Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

„Chamstwo”. Jak pisać i jak rozumieć ludową historię Polski?

„Chamstwo”. Jak pisać i jak rozumieć ludową historię Polski?
📅 Data: sobota, 12 października 2019

⌚ Godzina rozpoczęcia: 16:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Zodiak Warszawski Pawilon Architektury, Pasaż Stefana Wiecheckiego "Wiecha" 4 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na dyskusję w ramach 11. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE, połączoną z odczytaniem niepublikowanego fragmentu książki Kacpra Pobłockiego.

Zapraszamy do wysłuchania fragmentu przygotowywanej książki Kacpra Pobłockiego "Chamstwo. Ludowa historia Polski" (wyd. Czarne, 2020) oraz do dyskusji z udziałem zaproszonych gości o historiach Polski innych niż historia dominująca.

W opublikowanym niedawno eseju Kacper Pobłocki pisał:
„W polskiej szkole uczy się nas nie tyle historii polskiego państwa, ile historii polskich panów. Zwykle opowiedzianej przez pryzmat „wybitnych jednostek”: generałów, królów, mecenasów. Ale ci wielcy mężczyźni nigdy nie działali w próżni – to klasa ludowa zawsze wyznaczała od dołu granice tego, co było politycznie możliwe, a od czasu do czasu udawało im się doprowadzić do epokowych zmian”.

Jak zatem odtwarzać - i jak upamiętniać - historie ludowe? Ile ich jest i kto je może odzyskać? W jaki sposób ich ślady funkcjonują w życiu codziennym? Jak historie ludowe zmienią nie tylko wizję polskiej historii, ale również sposób myślenia o historii i pamięci jako takich? Komu mogą dziś „służyć”?

Podczas dyskusji spróbujemy zastanowić się nad możliwymi odpowiedziami na te pytania w kontekście polityki pamięci oraz jej fizycznych świadectw i nośników, jakimi są między innymi pomniki.

Prowadzenie
Łukasz Zaremba

Udział biorą
Katarzyna Czeczot
Małgorzata Litwinowicz
Kacper Poblocki
Tomasz Rakowski

Wydarzenie w ramach wystawy WARSZAWA W BUDOWIE 11. Pomnikomania.
Więcej o wystawie: link

--
fot. Stanisław Sikora, Pomnik Czynu Chłopskiego, 1968. Fotografia z z 1977 roku. Dzięki uprzejmości Narodowego Archiwum Cyfrowego (NAC 40-1-361-5).

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę