Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Praca i Pasja. Warszawscy architekci budujący Gdynię

Praca i Pasja. Warszawscy architekci budujący Gdynię
📅 Data: poniedziałek, 04 listopada 2019

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Anielewicza 6 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Gdynia w dwudziestoleciu była jednym z miejsc na mapie młodego kraju, które rozwijało się zarówno dzięki inwestycjom państwowym, jak i inicjatywie prywatnej, instytucjom oraz mieszkańcom tworzącym nowe miasto.

Gdynia w latach trzydziestych była jednym z nowych ośrodków miejskich, które rozwijały się pomimo wieloletnich okresów złej koniunktury ekonomicznej. Nad morze ściągały tysiące ludzi – samemu bądź z rodzinami, liczący przede wszystkim na możliwość znalezienia stałej pracy i miejsca zamieszkania. Również architekci z biegiem lat co raz częściej wybierali Gdynię jako swoistą Ziemię Obiecaną Dwudziestolecia – nowoczesne miasto, rozwijające się wraz z całym województwem Pomorskim, gdzie można było pracować i budować.

Z czasem architekci pochodzący z Warszawy stali się znaczącą grupą wśród pomorskiego środowiska zawodowego zarówno w Gdyni, jak również poprzez projekty wysyłane i realizowane w gdyńskich konkursach.

Podczas wykładu poznamy sylwetki najważniejszych architektów oraz realizacje ich autorstwa, łączące Gdynię z Warszawą poprzez nowoczesną modernistyczną architekturę. Zbigniew Karpiński, Jan Stefanowicz, Bohdan Lachert i Józef Szanajca, Bohdan Damięcki, Roman Piotrowski, Stanisław Odyniec Dobrowolski i inni warszawscy architekci oraz ich gdyńskie realizacje będą tematem wykładu mgr. arch. Grzegorza Miki, badacza polskiej architektury nowoczesnej XX wieku.

Grzegorz Mika – architekt, varsavianista, współtwórca czasopisma studentów WAPW, „Arcytektura”, autor książki "Od wielkich idei do wielkiej płyty. Burzliwe dzieje warszawskiej architektury" (2017). Poza czynną pracą projektową, zajmuje się badaniem warszawskiej architektury XX wieku w kontekście światowego rozwoju modernizmu. Prowadzi stronę Warszawski Modernizm 1905 - 1939, zajmującą się dokumentowaniem, opisywaniem i promocją warszawskiej architektury okresu międzywojennego. Jest organizatorem kilkudziesięciu spacerów architektonicznych oraz cyklów wykładów poświęconych architekturze, urbanistyce i projektantom Warszawy XX wieku, realizowanych przez warszawskie instytucje kultury.

4 listopada (poniedziałek), godz. 18.00
WSTĘP WOLNY

Prosimy o punktualne przybycie. Ze względu na przepisy pożarowe, po wyczerpaniu miejsc siedzących wejście na wydarzenie nie będzie możliwe. Nie ma możliwości zajmowania miejsc dla osób, których nie ma na sali.

---
Na zdjęciu: Zespół budynków biurowo-mieszkalnych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zbudowany przy ul. 10 Lutego 24 i 3 Maja 22/24 wg projektu Romana Piotrowskiego.
Fot. „Mare Nostrum”, 1938 r.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧