Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

NL FB IG
reklama
reklama

Kultura Urzecza- wykład nad Wisłą

Kultura Urzecza- wykład nad Wisłą

reklama
📅 Data: sobota, 12 października 2019

⏰ Godzina rozpoczęcia: 14:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, 🌊 nad Wisłą, InfoBarka, Bulwar im. Pattona (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop
InfoBarka stanie się miejscem pasjonującej wiślanej prelekcji na temat Urzecza, które wita Wisłę w Warszawie.

Dzielnica Wisła zaprasza na wykład, który poprowadzi dr. Łukasz Maurycy Stanaszek (urzecze.pl), który przybliży nam tematykę kultury regionu.

Nadwiślańskie Urzecze to region w całości położony w województwie mazowieckim, w nadwiślańsich częściach powiatów: otwockiego, garwolińskiego, piaseczyńskiego oraz miasta stołecznego Warszawy – w dzielnicach: Wilanów, Wawer, Mokotów, i Praga Południe.

Wobec złego stanu ówczesnych dróg rzeka stanowiła najprostszy środek transportu i komunikacji. Jej funkcję można by dziś porównać do roli trasy szybkiego ruchu, po której jedzie się szybko i łatwo dociera do celu. Dzięki Wiśle rozkwitała niezwykła kultura, która nie jest jeszcze powszechnie rozpoznawana. Dlatego warto przyjść na wykład i posłuchać o historii najbliższej okolicy.

Po spotkaniu zapraszamy na rejs z Taxi Wisła, drewnianą łodzią typu byk, która bezpośrednio nawiązuje do dawnych tradycji flisackich.
Jednocześnie zapraszamy na odsłonę najnowszej wystawy WISŁA porusza DUSZĘ - III cykl wystaw i wydarzeń towarzyszących, prezentowaną na bulwarze G.S.Pattona na wysokości Muzeum nad Wisłą i Przystań Nowa Fala.

dr Łukasz Maurycy Stanaszek - antropolog i archeolog, badacz i odkrywca Urzecza, popularyzator nauki. Kustosz dyplomowany i kierownik Pracowni Antropologicznej w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. Zajmuje się m.in. analizami szczątków z cmentarzysk pradziejowych i średniowiecznych, etnogenezą Słowian, pochówkami antywampirycznymi.
Autor ponad stu publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym pierwszej monografii nadwiślańskiego Urzecza i zjawiska wampiryzmu w Polsce. Uczestnik kilkudziesięciu ekspedycji naukowych w kraju i zagranicą, m.in. w Sudanie, Anglii, Chorwacji, Rumunii, Białorusi, Rosji, Ukrainie i Litwie. Aktualnie zajmuje się przemianami osadniczymi i kulturowymi w Dolinie Środkowej Wisły oraz związaną z tym reaktywacją Urzecza.

[ Wydarzenia odbywające się nad Wisłą z reguły są uzależnione od pogody. ]

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
waw4free zachęca do adopcji! :)
Aby korzystać ze strony, wyłącz oprogramowanie blokujące reklamy i JavaScriptZobacz instrukcję.