Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Festiwal Sztuka Działa - dzień 6. - Performer - monodram, Artysta. Mechanika ucieczki - spektakl

Festiwal Sztuka Działa - dzień 6. - Performer - monodram, Artysta. Mechanika ucieczki - spektakl
📅 Data: sobota, 29 listopada 2014

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Serdecznie zapraszamy w dniach 24-29 listopada 2014 r. do Starej Prochowni Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej na wyjątkowe spektakle, pokazy i koncerty trzeciej edycji "Festiwalu Sztuka Działa".

"Festiwal Sztuka Działa" to subiektywny przegląd zespołów, inicjatyw i projektów, które wymykają się zaszufladkowaniu. Łączy je "używanie" sztuki jako narzędzia. Ich działania są próbą zmiany - zmiany siebie, otoczenia, widza. Aktywizują. Nie pozostawiają obojętnym. Sięgają po różne środki wyrazu: performance, teatr, muzykę, dramę, fotografię, taniec.

Na program trzeciej edycji Festiwalu składa się dziewięć wydarzeń artystycznych. Wszystkie wydarzenia festiwalowe odbędą się w Starej Prochowni SCEK, przy ulicy Boleść 2. Na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest wstęp wolny (liczba miejsc ograniczona - obowiązuje rezerwacja darmowych wejściówek: rezerwacja@scek.pl, w tytule maila prosimy wpisać "Sztuka Działa", a w treści podać imię i nazwisko oraz konkretne wydarzenie odbywające się w ramach Festiwalu, na które chcieliby Państwo dokonać rezerwacji).

29.11.2014 (sobota)

18.00: Performer - monodram
reżyseria: Bartosz Miłosz Martyna
Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2

19.00: Artysta. Mechanika ucieczki - spektakl
reżyseria: Dawid Żakowski
Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2


Performer - monodram
reżyseria: Bartosz Miłosz Martyna
choreografia i współpraca: Aleksandra Dziurosz
muzyka: Aleksandra Bilińska, Aldona Nawrocka, Marek Kacprzak, Fryderyk Chopin (fragm.)

Kim jest performer? Czym jest performans? Te dwa pytania funkcjonują w świadomości "przeciętnego zjadacza chleba" obok pytań: "jak żyć?" lub "czym jest prawda?". Koegzystują, rzecz jasna, w pewnym od siebie dystansie, wszak konieczne jest posiadanie priorytetów. Nadszedł czas, by ponownie zadać pytania o performans i performera - i tak oto padną ze sceny wpisane w pełni autorski monodram zatytułowany "Performer". Jak na niedoszłego filozofa przystało, postawienie ich przez autora, nie daje gwarancji uzyskania jednoznacznej odpowiedzi. Na scenie gościnnie pojawi się performer, gwiazda światowego formatu - Otto Skrävlare. Spektakl otrzymał nagrody i wyróżnienia: Nagroda II Olsztyńskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora (2014), I Nagroda XVI Festiwalu Sztuki Teatralnej w Rybniku (2014), Wyróżnienie na XII Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Warszawie (2014).


Artysta. Mechanika ucieczki - spektakl
reżyseria: Dawid Żakowski

W spektaklu "Artysta. Mechanika ucieczki" spotykają się postaci pozornie od siebie odległe: amerykański pisarz Edgar Allan Poe, polski raper Tadeusz Polkowski, projektant gier komputerowych Phil Fish, żona poety Thomasa Stearnsa, Eliota Vivienne Haigh-Wood, wokalista i twórca zespołów Pidżama Porno i Strachy na Lachy Krzysztof "Grabarz" Grabowski, redaktor naczelny magazynu "Elle" Jean-Dominique Bauby, głuchoniema amerykańska pisarka Hellen Leller oraz niemiecki fotograf Helmut Newton. Zetknięcie się ośmiu wyobcowanych postaci w ściśle ograniczonej przestrzeni scenicznej umożliwia badanie mechanizmów ucieczki, w jakie te osoby były lub są uwikłane. Erich Fromm w książce "Ucieczka od wolności" wyodrębnia dwa podstawowe mechanizmy. Według niego jedną z dróg ucieczki jest dążenie jednostki do "wolności pozytywnej", dobrowolnie łącząc się ze światem poprzez miłość i pracę, przez autentyczną ekspresję swych emocjonalnych, zmysłowych i intelektualnych dyspozycji. Drugim wyjściem jest cofnięcie się, rezygnacja z wolności i próba przezwyciężenia samotności. Ten rodzaj ucieczki ma charakter wewnętrznego przymusu, podobnie jak każda paniczna ucieczka przed groźbą; oznacza także w mniejszym lub większym stopniu rezygnację z indywidualności i nienaruszalności "ja".

W spektaklu "Artysta. Mechanika ucieczki" biogramy artystyczne stają się pretekstem do dialogu z widzem na temat indywidualnych uwarunkowań związanych z czasem i kontekstem społecznym, w jakim wybrana jednostka funkcjonuje. Brak linearnej narracji pozwala uruchomić różnorodne formy ekspresji i daje możliwość zabawy konwencjami, przenosząc widzów w sytuację rockowego lub hiphopowego koncertu, seansu psychoanalitycznego, wywiadu ze znaną postacią, autorskiego spotkania promocyjnego, czy też w rzeczywistość gry komputerowej.

W spektaklu "Artysta. Mechanika ucieczki" można oglądać młodych aktorów, którzy od ponad roku pracują razem w projektach Teatru Fizycznego organizowanych przez Stowarzyszenie Sztuka Nowa. Wspólnie zrealizowali już m.in. projekty: "W poszukiwaniu tożsamości", "Podaj dalej", "Mapy pamięci", "Gdyby to była moja ulica" i "Na scenie doświadczeń". Spektakl "Artysta. Mechanika ucieczki" został stworzony w ramach wyprawy do Gruzji, która odbyła się w sierpniu 2013 roku w ramach projektu "Na scenie doświadczeń".

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: teatr
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
🤍 Adoptuj flaminga! ❤️