Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wykład i seminarium | O patrzeniu na ludzką różnorodność

Wykład i seminarium | O patrzeniu na ludzką różnorodność
📅 Data: sobota, 19 października 2019

⌚ Godzina rozpoczęcia: 13:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, pl. Małachowskiego 3 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


O patrzeniu na ludzką różnorodność i jej postrzeganiu. Wykład dr Katarzyny Ojrzyńskiej oraz seminarium poświęcone analizie filmu „Sanctuary”.

→WYKŁAD | GODZ.13
wstęp wolny, bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Zachęty od godz. 12:00

Wykład będzie wprowadzeniem do wybranych, kluczowych zagadnień związanych w szczególności z patrzeniem na to, co inne — na to, co zakłóca nasz codzienny krajobraz. Odnosząc się do współczesnych krytycznych studiów o niepełnosprawności, poddamy refleksji temat niepełnosprawności i jej przedstawień kulturowych. Przyjrzymy się strategiom, które wykorzystują współcześni twórcy, często identyfikujący się jako osoby niepełnosprawne, aby kształtować na nowo to, jak patrzymy na niepełnosprawność i jak ją postrzegamy.

→SEMINARIUM | GODZ. 15
zapisy: link

Podczas prowadzonego przez dr Katarzynę Ojrzyńską seminarium poddamy analizie film „Sanctuary” („Schronienie”, reż. Len Collin, 2016). Ten wielokrotnie nagradzany obraz przyczynił się w znaczący sposób do istotnej zmiany w irlandzkim prawie karnym, które do niedawna znacznie ograniczało prawo osób z niepełnosprawnością intelektualną do podjęcia współżycia seksualnego. W jaki sposób film Collina przełamuje pewne stereotypy dotyczące niepełnosprawności intelektualnej? W jaki sposób kształtuje nasze postrzeganie postaci oraz samych aktorów? Omówimy również obecne w obrazie wątki parodystyczne i karnawałowe, podejmiemy historie jego twórców oraz historię aktywizmu osób niepełnosprawnych w Irlandii.
Fragmenty filmu w języku angielskim.

Dr Katarzyna Ojrzyńska badaczka zajmująca się studiami o niepełnosprawności, dramatem, teatrem oraz studiami irlandzkimi. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Anglistyki Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie od kilku lat wprowadza elementy kulturowych studiów o niepełnosprawności do programu nauczania anglojęzycznej literatury i kultury. Jest autorką monografii “Dancing As If Language No Longer Existed”: Dance in Contemporary Irish Drama (Peter Lang 2015) oraz tłumaczką książki Rosemarie Garland-Thomson Gapienie się, czyli o tym, jak patrzymy i jak pokazujemy siebie innym, która ukaże się w tym roku nakładem Fundacji Teatr 21.

Wykład i seminarium współorganizowane przez Teatr 21 w związku z sezonem Gap się! realizowanym w ramach Centrum Sztuki Włączającej.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę