Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

newsletter waw4free fanpage instagram
waw4free jest nominowane w plebiscycie Warszawiaki - "Warszawa w sieci". Prosimy o głosy. :)
reklama
reklama

POLE WIDZENIA | Wystawa rzeźby Krystyny Nowakowskiej i malarstwa Sylwii Mużyło w Galerii 101 Projekt

POLE WIDZENIA | Wystawa rzeźby Krystyny Nowakowskiej i malarstwa Sylwii Mużyło w Galerii 101 Projekt

📅 Data: 21 września 2019, sobota

⏰ Godzina rozpoczęcia: 11:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, 101 Projekt Galeria Sztuki Współczesnej, ul. Piękna 62/64 (pokaż na mapie)
Opti Taxi
POLE WIDZENIA to tytuł wystawy rzeźb Krystyny Nowakowskiej i malarstwa Sylwii Mużyło. Punktem wyjścia wystawy jest postać kobiety, analizowana przez każdą z artystek na swój własny sposób. Na wystawie zaprezentowane zostały prace tworzone na przestrzeni ostatnich kilku lat.
Twórczość Krystyny Nowakowskiej, jednolita i konsekwentna, skupia się na zainteresowaniu postacią ludzką. Artystka, przy wykorzystaniu jednej z najstarszych technik - tworzenia odlewów z brązu metodą wosku traconego - realizuje wielowątkowe cykle, składające się na oryginalny i rozpoznawalny styl. Uzyskuje go dzięki ekspresji wydobytej za pomocą charakterystycznej deformacji, a właściwie defiguracji postaci ludzkiej. Ażurowość, rytmizacja form pełnych i pustych, gra światła i cienia, sprawiają, że przestrzeń wydaje się być równie materialna, co wypełniająca ją rzeźba. Subtelność, lekkość i tajemniczość zostają zestawione z chropowatością faktury i ostrością formy. Bohaterowie, a właściwie w większości bohaterki jej prac, nie są elementem ilustracji konkretnej sytuacji, lecz są metaforą. Pozbawione głów i innych spersonalizowanych elementów, stają się punktem wyjścia do refleksji nad uniwersalnymi zagadnieniami ludzkiej egzystencji. Natura nie stanowi wzoru dla rzeźbiarki, ale inspirację dla jej twórczości, w której równie wiele jest widoczne, co pozostaje w sferze domysłu.
Sylwia Mużyło maluje przede wszystkim kobiety. Bohaterki jej prac ukazywane są w różnych sytuacjach, na różnych etapach życia. Pojawiają się w najrozmaitszych pozach i sceneriach. Z nie do końca określonego tła, najczęściej zaznaczonego jedynie dekoracyjnym ornamentem, wyłaniają się kolejne postaci, prowokujące odbiorcę do namysłu nad symboliką przedstawień. Źródło tej symboliki stanowi twórczość kanonu malarzy, z którymi Mużyło wchodzi w artystyczny dialog. Świadomie zaciera granicę pomiędzy tym, co nierealne, a tym, co rzeczywiste. Udaje jej się to osiągnąć przy wykorzystaniu oszczędnych środków formalnych, stosując ograniczoną paletę barwną, składającą się w dużej mierze z błękitów i szarości. Umieszcza swoich bohaterów w niesprecyzowanej przestrzeni, ale wręcza im atrybuty, które w pewien sposób ich definiują. Wykorzystuje wizerunki osób dobrze jej znanych, często sięgając również po autoportret, przenosząc realne postaci do świata kreowanego na płótnach. Świata, w którym nic nie dzieje się w sensie dosłownym, ale może zdarzyć się wszystko.
Kurator wystawy: Paulina Świerczyńska

Krystyna Nowakowska (ur. 1953 r.)
Absolwentka Wydziału Rzeźby Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych z pracowni prof. Jerzego Bandury. Laureatka stypendium artystycznego Ministra Kultury i Sztuki w 1987 r. oraz stypendium twórczego Miasta Krakowa w 1988 r. Odznaczona Srebrnym Medalem na XI Salonie Sztuki Stowarzyszenia Twórczego „POLART’’ w Krakowie oraz złotym medalem na XV Salonie w roku 2010. W roku 2016 otrzymała Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Twórczego „Polart” oraz Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Rezultaty jej pracy prezentowane były na wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą oraz na wystawach indywidualnych, m.in. w Krakowie, Holandii, Szwecji, Luxemburgu, Niemczech i Wiedniu. Posiada realizacje rzeźb plenerowych w Krakowie i Mikołowie.
Sylwia Mużyło (ur. 1979 r.)
Polska artystka wizualna i malarka. Absolwentka architektury wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Autorka wystaw indywidualnych oraz uczestniczka wystaw zbiorowych. Laureatka konkursu Fundacji im. Tadeusza Kulisiewicza (1998), stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (1999). Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. Od lipca 2018 swoje prace prezentuje we własnej galerii sztuki w Brukseli, w podziemiach De Ultieme Hallucinatie. Sylwia Mużyło Art Gallery Brussels to połączenie sztuki nowoczesnej z atmosferą XIX-wiecznej stolicy Belgii.

POLE WIDZENIA | Wystawa rzeźby Krystyny Nowakowskiej i malarstwa Sylwii Mużyło w Galerii 101 Projekt
21-28.09.2019

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
 udostępnij tweetnij wykop
Podoba Ci się to wydarzenie?
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco ze wszystkimi!
! zgłoś błąd/zmianę w tym ogłoszeniu
+ dodaj swoje wydarzenieSprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
waw4free zachęca do adopcji! :)
check the English version of our site