Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Wernisaż wystawy "Lubomir Tomaszewski. Odłamki"

Wernisaż wystawy "Lubomir Tomaszewski. Odłamki"

reklama
📅 Data: środa, 02 października 2019

⏰ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Kordegarda Galeria Sztuki Narodowego Centrum Kultury ul. Krakowskie Przedmieście 15/17 (pokaż na mapie)
wspiera nas
Opti Taxi
   udostępnij tweetnij wykop
Zapraszamy na wernisaż wystawy "Lubomir Tomaszewski. Odłamki", który odbędzie się 2 października (wtorek) o 18:00. Sama wystawa potrwa do 3 listopada 2019.

Kordegarda Galeria Narodowego Centrum Kultury przypomina mistrzów sztuki polskiej, prezentując wystawy znanych, mniej znanych, ale i nieoczywistych autorów.

Obecna wystawa to pokaz wybranych dzieł rzeźbiarza i projektanta Lubomira Tomaszewskiego. Ten urodzony i wykształcony w Polsce artysta, naznaczony wojennymi przeżyciami, odnotowujący na swojej drodze w powojennym kraju niemałe sukcesy, zdecydował się na emigrację do Stanów Zjednoczonych, gdzie osiadł na stałe. Nie zapomniał jednak o kraju przodków, do którego nieustannie tęsknił, a niejednokrotnie wracał także w swojej twórczości. Wystawa w Kordegardzie to subiektywny przegląd dokonań rzeźbiarskich oraz prezentacja zrealizowanych projektów rzeźb ceramicznych.

Lubomir Tomaszewski był znanym i cenionym projektantem kultowych serwisów kawowych i nowoczesnych figurek wytwarzanych przez fabrykę w Ćmielowie. Przede wszystkim jednak rzeźbiarz i malarz (tworzył autorska techniką malowania ogniem). Ceniony przez studentów wieloletni wykładowca sztuki użytkowej i projektowania wnętrz (profesor Uniwersytetu w Bridgeport, Stany Zjednoczone). Człowiek skromny, o niezwykłej naturze i wrażliwości. Autor nurtu artystycznego nazwanego „Emocjonalizmem” oraz twórca międzynarodowej grupy artystów „Emocjonaliści”. Większość życia spędził w Stanach Zjednoczonych.

Wystawa w Kordegardzie Galerii Narodowego Centrum Kultury prezentuje dokonania artysty w kontekście jego działalności rzeźbiarskiej, uzupełnionej dziełami, tak w Polsce lubianymi
i rozpoznawalnymi jak figurki Ćmielowskie. Kunszt artysty, ale przede wszystkim jego wrażliwość na naturę i formę, czerpanie z otaczającego świata, dostrzeganie elementów na co dzień niewidocznych, pochłanianie i przetwarzanie tego co jest dostępne w naturze – to tak charakterystyczne cechy twórczości Lubomira Tomaszewskiego.

Nie jest to pierwszy pokaz prac artysty w Kordegardzie. Wcześniej prezentował on w tych murach swoje dzieła w 1964 roku na ekspozycji zatytułowanej „Rzeźba, ceramika i szkło Lubomira Tomaszewskiego”. Obecnie – w rok po śmierci artysty – jego twórczość ponownie zachwyca pokazując to, co charakterystyczne, zastanawiające, magiczne.

Wystawa: Lubomir Tomaszewski. Odłamki
2 października – 3 listopada 2019
Otwarcie: 2 października 2019, 18:00
Kuratorki: Anna Rudek-Śmiechowska, Katarzyna Rij
Organizatorzy: Narodowe Centrum Kultury, MKiDN, Fundacja Art And Design Lubomir Tomaszewski (Ćmielow)
Projekt wystawy: Kama Schinwelska / Elipsy
Tłumaczenie: Anna Mirek / Lenguana

Kordegarda Galeria Narodowego Centrum Kultury
Krakowskie Przedmieście 15/17, Warszawa
kordegarda.org

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
waw4free zachęca do adopcji! :)
Aby korzystać ze strony, wyłącz oprogramowanie blokujące reklamy i JavaScriptZobacz instrukcję.