Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

NL FB IG
reklama
Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii
reklama

Nitka prosta, vol. 3: Wykrajanie

Nitka prosta, vol. 3: Wykrajanie

reklama
📅 Data: sobota, 09 listopada 2019

⏰ Godzina rozpoczęcia: 13:00

📌 Miejsce: Warszawa - Praga Południe, Teatr Powszechny, ul. Jana Zamoyskiego 20 (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop
WYKRAWANIE – warsztaty krawieckie i spotkanie z krawcem-rzemieślnikiem.

Poprawki, szycie na miarę, skracanie. Jedna z krawcowych, którą odwiedziłyśmy w warsztacie, swoją pracę określiła trzema słowami: krojenie – szycie – prucie. Na drodze naszych podróży po warszawskich zakładach rzemieślniczych, dowiedziałyśmy się, że najważniejsza w tym zawodzie jest wyobraźnia – wyczucie i słuchanie klienta. Czym jest zawód krawca, jaki jest teraz, a jaki był kiedyś? Na kolejnym spotkaniu z naszego cyklu, zabierzemy Was na wycieczkę po zakładach rzemieślniczych, które odwiedziłyśmy w ostatnim miesiącu. Poznawałyśmy krawców, krawcowe, mistrzów fachu, którzy dzielili się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem.

Zapisy: prostanitka@gmail.com

Ze względu na ilość maszyn, w szyciu może wziąć udział 10 osób. Jeśli masz własną maszynę do szycia, a chcesz poszyć w towarzystwie – zapraszamy. Jeśli nie chcesz szyć, a chcesz posłuchać o szyciu i życiu – nie musisz się zapisywać, zapraszamy!

NITKA PROSTA
Cykl spotkań eksplorujących granicę między warsztatami rękodzielniczymi, a snuciem opowieści – o szyciu i życiu. Pretekstem dla nas jest wspólne z uczestnikami i uczestniczkami szycie woreczków na zakupy w zgodzie z ideą zero waste.
Stuk maszyny do szycia nieprzypadkowo przypomina swoim rytmem dźwięk wydawany przez staromodne maszyny do pisania i nieprzypadkowo mówimy o kimś, że „snuje” opowieść, niczym prządka nitkę. Szycie – zszywanie, branie miary, wykrawanie, fastrygowanie, prucie – jest jak tworzenie historii. A to coś do siebie przyszywamy, a coś innego tylko fastrygujemy, jakieś wspomnienia chcemy odpruć.
W rytm stukotu maszyn chciałybyśmy porozmawiać o codziennym szyciu i o etosie krawcowych, o łacie na kolanie i o teatralnych kostiumach, a także o tym, co trzeba odpruć, a co doszyć trafiając do nowego środowiska, opuszczając swój kraj i rozpoczynając życie w nowym miejscu. Pretekstem dla cyklu warsztatów jest wspólne z uczestnikami i uczestniczkami szycie woreczków na zakupy w zgodzie z ideą zero waste, a także tworzenie wspólnego patchworku z rzeczy, których nie wyrzuciliśmy. Zebrane opowieści i dźwięki posłużą nam również za kanwę do finałowego performensu, który planujemy na początek 2020 roku.

SPOTKANIA
19.X – ZSZYWANIE
26.X – MIARY BRANIE
9.XI – WYKRAWANIE
24.XI – FASTRYGOWANIE
7.XII – PRUCIE

Organizacja: Justyna Laskowska-Otwinowska, Elżbieta Mazur, Aliaksandra Shapialevich, Ada Tymińska, Aleksandra Wasążnik
Identyfikacja wizualna: Marta Jagodzińska

Zajęcia odbywają się w ramach projektu "Stół Powszechny - miejsce spotkań twórczych". Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
waw4free zachęca do adopcji! :)
Aby korzystać ze strony, wyłącz oprogramowanie blokujące reklamy i JavaScriptZobacz instrukcję.