Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Klaudia Ka "Tam Rosną Wilcze Jagody" - wystawa malarstwa

Klaudia Ka "Tam Rosną Wilcze Jagody" - wystawa malarstwa
📅 Data: sobota, 18 października 2014

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Praga Północ, Galeria 81 Stopni ulica księdza Ignacego Kłopotowskiego 38 lok. 5 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


18 października 2014 (sobota) o 19:00 Galeria 81 Stopni zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Klaudii Ka "Tam Rosną Wilcze Jagody". Wystawa potrwa do 14 listopada 2014 (piątek). Wstęp wolny.

Owoce wilczej jagody (Atropa belladonna) od wieków były używane w medycynie, a wyciąg z nich nadal stosuje się między innymi w celach znieczulających. Dawniej wierzono również w magiczne właściwości rośliny. W rzeczywistości zawarte w niej alkaloidy są silnie toksyczne i mogą powodować halucynacje, a w większych dawkach nawet śmierć. Wilcza jagoda jest rzadka, występuje głównie w Europie. Można ją znaleźć na skrajach lasów, w zacienionych okolicach.

Obrazy, które tworzą tytułowy cykl, przedstawiają właśnie takie miejsca: przestrzeń, gdzie las stopniowo przerzedza się i przeradza w łąkę, dając roślinom i zwierzętom żyjącym w jego poszyciu cień, ale też pewną dawkę światła.

Relacja między światłem a cieniem występuje tu w ujęciu formalnym, poprzez ograniczoną, skontrastowaną gamę barwną, opartą na odcieniach czerni, bieli i szarości. Ma to również wymiar symboliczny. Las rozumiany jest jako miejsce wywołujące ambiwalentne doznania, ponieważ może równocześnie zachwycać i przerażać, można się w nim schronić albo zgubić. Jest jednocześnie jasny-dobry i ciemny-zły. Tak, jak rosnące na skrajach zagajników wilcze jagody, mające działanie lecznicze, a w nieodpowiednich dawkach - silnie trujące.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Praga Północ lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 newsletter 👋 przybij piątkę