Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Spotkanie "Symbolika meksykańskiego Ołtarza Zmarłych"

Spotkanie "Symbolika meksykańskiego Ołtarza Zmarłych"
📅 Data: czwartek, 13 listopada 2014

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:30

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Staromiejski Dom Kultury Rynek Starego Miasta 2 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Staromiejski Dom Kultury i Ambasada Meksyku w Polsce zapraszają w czwartek 13 listopada 2014 r o godz. 18.30 do Piwnicy Largactil SDK, na spotkanie poświęcone symbolice meksykańskiego Ołtarza Zmarłych, które towarzyszy wspólnie organizowanej wystawie "Papel picado". Wstęp wolny.

Altar de Muertos - Ołtarz Zmarłych - to nieodłączny element obchodów Święta Zmarłych w Meksyku. Trzeba odpowiednio przyjąć tych, co odeszli i przybywają z zaświatów w odwiedziny. Trzeba z nimi poświętować, poczęstować ulubionym jedzeniem i piciem. Poszczególne elementy ołtarza mogą się zmieniać, ale są też i te stałe, których nie może zabraknąć. Co i dlaczego umieszczamy na Ołtarzach Zmarłych?


PAPEL PICADO, jeden z wyrobów meksykańskiej sztuki ludowej, to rodzaj wycinanek, które służą jako elementy dekoracyjne w czasie różnego rodzaju uroczystości, jak na przykład Święto Niepodległości, Boże Narodzenie, Dzień Zmarłych, śluby, chrzty czy urodziny. Trudno jest sobie wyobrazić popularne meksykańskie święta bez małych, papierowych flag mieniących się żywymi kolorami i powiewających na wietrze. Nazwa pochodzi od czasownika „picar”, co znaczy m. in. „dziurkować”, stąd w tłumaczeniu dosłownym na język polski papel picado to papier dziurkowany.

Do jego wykonania najczęściej używa się bibuły o różnej wielkości i bogatej gamie kolorów, w której ręcznie wycina się mniejsze i większe elementy tworzące niezwykle różnorodny zbiór postaci i przedstawień. Charakterystyczne jest wycinanie dużej ilości dziurek na niewielkiej nawet powierzchni. Najpierw na rodzaju kalki przygotowuje się wzór. Na podkładzie z ołowianej blachy umieszcza się kartki bibuły tej samej wielkości, ułożone jedna na drugiej, zazwyczaj w ilości od 50 do 100 sztuk. Bibułki należy spiąć, żeby się nie przemieszczały. W celu ochrony brzed zabrudzeniem można położyć na nich przezroczystą folię . Na samym wierzchu umieszcza się kartkę ze wzorem. Otworki wykonuje się przy pomocy dłutek o różnych rozmiarach i kształtach, w które uderza się młotkiem.

W czasie Święta Zmarłych – Día de Muertos, używa się papel picado do ozdabiania ołtarzy poświęconych tym, co odeszli. Nadaje im to niezwykłego kolorytu. Na papierowych chorągiewkach, serwetkach i obrusach defilują czaszki i szkielety reprezentujące śmierć w postaci muzyków mariachi, jeźdźców, woźnicy czy catrinas – dam w kapeluszu. Możemy obserwować sceny tańca ze śmiercią, walki kogutów, koncerty solo i w zespole oraz wszystko to, co zdoła przedstawić pomysłowy artysta.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: warsztaty
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę