Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Marta Ziółek vel Mc Ratlady: „Nawiedzenia i ekstazy na placu”

Marta Ziółek vel Mc Ratlady: „Nawiedzenia i ekstazy na placu”

reklama
📅 Data: piątek, 30 sierpnia 2019

⏰ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Zodiak Warszawski Pawilon Architektury, Pasaż Stefana Wiecheckiego "Wiecha" 4 (pokaż na mapie)
wspiera nas
Opti Taxi
   udostępnij tweetnij wykop
Marta Ziółek vel Mc Ratlady
„Panie, pochodzę z tej innej krainy. Nawiedzenia i ekstazy na placu”
30 i 31.08.2019, g. 19.00
Zodiak Warszawski Pawilon Architektury

Muzyka: DJ Zoi Michailova
Kostiumy: Armada Tomasz
Baletnica: Emilka Cholewicka

„Nudzimy się w mieście, nie ma już świątyni słońca.
Dzieci funkcjonalizmu, którym oferuje się wybór między miłością, a zsypem na śmieci, pokornie wybierają to drugie”.*

Gilles Ivain w „Zarysie nowej urbanistyki” proponuje miejską rewolucję – miasto służące bezustannemu dryfowaniu, miasto z wyobraźni i marzeń.

Jestem warszawianką. To miasto to moje i nie moje miejsca.
Plac przy Zodiaku jest częścią mojej osobistej historii, historii miejskiego dryfowania. W okolicach tego placu często spotykałam różnych miejskich rozbójników. Z czasów nastoletnich kojarzę to jako miejsce hangoutu ludzi zawieszonych w czasie.
Ludzi, którzy nie marnowali czasu, ale go zabijali.
Plac to miejsce, które mijamy, ale może też być przestrzenią spotkania, tu i teraz oraz tego, które dopiero może się wydarzyć, jak również przestrzenią ryzyka i gry.

„Nawiedzenia i ekstazy na placu” to dwudniowy performans, w czasie którego plac stanie się miejscem „zastrzeżonym dla wolności gry”. Marta Ziółek jako Mc Ratlady poprowadzi przechodniów przez uliczne ruchy i nawiedzenia, sytuacjonistyczny taniec wyobraźni. W transowym tripie towarzyszyć jej będzie DJ-ka Zoi Michailova i projektant Tomasz Armada. W wydarzeniu wspomogą ją również inni miejscy rozbójnicy.

Wydarzenie jest częścią programu performatywnego dla warszawskich placów realizowanego przez Fundację Puszka w ramach trzyletniego projektu badawczego „Place Warszawy (do odzyskania)“ – link. Program towarzyszy wystawie Place. Instrukcja użycia w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury (29.06–22.09.2019).

Kuratorki: Ola Litorowicz, Agnieszka Sural
Partnerzy: Fundacja Bęc Zmiana, Fundacja Witryna
Projekt jest współfinansowany przez m.st. Warszawę
Składamy największe podziękowania dla YogaLaboratorium, Teatr Studio i Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski za udostępnienie przestrzeni do prób.

Marta Ziółek – choreografka, reżyserka i performerka. Studiowała na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim, jak również choreografię w School for New Dance Development (SNDO) w Amsterdamie. W swojej pracy skupia się badaniu nowych form ekspresji i ucieleśnień; operuje językiem nowych technologii i popkultury; interesują ją nowe rytuały, zagadnienie autoinscenizacji i performatyka tożsamości. Bada granice pomiędzy teatrem, sztukami wizualnymi, performansem, filmem, a choreografią, których obszary konsekwentnie poszerza w swoich projektach. Jest autorką spektakli: „Black on Black”, „Zrób Siebie”, „Pixo”przyje oraz projektu „Pamela”, który zmienia swoją formułę w zależności od miejsca i okoliczności prezentacji. Magazyn „Teatr” uznał „Zrób Siebie” za jedno najlepszych przedstawień tanecznych w 2016 roku. Pracę tę wyróżniono także nagrodą za reżyserię na Festiwalu Interpretacje w Katowicach. Współpracowała z Sharon Lockhart, tworząc choreografię do jej filmu na wystawie w Pawilonie Polskim na 57. Międzynarodowej Wystawie Sztuki – La Biennale di Venezia. Jest także autorką choreografii dla Netflixa do serialu „Altered Carbon” oraz do licznych spektakli teatralnych, m.in.: „Ewelina płacze” w reż. Anny Karasińskiej w TR Warszawa, „Magnolii” w reż. Krzysztofa Skoniecznego w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu, „Nic” w Teatrze Starym w Krakowie w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego oraz „Jak być kochaną” w reż. Leny Frankiewicz w Teatrze Narodowym. Współpracowała z Gosią Wdowik przy „Gniewie” w Teatrze Powszechnym, „Dziewczynkach” w Teatrze Studio oraz „Piłkarzach” w TR Warszawa, jak również z Krzysztofem Skoniecznym przy serialu „Ślepnąc od świateł” oraz z Łukaszem Rondudą przy filmie „Serce miłości”.

Zoi Michailova – DJ-ka występująca pod pseudonimem Facheroia. Poza działalnością klubową komponuje muzykę do spektakli i performansów jak „Krym” w reż. Very Popovej i Gosi Trajkowskiej, „Pompa Funebris” w reż. Kasi Pol i Dawida Żakowskiego, „Fałda: Research” z choreografią Wojciecha Grudzińskiego i Marty Ziółek oraz do cyklu pokazów „Performans międzygatunkowy”. Współtworzyła pierwszą edycję performatywno-muzycznego programu „To Be Real” w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Przy tworzeniu muzycznych sekwencji eksponuje w dużej mierze alienacje i eteryczność. Fundamentem do tego są jej własne nagrania terenowe i głosowe.

Tomasz Armada – artysta wizualny i projektant, były członek grupy artystycznej Dom Mody Limanka. W swoich pracach szuka krytycznego potencjału w modzie, zaciera granice pomiędzy wzorcami płciowymi, estetycznymi i podziałem na sztukę niską i wysoką. Sprzeciwia się modzie dyktowanej przez Zachód i powielanej przez rodzimych naśladowców, inspirując się lokalną estetyką, strojami ludowymi czy historycznymi jak ubiór sarmacki. Ukazuje polską modę w egzotycznym i przerysowanym wydaniu, gra ze stereotypami, homofobicznymi i ksenofobicznymi lękami. Własnoręcznie wykonuje upcyklingowane ubiory, będące lokalnymi odpowiednikami haute couture – obfitującymi w eksperymentalne konstrukcje, autorskie nadruki, własnoręcznie wykonane tkaniny i dzianiny.

*Cytaty pochodzą z „Przewodnika dla dryfujących. Antologii sytuacjonistycznych tekstów o mieście”, wybór i przekład Mateusza Kwaterko i Pawła Krzaczkowskiego, wyd. Fundacja Bęc Zmiana

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
waw4free zachęca do adopcji! :)
Aby korzystać ze strony, wyłącz oprogramowanie blokujące reklamy i JavaScriptZobacz instrukcję.