Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Spacer Muzyczny ulicami Warszawy

Spacer Muzyczny ulicami Warszawy
📅 Data: piątek, 30 sierpnia 2019

⌚ Godzina rozpoczęcia: 16:00

📌 Miejsce: Warszawa - Ochota, Skwer Alfonsa Grotowskiego (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Trasa spaceru: skwer Alfonsa Grotowskiego – ul. Nowogrodzka – ul. Chałubińskiego – Aleje Jerozolimskie – ul. Emilii Plater – ul. Twarda – plac Grzybowski

Klezmerską nutą wzdłuż żydowskiej przeszłości ulic i dawnych historii warszawiaków przeprowadzą nas Mirosław Kuźniak, Marcin Mariszek, Kamil Siciak w akompaniamencie skrzypiec, akordeonu i instrumentów perkusyjnych.

W tym roku spotkamy się na skwerze Alfonsa Grotowskiego, starszego inżyniera miasta Warszawy, kierującego budową miejskich wodociągów (według projektu Wiliama H. Lindleya), znanego też z projektu fontanny pod kinem Muranów. Stąd, z jednej strony spojrzymy na same lindleyowskie Filtry: mimo że rozbudowa wodociągów i kanalizacji miejskich przeobraziła warszawskie rozwiązania sanitarne, inicjator tej inwestycji – „Nasz Szanowny Prezydent”, jak mówiono o Sokratesie Starynkiewiczu – spotkał się z jej niewybredną krytyką ze strony poszczególnym mediów, które w domowej muszli klozetowej upatrywały nawet „żydowskiego spisku” wobec „tradycyjnych słowiańskich” sanitariatów. Z drugiej strony zobaczymy najstarszy działający w Polsce dom dziecka – Dom Dziecka nr 15 im. ks. G. P. Baudouina. Trafiały tu podczas wojny zagubione dzieci i sieroty, także żydowskie, które, jeśli ich wygląd zdradzał cechy semickie, starano się dla bezpieczeństwa przetransportować do mniej wyeksponowanych, często podwarszawskich zakładów opieki. Rozpoznamy także gmach Dyrekcji Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, którego budowa pochłonęła życie kilku osób oraz Dom Turystyczny dla przedwojennych wycieczek, głównie młodzieżowych.

Stamtąd przejdziemy wzdłuż zabudowań kompleksu Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus. W wojennej zawierusze było to miejsce tajnego nauczania, schronienie dla żołnierzy podziemia i ludności żydowskiej. Gwarnym podziemiem przeprawimy się z dźwiękiem na ulicę Nowogrodzką, w kierunku Teatru Muzycznego Roma – miejsca przekształconego w latach 40. w kasyno, dom rozrywki i uciech dla niemieckich żołnierzy i oficjeli, w którym warszawski ruch oporu usiłował zerwać odbywającą się tu premierę skrajnie antysemickiego filmu „Jud Süss” przez wypuszczenie do sali szczurów, które miały wywołać panikę wśród dygnitarzy. Pod kamienicą mieszkalną przedsiębiorcy budowlanego Izaaka Rotberga, dawniej lokalizacją dwóch zakładów pogrzebowych, klubu szachowego i kawiarni Ziemiańska, poszukamy tajnego przejścia, ukrytego za szafą w jednym z mieszkań, które wykorzystywali uciekinierzy z hitlerowskich łapanek. Wzdłuż ul. Emilii Plater, szlakiem osiedli blokowych z lat 70. przejdziemy na spotkanie z jedyną przedwojenną warszawską Synagogą im. Nożyków. Zatrzymamy się w okolicy dawnej siedziby Teatru Żydowskiego i Fundacji Shalom, skąd dołączymy tłumnie na tradycyjną coroczną wspólną kolację szabasową Szabat Szalom.

Zorganizowano we współpracy ze Stowarzyszeniem MY. Zdjęcie: Ewa Drozda (Awa Bajer)

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Ochota lub w kategoriach: spacer inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
👍 Polub na FB