Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Mironlandia

Mironlandia

reklama
📅 Data: poniedziałek, 18 listopada 2019

⏰ Godzina rozpoczęcia: 15:00

📌 Miejsce: Warszawa - Wola, ul. Nowolipie 22, Dom Wsparcia dal Powstańców Warszawskich (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop
Spróbujmy mówić o wojnie jako o rodzaju utopii, momencie w którym, kategorie zła i dobra w końcu określone są wyraźnie. Wspólny wróg natomiast daje nam możliwość solidaryzacji. Buduje siłę i więzi, o które byśmy siebie wcześniej nie posądzali. Jesteśmy, razem, blisko, niezależnie od wszystkiego, co dzieliło nas do tej pory.

W spektaklu szukamy odpowiedzi na pytanie: jak wyglądało codzienne życie podczas powstania. Czy jest wówczas przestrzeń na rzeczy zwykłe, codzienne konflikty, ekscytacje, zwątpienia i nadzieje. Czy w czasie wojny ktoś się bawi? W co się bawi? I czym mogą stać się wojenne gry?

„1. sierpnia we wtorek 1944 roku było niesłonecznie, mokro, nie było za bardzo ciepło. W południe chyba wyszedłem na Chłodną (moja ulica wtedy, numer 40) i pamiętam, że było dużo tramwajów, samochodów, ludzi i że zaraz po wyjściu na rogu Żelaznej uświadomiłem sobie datę - 1 sierpnia - i pomyślałem sobie chyba słowami: “1 sierpnia - święto słoneczników”. - A na jakim skojarzeniu słoneczniki? Bo, że wtedy kwitną i nawet przekwitają, bo dojrzewają… I to, że byłem wtedy bardziej naiwny i sentymentalny, niewycwaniony, po czemu i czasy były, naiwne, pierwotne, nieco beztroskie, romantyczne, podziemne, wojenne, więc… Ale ten żółty kolor musiał w czymś być - światło tej niepogody z dobijaniem słońca na tramwajach czerwonych, jak to w Warszawie".
Miron Białoszewski, „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego”

Twórcy:
Aleksandra Skorupa / Pamela Leończyk / Tomasz Schaefer / Kamila Banasiak / Sylwia Boroń / Sebastian Dudała / Maciej Dmochowski / Mikołaj Mikołajczyk / Marta Seredyńska
oraz Powstańcy Warszawscy z Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich Nowolipie 22

scenariusz na podstawie: „Pamiętnika z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego, „Miron. Wspomnienia o poecie” Hanny Kirchner, „Wycieczki do Egiptu” Mirona Białoszewskiego, „Sierpniowe dziewczęta ‘44” Patrycji Bukalskiej

produkcja: Fundacja Rezonanse Kultury
współpraca: Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich Nowolipie 22 (prowadzony przez Stowarzyszenie Monopol Warszawski i Towarzystwo Przyjaciół Warszawy, finansowany ze środków m.st. Warszawy)
patronat medialny: Teatr dla Wszystkich, Presto. Muzyka Film Sztuka
premiera: 18 listopada 2019

spektakl powstał w ramach projektu „Opowieści o powstaniu po Powstaniu”.
dofinansowano ze środków m.st. Warszawy

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
waw4free zachęca do adopcji! :)
Aby korzystać ze strony, wyłącz oprogramowanie blokujące reklamy i JavaScriptZobacz instrukcję.