Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Szpilman - Woronowicz - Masecki | 80. rocznica wybuchu II WŚ

Szpilman - Woronowicz - Masecki | 80. rocznica wybuchu II WŚ
📅 Data: poniedziałek, 23 września 2019

⌚ Godzina rozpoczęcia: 14:45

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Anielewicza 6 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


80 lat temu, 23 września 1939 roku, w Polskim Radiu odbył się ostatni koncert na żywo. Wykonywał go Władysław Szpilman, wybitny pianista i kompozytor, polski Żyd związany z Polskim Radiem przez wiele lat. Tego dnia, kiedy niemieckie bombardowania przerwały na lata funkcjonowanie rozgłośni, wykonywał recital utworów Fryderyka Chopina.

Chcemy przypomnieć to wydarzenie, a także przywołać pamięć o tragicznej historii Warszawy i polskich Żydów.

23 września 2019 roku w chwili, gdy rozgłośnia zamilkła w holu głównym Muzeum POLIN zabrzmi Nokturn cis-moll Fryderyka Chopina w wykonaniu ▶️ Marcina Maseckiego, jednego z najbardziej twórczych i oryginalnych pianistów młodego pokolenia. Utwór będzie poprzedzony emisją nagrań fragmentu wspomnień Władysława Szpilmana w wykonaniu ▶️ Adama Woronowicza, aktora TR Warszawa, a także ambasadora Akcji Żonkile w 2019 r.

Zapraszamy 23 września (poniedziałek) o godz. 14.45
Miejsce: hol główny Muzeum POLIN
WSTĘP WOLNY

Z autobiografii Władysława Szpilmana:
"23 września grałem po raz ostatni przed mikrofonami Polskiego Radia. Sam nie wiem, jak znalazłem się w rozgłośni. Przemykałem od bramy do bramy, kryłem się na chwilę i biegłem dalej, gdy nie słyszałem w najbliższym otoczeniu gwizdu bomb. W drzwiach spotkałem prezydenta Starzyńskiego. Był niedbale ubrany, nieogolony, a na jego twarzy odmalowywał się wyraz śmiertelnego zmęczenia. Nie sypiał od wielu dni, był duszą obrony i bohaterem miasta. Na jego barkach spoczywała odpowiedzialność za los Warszawy […] Nikt nie miał powodu tracić odwagi dopóki nie wyczuwało się zwątpienia Prezydenta. Francuzi przekroczyli linie Zygfryda, Anglicy zbombardowali Hamburg i w każdej chwili oczekiwano inwazji na Niemcy. Tak przynajmniej wszystkim się wydawało.
Tego dnia miałem grać Chopina. Była to, jak się później okazało, ostatnia audycja żywej muzyki na antenie Polskiego Radia. Bomby spadały co chwilę w bezpośredniej bliskości studia, okoliczne zaś domy stały w ogniu. W takim huku nie słyszałem prawie dźwięku własnego fortepianu. […]
Tego dnia, parę minut po trzeciej, rozgłośnia zamilkła".
Władysław Szpilman, „Pianista. Warszawskie wspomnienia 1939-1945”, Wydawnictwo Znak, Kraków 2000.

Polskie Radio i Warszawa odrodziły się po wojnie. Ale miasto nigdy już nie było takie samo. Zabrakło setek tysięcy jego mieszkańców, w tym ponad 400 tysięcy warszawskich Żydów. O ich losie i o losie Warszawy chcemy zawsze pamiętać.

Wydarzenie organizowane z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

📸 PAP/Stanisław Dąbrowiecki

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: koncert inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę