Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

NL FB IG
reklama
Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii
reklama

Noc Bibliotek 2019 w Czytelni Naukowej nr 4 - Znajdźmy wspólny język

Noc Bibliotek 2019 w Czytelni Naukowej nr 4 - Znajdźmy wspólny język

reklama
📅 Data: sobota, 05 października 2019

⏰ Godzina rozpoczęcia: 14:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, ul. Wiktorska 10, Czytelnia Naukowa nr 4 (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop
5 października zapraszamy na V edycję ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek która odbędzie w naszej Czytelni się pod hasłem: Znajdźmy wspólny język. W programie mamy trzy spotkania.

Pierwsze o godz. 14:00 z Wiesławem Kępińskim, adoptowanym synem Jarosława Iwaszkiewicza. Historia niezwykła i bohater niezwykły. Prosty chłopak z Woli, który stracił prawie całą rodzinę w Rzezi Woli w 1944 roku, został przygarnięty przez wielkiego pisarza, zamieszkał w Stawisku. Miał okazję poznać wiele osobistości świata kultury i polityki goszczących w domu Iwaszkiewiczów, między innymi Królową Elżbietę Belgijską, Ambasadorów Danii, Francji, Kanady, a z wybitnych twórców kultury, choćby Juliana Tuwima, Jana Parandowskiego, Mirę Zimińską, Jana Kreczmara, Andrzeja Panufnika, Witolda Lutosławskiego, Lenor Fini. Był to dla chłopaka z Woli niewątpliwie inny świat, jak wpłynął na jego osobowość, a także na całe jego życie, będą Państwo mogli usłyszeć od samego Bohatera. Spotkanie poprowadzi Andrzej Massé.

Drugie spotkanie, o godzinie 16:00, będzie okazją do poznania naszej historii sprzed stu lat. O tym jak rodziła się „Niepodległa” Dzień po dniu” opowie nam autor felietonów radiowych nadawanych w tym roku w pierwszym programie Polskiego Radia – Andrzej Sowa. Spory, napięcia, tarcia z tamtego okresu były wielką szkołą znajdowania wspólnego języka. Autor audycji jest historykiem, słynący też z alternatywnego podejścia do dziedziny przez siebie uprawianej. Na co dzień zajmuje się publicystyką historyczna, tworzy audycje w mediach, jest też autorem książek. Liczymy na jego dystans i poczucie humoru, oraz wielką wiedzę, nie tyle na historię ogólną, podręcznikową ale na żywe anegdoty, ciekawostki, ożywcze szczegóły, które zatarły się już w odmętach pamięci.

Trzecie spotkanie o godz: 18:00, poświęciliśmy twórcy, który łączył niemal wszystkie grupy wiekowe, a na pewno wiele pokoleń wychował swoją arcy zabawną prozą. Chodzi nam o Edmunda Niziurskiego. O jego tajemnicach opowie nam Piotr Łopuszański, pisarz, który jest niezrównany w tropieniu tajemnic ludzi kultury żyjących w XIX i XX wieku. Piotr Łopuszański gości u nas po raz kolejny, jest prelegentem mile widzianym. I jak poprzednio liczymy na ciekawe historie, szczegóły nikomu nieznane, fantastyczną ikonografię.

Nasza propozycja odnajdywania wspólnego języka dotyczy literatury i historii oraz ludzi z nimi związanymi.
Serdecznie zapraszamy!

Czytelnia Naukowa nr 4
ul. Wiktorska 10
5 października 2019 r.
w godz. 14-20
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
waw4free zachęca do adopcji! :)
Aby korzystać ze strony, wyłącz oprogramowanie blokujące reklamy i JavaScriptZobacz instrukcję.