujących do żydowskiej tradycji mesjańskiej, takich jak Gershom Scholem, Walter Benjamin i Jacques Derrida.

"To jest filozoficzna książka o Freudzie. Staram się w niej pokazać, że z pism twórcy psychoanalizy wydobyć można splot koncepcji, które w sposób atrakcyjny opisują logikę ludzkiego doświadczenia. W moim przekonaniu, we Freudowską wizję człowieka wpisane są trzy ogólne tezy. Oto one:
1) człowiek jest wykolejonym zwierzęciem;
2) człowiek jest istotą wewnętrznie poróżnioną;
3) człowiek jest istotą społeczną ze społeczeństwem nieodwołalnie skłóconą.
W siedmiu kolejnych rozdziałach próbuję te trzy tezy uszczegółowić, rozwinąć i skomplikować. Moim celem nie jest odtworzenie źródłowej myśli Freuda, lecz jej częściowa modyfikacja przeprowadzona w trybie krytycznej lektury wybranych tekstów autora Objaśniania marzeń sennych. W lekturze tej kieruję się trzema konceptami. Po pierwsze, staram się wygrywać napięcia rozdzierające owe teksty, tak by ujawnić nowe znaczenia, których samemu Freudowi nie udało się wyrazić w sposób klarowny. Po drugie, modyfikując myśl twórcy psychoanalizy podążam nierzadko za późniejszymi teoretykami tej tradycji. Po trzecie, koncepcje Freuda łączę z ideami spadkobierców tradycji odmiennej, a mianowicie żydowskiego mesjanizmu. Wplatając cienką teologiczną nić w psychoanalityczną materię, tworzę heterogeniczne konstrukty myślowe, które określam tu mianem „spekulacji marańskich”. Spekulacje te dotyczą zaś spraw najważniejszych: naszej cielesności, języka, pragnienia − i szczęścia."
Adam Lipszyc, ze wstępu

ADAM LIPSZYC (ur. 1975) – eseista i tłumacz, pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN (Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk), uczy w Szkole Nauk Społecznych, w Collegium Civitas oraz na Uniwersytecie Muri im. Franza Kafki. Autor książek "Międzyludzie. Koncepcja podmiotowości w pismach Harolda Blooma" (Kraków, 2005), "Ślad judaizmu w filozofii XX wieku" (Warszawa, 2009), "Rewizja procesu Józefiny K. i inne lektury od zera" (Warszawa, 2011) i "Sprawiedliwość na końcu języka. Czytanie Waltera Benjamina" (Kraków, 2012), "Czas wiersza. Paul Celan i teologie literackie" (Kraków, 2015), "Czerwone listy. Eseje frankistowskie o literaturze polskiej" (Kraków, 2018), "Freud: logika doświadczenia. Spekulacje marańskie" (Warszawa, 2019). Tłumacz eseistyki Gershoma Scholema i Waltera Benjamina. Laureat nagrody Literatury na Świecie im. Andrzeja Siemka, nagrody Allianz Kulturstiftung i Nagrody Literackiej Gdynia (Nagroda Literacka Gdynia).

EWA MODZELEWSKA-KOSSOWSKA – psychoanalityczka szkoleniowa PTPa (Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne), pracuje z dorosłymi, dziećmi i młodzieżą. W obszarze jej zainteresowań znajduje się również psychoanalityczne badanie literatury, filmu i sztuki. Wielokrotnie była nauczycielką w szkołach letnich organizowanych przez Han Groen-Prakken Psychoanalytic Institute for Eastern Europe. Od czterech lat współprowadzi, wraz z prof. Adamem Lipszycem, seminarium „Literatura austriacka i psychoanaliza” w Austriackim Forum Kultury w Warszawie.

KUBA MIKURDA (ur. 1981) - psycholog, reżyser, wykładowca w Szkole Filmowej w Łodzi. Pracował jako krytyk filmowy, dziennikarz i wydawca (m.in. Canal+, Ha!art, Krytyka Polityczna). Opublikował m.in. „Nie-całość. Žižek, Dolar, Zupančič” (2015), zredagował m.in. „Wunderkamera. Kino Terry’ego Gilliama” (2011) i „Boro, l’ile d’amour. The Films of Walerian Borowczyk” (2015, wspólnie z Kamilą Kuc i Michałem Oleszczykiem). W 2018 roku zrealizował swój debiut filmowy - pełnometrażowy dokument „Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka”, nagrodzony Nosem Chopina dla najlepszego dokumentu o muzyce i sztuce na 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity.

Adam Lipszyc "Freud: logika doświadczenia. Spekulacje marańskie"
Wydawnictwo Instytutu Badań Literackich PAN, 2019
link

We współpracy z Uniwersytet Muri im. Franza Kafki
Partnerzy: Wydawnictwo Instytutu Badań Literackich PAN,
Instytut Badań Literackich PAN

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧