Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Socjologia dla architektów (i odwrotnie) - Granica jako forma uspołecznienia

Socjologia dla architektów (i odwrotnie) - Granica jako forma uspołecznienia
📅 Data: czwartek, 07 listopada 2019

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Zodiak Warszawski Pawilon Architektury, Pasaż Stefana Wiecheckiego "Wiecha" 4 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy na cykl wykładów Macieja Frąckowiaka sprzyjających interdyscyplinarnej współpracy socjologów i architektów. Uczestnicy zapoznają się ze społeczno-kulturowymi zjawiskami kształtującymi współczesne miasta, a także z kluczowymi pojęciami i technikami badań, które organizują dzisiaj społeczne myślenie o przestrzeni i odgrywają coraz większą rolę w praktyce architektonicznej. Ważną częścią każdego ze spotkań będzie dyskusja, w trakcie której szukać będziemy bardziej i mniej oczywistych pretekstów i korzyści ze spotkania praktyki badawczej i projektowej.

7/11 - Granica jako forma uspołecznienia

Mury, płoty i bariery, które grodzą, separują i zasłaniają, a nade wszystko materializują określone wyobrażenie o pożądanych modelach wchodzenia ze sobą w miejskie relacje. W trakcie pierwszego wykładu zastanowimy się czy i dlaczego to właśnie granica jest dobrym pretekstem do dyskusji o tym, jak to, co społeczne miesza się w przestrzeni z tym, co materialne, a także jakie rozumienie granic upowszechniamy w naszych miastach oraz jak kształtują je obecne napięcia i konflikty. Odpowiedzi poszukamy przyglądając się m.in. płotom na osiedlach grodzonych, coraz popularniejszym wałom mającym przeciwdziałać zmianom klimatu czy barierom chroniących przed atakami terrorystycznymi.

Maciej Frąckowiak – socjolog, doktor nauk społecznych, badacz miasta i kultury wizualnej. Autor i redaktor tekstów oraz książek naukowych i popularyzatorskich o tej tematyce, m.in. raportu Architektem się bywa, przygotowanego wspólnie z Fundacją Bęc Zmiana na zlecenie BAIPP m.st. Warszawa. Inicjator i kurator działań animujących miejską przestrzeń publiczną, a także debatę na jej temat. W latach 2016-2018 członek zespołu koordynującego program Bardzo Młoda Kultura Narodowego Centrum Kultury. Wykładowca School of Form. Członek redakcji Notesu na 6 tygodni (badania i raporty).

Organizator: m.st. Warszawa
Na zdjęciu "Klincz. Nowa architektura granic europejskich", Łukasz Skąpski, fot. Daniel Chrobak.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧