Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Skarpa Warszawska i Aleja na Skarpie - wykład Grzegorza Miki

Skarpa Warszawska i Aleja na Skarpie - wykład Grzegorza Miki
📅 Data: piątek, 07 czerwca 2019

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Zodiak Warszawski Pawilon Architektury, Pasaż Stefana Wiecheckiego "Wiecha" 4 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy na pierwszy wykład w ramach VII edycji Festiwalu Otwarte Mieszkania - Miasto na Skarpie!

Aleja na Skarpie- wielki projekt urbanistyczny, który istnieje i nie istnieje. Choć nie powstał w takiej formie, jak planowano to w Dwudziestoleciu, koncepcja pasma parkowego doczekała się po 1945 realizacji w znacznie większej skali i powierzchni...

Skarpa wiślana oraz Wisła to dwa najważniejsze elementy topograficzne Warszawy, od przeszło siedmiu stuleci dzielące obszar współczesnego miasta na tereny zalewów i meandrów Wisły oraz bezpieczniejsze tereny na szczycie skarpy. Od czasów grodów obronnych Jazdowa i lokacji Starego Miasta, najważniejsze obiekty Warszawy powstawały na szczycie Skarpy, wzdłuż głównych traktów komunikacyjnych. Z biegiem stuleci grunty wzdłuż zbocza jak i sama skarpa były dzielone na prywatne grunty, na których powstawały prestiżowe pałace magnackie jak i z czasem szkoły, szpitale, wille i prywatne ogrody. Do końca XIX wieku prawie cała Skarpa była "poszatkowana" na prywatne grunty i ogrody. Wizja wielokilometrowej Alei na Skarpie miała przywrócić miastu pasmo parkowe na zboczu skarpy, objęte ramionami Alei na Skarpie i Alei pod Skarpą. W latach 1931- 39 prowadzono prace projektowe jak i pierwsze prace budowlane przy realizacji modernistycznej zabudowy Śródmieścia i Mokotowa wzdłuż pasma Skarpy.

Wykładowca Grzegorz Mika - varsavianista, architekt, specjalizuje się w historii architektury modernistycznej. Twórca strony Warszawski Modernizm 1905-1939, autor książki "Od wielkich idei do wielkiej płyty. Burzliwe dzieje warszawskiej architektury" oraz współautor atlasu "MOK. Atlas architektury północnego Mokotowa"

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧