Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Romani Gili. Ku Pamięci

Romani Gili. Ku Pamięci
📅 Data: niedziela, 18 sierpnia 2019

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Twarda 6, Synagoga im. Nożyków (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy 18 sierpnia godz. 18.00 do jedynej ocalałej z pożogi wojennej warszawskiej Synagogi na koncert muzyki romskiej w wykonaniu Teresy Mirgi i zespołu Kałe Bała.

Wydarzenie organizowane przez GWŻ w Warszawie i Urząd Dzielnicy Warszawa Śródmieście odbędzie się z okazji przypadającego 2 sierpnia Międzynarodowego Dnia Pamięci o Zagładzie Romów.

Wstęp wolny.
Obowiązują imienne rezerwacje pod adresem: rezerwacje@jewish.org.pl
Liczba miejsc ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń.
Wejście od godziny 17.30

Ze względów bezpieczeństwa prosimy o niezabieranie ze sobą dużych bagaży.
Mężczyzn w Synagodze obowiązuje nakrycie głowy

Skład zespołu:
akordeon, wokal - Maciek Rybka
gitara flamenco - Piotr Hortmanowicz
cajon - Jacek Kacica
tabla - Adam Słupczyński
gitara, wokal - Teresa Mirga

Teresa Mirga – cygańska poetka, pieśniarka, gitarzystka, założycielka i liderka cygańskiego zespołu Kałe Bała (Czarne Włosy). Urodziła się i dorastała na polskim Spiszu, w cygańskiej osadzie w Czarnej Górze, gdzie mieszka do dziś. Wywodzi się z Cyganów Karpackich, jednej z czterech grup cygańskich zamieszkujących tereny Polski, która od kilku wieków prowadzi osiadły tryb życia. Koncertuje solo oraz wspólnie z zespołem Kałe Bała, który założyła w 1992 roku. Obok utworów własnych Teresy Mirgi i melodii Cyganów węgierskich, zespół wykonuje także pieśni należące do tradycji muzycznej Cyganów na Słowacji i Bałkanach oraz stare pieśni Cyganów Karpackich w tradycyjnych i w zupełnie nowych opracowaniach. Przywołując najstarsze i zapomniane już melodie, za pomocą których Cyganie wyrażali niegdyś swe najgłębsze uczucia, muzycy Kałe Bała ożywiają magiczny świat Cyganów Karpackich, z jego pasją, radościami, smutkami i nostalgią.
Kałe Bała ma na koncie kilka płyt, szereg nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, zagraniczne trasy koncertowe.

2 sierpnia - Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów
Historia Romów jest integralną częścią historii Europy, Polski, Warszawy. My warszawscy Żydzi, uważamy, że naszą powinnością jest wspomaganie Romów w upamiętnianiu romskiego Holokaustu. My, warszawscy Żydzi, chcielibyśmy pamięć o tych wydarzeniach pielęgnować i upowszechniać. Noc z 2 na 3 sierpnia 1944 roku to najtragiczniejszy moment w historii Romów - wtedy to Niemcy przystąpili w Auschwitz II do likwidacji Zigeunerlager – cygańskiego obozu rodzinnego. W 2019 roku przypada 75. rocznica tych tragicznych wydarzeń, w czasie których zamordowano w komorach gazowych 4200-4300 kobiet i mężczyzn. Warto jednak pamiętać, że 2 sierpnia to data upamiętnienia wszystkich Romów, którzy stali się ofiarami nazizmu i byli mordowani niemalże we wszystkich obozach śmierci w okupowanej Europie. Szacuje się, że podczas wojny zamordowano około 70% europejskich Romów, przyjmuje się, że zginęło Ich około pół miliona.
Trudno jest mówić o p r z y w r a c a n i u pamięci, ponieważ pamięć ta w okresie powojennym nigdy w przestrzeni publicznej nie funkcjonowała. Obecność tematu związanego z Holokaustem Romów w debatach publicznych, naukowych a także w mediach to zjawisko mało obecne i stosunkowo nowe.
2 sierpnia każdego roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów. Tego dnia odbywają się uroczystości w Auschwitz.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: koncert
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧