Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Wystawa plenerowa „Polski Czerwony Krzyż. Plakat w stuletniej historii”

Wystawa plenerowa „Polski Czerwony Krzyż. Plakat w stuletniej historii”

reklama
📅 Data: czwartek, 01 sierpnia 2019

⏰ Godzina rozpoczęcia: 8:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, ermitaż w Muzeum Łazienki Królewskie (pokaż na mapie)
wspiera nas
Opti Taxi
   udostępnij tweetnij wykop
Od 1 do 31 sierpnia 2019 roku przy ermitażu w Muzeum Łazienki Królewskie będzie można obejrzeć wystawę „Polski Czerwony Krzyż. Plakat w stuletniej historii”. Wystawa została poświęcona twórczości plakacistów projektujących dla Polskiego Czerwonego Krzyża na przełomie ostatnich 100 lat istnienia organizacji. Celem inicjatywy jest upowszechnienie i przypomnienie prostych zasad i praw, które były prezentowane za pomocą plakatu na przestrzeni wieku.
Wystawa „Polski Czerwony Krzyż. Plakat w stuletniej historii” jest jednym z wydarzeń upamiętniających rok jubileuszowy organizacji. Została ona poświęcona twórczości graficznej plakacistów, projektujących dla PCK w ciągu stu lat jego istnienia. Organizacja zapraszała do współpracy niezwykle utalentowanych twórców polskiej szkoły plakatu m.in.: Tadeusza Gronowskiego, Maksymiliana Kałużnego, Andrzeja Pągowskiego, Janusza Stanny, Witolda Chmielewskiego, Marię Komorowską, Marka Freudenreicha, Waldemara Świerzego, Radosława Szaybo i Joannę Sedlaczek.
Wystawa ma wartość historyczną, społeczną, a także artystyczną. Dzieła twórców polskiej szkoły plakatu charakteryzują się zróżnicowaną stylistyką. Łączyła je jednak lapidarność i oszczędność formy, ironia oraz nowatorskie liternictwo. Styl ten był określany jako „niezależność i bystrość rozumu”. Jego nurt inspirował zachodnich projektantów i grafików, którzy uznawali go za oryginalny fenomen oraz źródło inspiracji we własnej twórczości. Pracę polskich artystów pochodzą z kolekcji Muzeum Plakatu w Wilanowie oraz archiwów Polskiego Czerwonego Krzyża.
W roku 100-lecia Polski Czerwony Krzyż stworzył serię 5 plakatów, które są współczesnymi wersjami tych z lat 70. i 80. i na wystawie zostaną zaprezentowane obok swoich pierwowzorów. Nowe interpretacje grafik trafią również do szkół, gdzie plakat wciąż jest interesującą formą edukacji i promocji zachowań prozdrowotnych.
Wystawa została dofinansowana ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Partnerami wystawy są: Muzeum Plakatu w Wilanowie i Muzeum Łazienki Królewskie.
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
waw4free zachęca do adopcji! :)
sprawdź nasze recenzje jedzenia na mieście :)
Aby korzystać ze strony, wyłącz oprogramowanie blokujące reklamy i JavaScriptZobacz instrukcję.