Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

NL FB IG
reklama
Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii
reklama

Dzień Szabli 2019

Dzień Szabli 2019

reklama
📅 Data: niedziela, 10 listopada 2019

⏰ Godzina rozpoczęcia: 14:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Łazienki Królewskie, Pałac na Wyspie (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop
Zapraszamy do udziału w Dniu Szabli, który przeniesie uczestników wydarzenia w czasy, gdy o honor i ojczyznę walczono białą bronią. Każdy będzie mógł chwycić za szablę, obejrzeć pokazy i wysłuchać wykładów o tematyce szermierczej.

Dzień Szabli odbywa się po raz szósty z inicjatywy Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą we współpracy z Muzeum Łazienki Królewskie i Magyar Szablyavívó Iskola. Partnerem wydarzenia jest Minister Obrony Narodowej Węgier, Ambasada Węgier w Warszawie oraz Węgierski Instytut Kultury.

- Szabla jako element polskiej, a także węgierskiej kultury, tradycji, tożsamości i historii jest już niemal zapomniana. Istnieje zatem realne zagrożenie bezpowrotnej utraty tej części naszego dziedzictwa. Organizując Dzień Szabli, chcemy ocalić od zapomnienia zarówno symbolikę i znaczenie szabli dla naszej kultury, jak też samą sztukę walki - podkreśla Jarosław Buć, główny instruktor Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą.

PROGRAM DNIA SZABLI

14.00-14.15, Pałac na Wyspie
Oficjalne otwarcie Dnia Szabli.

14.15-14.30, Pałac na Wyspie
"Jak powstaje szabla" - wykład płatnerza Jacka Wojtysiaka.

14.30-15.55, Pałac na Wyspie
Premiera książki graficznej "Borsody. Fechmistrz" - spotkanie z autorem, Norbertem Madayem.
Publikacja jest pierwszą biografią fechmistrza, który wywarł ogromny wpływ na kierunki rozwoju polskiej szermierki, zarówno przed jak i po wojnie. O László Borsodym opowiadać będzie osoba, która najlepiej zna jego historię - Norbert Máday, autor tomu o życiorysie fechmistrza, liczącego ponad tysiąc stron. Biografia prezentowana podczas Dnia Szabli będzie skróconą wersją tej publikacji, opierającą się na beletrystycznych anegdotach z życia Borsodyego i jego uczniów. Miniopowiadania połączone zostaną z faktograficznymi fragmentami nakreślającymi historyczny kontekst opisywanych zdarzeń. Do każdego rozdziału dołączona będzie dwustronicowa ilustracja autorstwa utalentowanych rysowników.

15.55-16.10, Pałac na Wyspie
"Wspomnienie Jerzego Pawłowskiego, szablisty wszech czasów" - spotkanie z Michałem Pawłowskim, synem szermierza.

16.10-16.20, taras Pałacu na Wyspie
Pokaz szermierki szablą według metodologii László Borsodyego, zaprezentowany przez Węgiersko-Polską Szkołę Szermierki Szablą i Węgierską Szkołę Szermierki (Magyar Szablyavívó Iskola). Wydarzenie uzależnione od pogody.

16.20-17.20, taras Pałacu na Wyspie
Warsztaty szermierki szablą - trening podstawowych technik szermierczych pod opieką instruktorów Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą i Magyar Szablyavívó Iskola. Wydarzenie uzależnione od pogody.
Szabla to przede wszystkim ruch i działanie, dlatego każdy, dorosły i dziecko, będzie mógł wziąć udział w warsztatach, podczas których chwyci za szablę, przyjmie szermierczą postawę i pod opieką instruktora wykona swoje pierwsze cięcia i zasłony.

--
Fot. Paweł Czarnecki

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
waw4free zachęca do adopcji! :)
Aby korzystać ze strony, wyłącz oprogramowanie blokujące reklamy i JavaScriptZobacz instrukcję.