Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Matsuri - Piknik z Kulturą Japońską

Matsuri - Piknik z Kulturą Japońską
📅 Data: sobota, 15 czerwca 2019

⌚ Godzina rozpoczęcia: 11:30

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Służewski Dom Kultury, ul. Jana Sebastiana Bacha 15 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Już po raz siódmy kultura Japonii z takim rozmachem i żywiołowością zagości w przestrzeni miejskiej Warszawy, stając się okazją do radości i wspólnej zabawy dla dzieci, dorosłych i wszystkich miłośników kultury japońskiej.

15 czerwca w Służewskim Domu Kultury odbędzie się kolejna edycja Matsuri – Pikniku z Kulturą Japońską. Matsuri, czyli święto, to głęboko osadzony w tradycji, nieodłączny element kultury japońskiej. Jest to niezwykle barwne wydarzenie z paradami, występami tanecznymi i muzycznymi oraz oczywiście dobrym jedzeniem, jednym słowem wspaniała okazja do zabawy dla lokalnych społeczności.

W tym roku dodatkową okazją do radosnego świętowania jest stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią. Pragniemy, by Matsuri, od lat kojarzone z ideą przybliżania kultury japońskiej Polakom, stało się również okazją do integracji między Japończykami a mieszkańcami Warszawy, wspólnej zabawy i radości płynącej z budowania pozytywnych relacji między naszymi krajami i przenikania kultur na przestrzeni ostatnich 100 lat.
Dla uświetnienia jubileuszowych obchodów i jeszcze lepszego odtworzenia charakteru japońskich matsuri, z ich widowiskowością i niesamowitą energią, na tegorocznym Pikniku z Kulturą Japońską wystąpią goście specjalni z Japonii – nie tylko znakomici artyści, ale też bardzo ciekawe osobowości!

Ichitaro - światowej sławy bębniarz
Przebył 15 000 km przez Stany Zjednoczone, dając przy tym 500 koncertów w najbardziej znakomitych salach koncertowych, m.in Carnegie Hall! Łączy muzykę tradycyjną z nowoczesnym brzmieniem.

Miyata Nobuya, czyli Mikoshi Guy
Mikoshi – palankin, które towarzyszy w Japonii wielu świętom o charakterze sintoistycznym. Członkowie społeczności lokalnej noszą je wspólnie podczas obchodów– jest to odpowiedzialność, ale i nielada wyróżnienie. Paradom z udziałem mikoshi towarzyszy radosna atmosfera. 32-letni Miyata Nobuya nauczył się sztuki budowania mikoshi od swojego dziadka, zaslynął w Japonii i za granicą ze swojej pasji z jaką propaguje stare tradycje noszenia mikoshi podczas świąt matsuri. Już niedługo będziemy mieli okazję poczuć w Warszawie energetyczną i żywiołową atmosferę, która towarzyszy japońskiemu zwyczajowi dźwigania mikoshi. Zapraszamy Polaków i Japończyków do wspólnej zabawy i przemarszu z palankinem!

Także po raz pierwszy będzie można zobaczyć pokaz tańców okinawskich w wykonaniu zespołu Kihou. Żywe i kolorowe tańce znanych ze swojej długowieczności mieszkańców Okinawy, wykonywane przy akompaniamencie m.in. bębnów zapewnią solidną dawkę pozytywnej energii.

Energii nie zabraknie także podczas występów Yoshitaki Suzukiego. Ten urodzony w prefekturz Akita na północy Japonii tancerz jak nikt inny potrafi łączyć elementy japońskiego tańca tradycyjnego ze współczesnym UK jazz dance. Od 15 lat Yoshitaka występuje na całym świecie, kształcąc się w Tokio, Nowym Jorku, Londynie i Amsterdamie. Na scenie plenerowej zaprezentuje dwa tańce zainspirowane tradycją i historią Japonii.

Jak co roku adepci japońskich sztuk walki pokażą rezultaty swoich ćwiczeń, a śmiałków zaproszą do spróbowania swoich sił na macie. Nie będą nudzić się dzieci – dla nich przygotowano atrakcyjne gry i zabawy zręcznościowe. Miłośnicy kulinariów będą mogli spróbować rozmaitych japońskich smakołyków i przekonać się, jak bogata jest kuchnia Kraju Kwitnącej Wiśni. Chętni przymierzą tradycyjne letnie stroje i otrzymają swoje imię wykaligrafowane po japońsku. Chwili wytchnienia będzie można zażyć przy czarce wyśmienitej japońskiej herbaty podanej tradycyjnie podczas kameralnych spotkań.

Wydarzenie odbędzie się dzięki inicjatywie Ambasady Japonii, Związku Pracodawców „Shokokai” i Klubu Japońskiego w Polsce we współpracy z Urzędem Dzielnicy Mokotów.

Plan występów podczas Matsuri:

1. Scena plenerowa:

11:45-12:00
Ceremonia otwarcia

12:00-12:30
Pokaz tańca yosakoi - Grupa Tańca Yosakoi Sakuramai Poland

12:45-13:05
Wadaiko - japońskie bębny - Amaterasu

13:20-13:40
Pokaz kaligrafii z muzyką - Ichijukai, Idaten

13:55-14:25
Eisa - taniec ludowy z Okinawy - Stowarzyszenie przyjaźni polsko-japońskiej POLJA (KIHOU)

14:40-14:55
Japońska tradycyjna muzyka ludowa - Zespół pieśni ludowych Aoi

15:10-15:25
Performance taneczny - Yoshitaka Suzuki

16:00-16:45
Konkurs Miss Yukaty

17:00-18:00
Pochód z palankinem mikoshi - Nobuya Miyata

18:00-18:15
Konkurs Miss Yukaty (wyniki)

18:20-18:50
Taniec bon-odori - Hana Umeda

2. Scena widowiskowa SDK

12:00-12:30
Teatrzyk Kamishibai - Stowarzyszenie Animatsuri

12:45-13:15
Seminarium turystyczne "Uroki Japonii" - JNTO

13:30-14:00
Występ teatralny - Teatr ITO-GUMI

14:15-14:45
Koncert bębnów japońskich z okazji jubileuszu stulecia stosunków dyplomatycznych między Japonią i Polską - Wadaiko Ichitarō
Japanese drums performance on the occasion 100th anniversary of establishment of the relations between Japan and Poland performance - Wadaiko Ichitarō

15:00-15:30
Teatr Nō - Ryokurankai Polska Grupa Nō

15:45-16:15
Koncert (fortepian i flet shakuhachi) - Tempei Nakamura, Yūta Matsumura

16:30-17:00
Koncert bębnów japońskich z okazji jubileuszu stulecia stosunków dyplomatycznych między Japonią i Polską - Wadaiko Ichitarō
Japanese drums performance on the occasion 100th anniversary of establishment of the relations between Japan and Poland performance - Wadaiko Ichitarō

17:15-17:30
Pokaz tańca Jiutamai - Hana Umeda

17:45-18:15
Seminarium turystyczne "Uroki Japonii" - JNTO

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: impreza koncert teatr wykład inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧