Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
Jazz Band Młynarski – Masecki - Płyta z zadrą w sercu
reklama
Izolacja URSA GLASSWOOL
reklama

Bratanków dzieje wspólne. Unikaty ze zbiorów budapesztańskich

Bratanków dzieje wspólne. Unikaty ze zbiorów budapesztańskich

reklama
📅 Data rozpoczęcia: wtorek, 30 lipca 2019

⏰ Godzina rozpoczęcia: 10:00

📅 Data zakończenia: niedziela, 04 Sierpnia 2019

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Łazienki Królewskie (pokaż na mapie)
wspiera nas
Opti Taxi
   udostępnij tweetnij wykop
Dobiega końca prezentacja w Łazienkach Królewskich bezcennych eksponatów z węgierskich zbiorów narodowych, będących świadectwem wieloletnich relacji polsko-węgierskich. W ostatnim tygodniu, od 30 lipca do 6 sierpnia 2019 r. wystawę zwiedzać można będzie bezpłatnie.

Wystawa stanowi opowieść o blisko 1000-letnich relacjach polsko-węgierskich. Historię stosunków między oboma krajami przybliżają bezcenne obiekty, pochodzące z najprzedniejszych węgierskich instytucji, m.in. z Węgierskiego Muzeum Narodowego, Węgierskiego Archiwum Narodowego oraz z Instytutu i Muzeum Historii Wojskowości przy Ministerstwie Obrony w Budapeszcie. Przedmioty, które eksponowane są na wystawie, poza wyjątkową wartością historyczną i artystyczną, kryją w sobie duży ładunek emocjonalny, gdyż łączą się z postaciami ikonicznymi dla obu narodów. Zobaczyć możemy pamiątki związane z królem Stefanem I Batorym, Siedmiogrodzianinem i twórcą militarnej potęgi Rzeczpospolitej Obojga Narodów, oraz z generałem Józefem Bemem, jednym z największych bohaterów narodowych Węgier.

Szczególny charakter ma prezentacja jednej z najbardziej unikatowych i najcenniejszych monet na świecie - 100 dukatów w złocie Zygmunta III Wazy z Muzeum Narodowego w Budapeszcie. Z zbiorów tejże instytucji pochodzi również eksponowany na wystawie miecz ceremonialny, dar papieża Juliusza II dla króla Władysława II Jagiellończyka, jeden z najwspanialszych okazów rzemiosła zbrojeniowego z okresu dojrzałego renesansu. Węgierskie Muzeum Narodowe udostępniło także wiele sztuk broni z XVI i XVII wieku, w tym karabelę króla Jana III Sobieskiego.

Od 30 lipca do 6 sierpnia 2019 r. wystawę będzie można zwiedzać bezpłatnie: wtorek-niedziela w godz. 10.00-18.00, w piątek w godz. 10.00-20.00.

--
fot.: 100 dukatów w złocie Zygmunta III Wazy z Muzeum Narodowego w Budapeszcie

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
waw4free zachęca do adopcji! :)
sprawdź nasze recenzje jedzenia na mieście :)