Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Seryjni poeci w Warszawie – Eugeniusz Tkaczyszyn-Dyck

Seryjni poeci w Warszawie – Eugeniusz Tkaczyszyn-Dyck
📅 Data: czwartek, 06 czerwca 2019

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:30

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Staromiejski Dom Kultury, Rynek Starego Miasta 2 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Seryjni poeci w Warszawie – Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki „Dwie główne rzeki” Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu

Prowadzenie: Natalia Malek

Spotkanie z Eugeniuszem Tkaczyszynem Dyckim, który zaprezentuje wiersze ze swojej najnowszej książki pt. „Dwie główne rzeki”.

O książce:
Jeśli miałbym wybrać jedną (tylko jedną??!) formułę opisującą poezję Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, postawiłbym chyba na taką: niepowtarzalność powtórzeń. W nowym tomie autor tradycyjnie powraca do dobrze nam znanych (ale wciąż nieoswojonych) historii i – tradycyjnie – uzupełnia je o nowe wątki, sugerujące niemożność domknięcia, dopowiedzenia, pozostawienia za sobą przemyskiego, Argasińskich i Bełskich, dziadka-rezuna, matki-banderówki i ojca-polskiego nacjonalisty. Rzecz jasna, praca żałoby okazuje się nieskończona, trauma nieuleczalna, tożsamość (narodowa, kulturowa, seksualna) beznadziejnie rozproszona, rozpisana na figury schizofrenii i chachłackości. A przecież przy tym wszystkim jest to poezja uwodząca, hipnotyzująca, wirtuozerska, nierzadko dowcipna, a nawet dowcipkująca. Egzystencjalna, psychoanalityczna, ale także przywodząca na myśl najlepszą tradycję filozofii powtórzenia, które nigdy nie jest powrotem (do) tego samego, dokonując swoistego „zwichnięcia czasu”, załamania porządku chronologii. W „Dwóch głównych rzekach" wszystkie te metody przynoszą bardzo intrygujące rezultaty.
(Patryk Szaj)

Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki (ur. 1962). Opublikował m.in. Nenię i inne wiersze (1990), Liber mortuorum (1997), Kamień pełen pokarmu (1999, wyd. słoweńskie 2005), Przewodnik dla bezdomnych niezależnie od miejsca zamieszkania (2000, 2003), Dzieje rodzin polskich (2005, wyd. austriackie 2012), Piosenkę o zależnościach i uzależnieniach (2008, 2009, 2018, wyd. czeskie 2018), Rzeczywiste i nierzeczywiste staje się jednym ciałem (2009, wyd. serbskie 2018), Podaj dalej (2012), Kochankę Norwida (2014) i Nie dam ci siebie w żadnej postaci (2016). Laureat m.in. Nagrody Literackiej Gdynia (2006, 2009), Nagrody Literackiej Nike (2009), a także Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za tom Imię i znamię z 2011 roku. Urodził się w Przemyskiem (Wólka Krowicka koło Lubaczowa), mieszka w Warszawie.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧