Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

POKAZ FILMU "GRA" RUBENA ÖSTLUNDA

📅 Data: czwartek, 13 listopada 2014

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy Bracka 25 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Ambasada Szwecji oraz Instytut Spraw Publicznych zapraszają na spotkanie z udziałem znamienitych gości w siedzibie Marzyciele i Rzemieślnicy w wyjątkowej scenerii Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy.

O problemie ekstremizmu i nienawiści wobec „innych” w obliczu rozwoju liberalnej demokracji oraz wielokulturowego społeczeństwa rozmawiać będą: Maciej Zaremba, Piotr Bystrianin, Jacek Kucharczyk,
Aleksandra Gliszczyńska-Grabias i Zuzanna Srebrna.

Dyskusję moderować będzie dziennikarka Gazeta Wyborcza, Ewa Siedlecka.

Przed rozpoczęciem dyskusji będzie można wysłuchać krótkich wystąpień Pełnomocniczki Rządu ds. Równego Traktowania, prof. Małgorzaty Fuszary oraz Ambasadora Szwecji Staffana Herrströma.

Czy europejska wspólnota umie promować zalety wielokulturowości? Czy ekstremiści o konserwatywnych poglądach mogą mieć wpływ na europejską politykę w obszarze integracji? I jak powinno reagować społeczeństwo obywatelskie, kultura i sztuka, organizacje pozarządowe, gdy prawa jednostek są łamane ze względu na ich kolor skóry, pochodzenie lub poglądy polityczne?

Chcemy porozmawiać o tym, jak bronić demokratycznych wartości i społeczeństwa obywatelskiego przed fundamentalizmem odrzucającym odmienność, mową nienawiści i przemocą skierowaną przeciw „innym”.

Zajmiemy się problematyką integracji reprezentantów różnych kultur w obrębie jednego społeczeństwa. Debata dotyczyć będzie konfliktu wartości demokratycznych i fundamentalistycznych ideologii promujących nienawiść wobec „innych”.

Zadamy sobie także pytanie, kim jest ekstremista? I czy będąc częścią społeczeństwa obywatelskiego ekstremiści mają te same prawa i wolności co wszyscy, łącznie z wolnością głoszenia przekonań i dążenia - pokojowymi metodami - do zmiany prawa, włącznie z konstytucją?

Po dyskusji dzięki uprzejmości dystrubutora Against Gravity zapraszamy na pokaz wielokrotnie nagradzanego i wzbudzającego dyskusje szwedzkiego filmu „Gra” (reż. Ruben Östlund, rok produkcji 2011).

O filmie:

W centrum handlowym w Göteborgu pięciu nastolatków podchodzi do grupy trzech młodszych chłopców i pyta która jest godzina. Gdy jeden z nich wyciąga telefon komórkowy, aby udzielić odpowiedzi, zostaje oskarżony, że ukradł go młodszemu bratu starszego chłopca. „Telefon wygląda na taki sam”, podkreśla nastolatek. I choć oskarżony gwałtownie zaprzecza, zgadza się, aby wyjść razem z grupą z centrum handlowego i skonfrontować się z domniemanym właścicielem telefonu. Tak rozpoczyna się okrutna i przewrotna gra, w której banda starszych chłopców staje się oprawcą, a młodszych – ich ofiarą...

„Gra” to ambitny, zaangażowany społecznie, i prowokujący do przemyśleń film, który stawia poważne pytania i nie udziela łatwych odpowiedzi. Opowiada historię grupy ciemnoskórych chłopców z biedniejszych środowisk, którzy, wykorzystując panujące na ich temat stereotypy, okradają dzieci z dobrych rodzin. Młodociani oprawcy pogrywają stereotypami na temat swoich ofiar, a reżyser robi to samo wobec widzów, którym trudno zająć jednoznaczną postawę i ocenić, po której stronie mają się opowiedzieć.

Inspiracją dla „Gry” były prawdziwe zdarzenia. Parę lat temu w Göteborgu grupa nastoletnich ciemnoskórych chłopców okradała dzieci, stosując wobec nich przemoc psychiczną. Film wywołał ożywioną dyskusję w Szwecji. Obrazując współczesne szwedzkie społeczeństwo klasowe, reżyser Ruben Östlund chciał wywołać debatę nie tylko na temat rasizmu, ale również agresji, przemocy nieletnich i ich zachowania w grupie.

Film \"Gra\" zdobył wiele nagród i wyróżnień, w tym Coup de Coeur na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w 2011 roku oraz nominację do Nagrody LUX: Zbliżenie na europejskie kino 2011 Parlamentu Europejskiego. W Szwecji został uznany za jeden z najlepszych filmów ostatnich lat (m.in. nagroda Złoty Żuk dla najlepszego reżysera). (Źródło: Planete+ DOC Film Festival)

Wstęp wolny!

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧